Sadala kooli õpilane Markkus Viik tunnistati parimaks kratijutu pajatajaks

Eesti mütoloogias on kratid ja muudki tondilised just novembris aktiivsed. Küllap valis Andrus Kivirähk selle kuu romaani “Rehepapp” tegevusajaks just sel põhjusel. Talvekuul peeti ka Järvamaal Aravete kultuurimajas jutuvestjate konkurss “Kratimaa”, kus pälvis keskmises vanuseastmes esikoha Sadala kooli kuuenda klassi õpilane Markkus Viik. 

Lugu Tulihänna äpardusest

Markus Viik harjutab etlemist Sadala kooli näiteringis. Selle juhendaja Valdi Reinas soovitaski tal Aravete kultuurimajja jutuvestjate konkursile osalema minna.

“Kõigepealt pidime ise esitamiseks valima pala Matthias Johann Eiseni raamatust “Kratilood”. Mina otsustasin pajatada lugu Tulihänna äpardusest, mis jääb hästi meelde ja on ka piisavalt naljakas. Teiseks pidime jutustama kodupiirkonnaga seotud muistendi. Mina rääkisin legendi, milles tegelasteks Torma kirikutorni kukk, tema suunas kive loopiv Vanapagan ja sarvikut takistanud Maaemand,” rääkis Markkus.

“Head nõu sain Valdi Reinaselt, kes soovitas žüriiliikmetele jutustades otsa vaadata ja ergutas juttu oma fantaasia abil ka pisut täiendama. See oli lubatud. Harjutasin ka kodus, kus ema mulle nõu andis,” lisas Markkus ja kinnitas, et kui edaspidi veel mõni etluskonkurss tuleb, läheb ta taas rõõmuga osalema.

“Tore oli kuulata, kuidas Markkus mitmed hommikul läbi räägitud katkendid oma jutu sisse põimis, tänu millele jäi mulje, nagu oleks ta ise sündmuskohal viibinud. Eks on tulnud kasuks need kaks kuud, mil lapsed said näiteringis palju improviseerida,” ütles Valdi Reinas.

Jutuvestjate konkursil osalesid Sadala koolist ka Tõnis Käär ja Markus Kusap. Jõgevamaalt oli konkursil veel esindatud Vaimastvere põhikool, Jõgeva põhikool ja Jõgevamaa gümnaasium. Jõgeva põhikooli õpilane Oskar Säärits sai nooremas vanuseastmes (1.-4. klass) teise ja sama kooli õpilane Georg Sakrits keskmises vanuseastmes (5.-9. klass) kolmanda koha. Jõgevamaa gümnaasiumi õpilane Taivo Pärnamets sai aga gümnaasiumiastme vanuserühmas eripreemia. 

Jõgevamaa jutuvestjad esinesid hästi

Konkursi korraldasid Ambla vallavalitsus ja MTÜ Aravete Kultuuri- ja huviselts. Konkurss oli pühendatud pärandkultuuriaastale ja seda peeti esimest korda. Osalejaid oli Tallinnast Kihnuni, läbiviijaks Arlet Palmiste. Žüriisse kuulusid  Tamur Tohver, Toomas Lõhmuste ja Viiu Paljak. Jutuvestjate konkursi korraldaja, MTÜ Aravete huvi- ja kultuuriselts esindaja Arlet Palmiste ütles, et konkurssi korraldama ajendas teda kogemus, et tänapäeva Facebook’i ajastul on inimestel kadumas reaalse suhtlemise oskus. Pidusid juhtides on ta korduvalt kogenud, et inimene, kellel ta palub teiste ees mõne sõna öelda, kas või näiteks toostiks, poeb laua alla või jookseb saalist välja, et jumala pärast rahva ees suud lahti ei peaks tegema.

Esimesel jutuvestjate konkursil võis korraldaja rõõmuga tõdeda, et osavõtjate seas oli poisse rohkemgi kui tüdrukuid: etluskonkurssidel on asi ju alati vastupidi. Jõgevamaa jutuvestjate kohta ütles Palmiste vaid kiidusõnu: neid oli kohal palju ja nad esinesid hästi.

Kui tänavu tuli noortel jutuvestjatel jutustada üks kratilugu ja üks oma kodukandist pärit legend, siis tuleval aastal võiks Palmiste arvates lasta noortel ühe loona rääkida mõni oma vanaisa või vanaema suust kuuldud jutt.

i

JAAN LUKAS

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus