Sadala jõulusündmusel meisterdati pesulõksust külmkapimagneteid

Sadala Külade Seltsi rahvamajas korraldatud koguperepäeval „Jõulud maal“ meisterdati jõulutaat Raimondiga nägusaid ja atraktiivseid kingitusi, uudistati koduloomi, maitsti koduste retseptide järgi valmistatud suupisteid ja elati kaasa kultuuriprogrammile.


Päkapikk Dori alias käsitöömeister Kristiina Miško õpetas lapsi ja täiskasvanuid valmistama pesulõksust külmkapimagneteid. „Pesulõksu ühele küljele paigaldatakse magnetiga teip ning see pool kinnitub külmiku uksele. Teisele tehakse kaunistus vastavalt soovile, näiteks ingel, põhjapõder,” õpetas ta.

„Selles töös on kõige olulisem loovus,” ütles Miško, kes valmistab ka jõukukaarte. Külmkapimagneteid valmistati tema sõnul päkapikumaal ja kogupere jõulumaal kokku ligi kaheksakümmend. Meistri juhendamisel kaunistasid huvilised erinevate paelte ja ilulitritega ka klaasist nõusid, et neis kodus jõuluküünlaid põletada.

Jõulumelus toimus ettevõtmine „loomad elutoas”. Kodismaa külas asuva Tehvani talu perenaine Ave-Triin Duvin tutvustas oma majapidamise uhke karvakasukaga küülikuid, kes jõulumaa melu ajal usinasti porgandeid sõid. Mitmed suured ja väikesed külastajad kasutasid võimalusi rahulikke ja sõbralike loomakesi sülle võtta.

Sadala Külade Teatri näitetrupi esitatud etenduses olid koos laval mängitud erinevate muinasjuttude tegelased. Ennustajamoor (Pille Tutt), Tädi Sofie (Vilja-Mari Luhalaid), Peapäkapikk (Valdi Reinas), Lumekuninganna (Katrin Lizunova), Päkapikud, Kaaren (Marje Kütt) ja Väike Nõid (Liisa Katt), kes kõik kurjad tegelased heaks nõidus, sest on ju jõulude aeg. Etenduse tegelased soovisid kõigile sõbralikkust, rahulikku jõuludeks valmistumist ja toredaid ettevõtmisi.

Eesti Kaitseväest oli kohale saabunud praegune ajateenija, rahvamuusik ja harrastusnäitleja Artur Aunap, kelle eestvedamisel akordionimuusika saatel ringmänge mängiti ja tantsiti. Tantsutoas lõi usinasti kaasa Sadala naisrühm Tantsulust, kel oli selleks päevaks loodud päkapikkude tants „Ühine tants”.

Suupisteteks pakuti jõulumaal koduretsepti järgi valmistatud pannkooke kohalikust taluaiast korjatud marjadest keedetud moosiga ning nostalgilisi toruvahvleid, samuti teisigi maiustusi ja koduaia õunu. Meeleolu hoidis erksana loteriis osalemine, iga loos tõi toreda kingituse.

„Sadala rahvamajas on olemas kõik, mis jõuludeks vajalik: talumetsast toodud laeni ulatuv uhke tuledesäraga ehitud kuusk, pühadekaunistused igas saalis, pilkupüüdvad vanade aegade asjad (tillukesed pastlad, tore saanikelk, vanad laternad, mänguasjad vanusega 50 ja rohkemgi), meisterdamistoad, huvitav tegevus elava muusikaga lastele ja täiskasvanutele. Selle kandi rahvast ja nende kaugemaid sõpru hoiab koos tugev seltsielu, mida on märgata ka pühade tähistamises,” arvas Jõulutaat Raimond (Liivar Põldkivi), kellel oli rahvamaja saalis oma nurk uhke tooli ja jõuluvana postkastiga. Fotograaf Johannes Haav kogus suure albumiraamatu täie toredaid pilte.

Päev enne kogupereüritust korraldasid päkapikud koos Jõulutaat Raimondiga Päkapikula, kuhu kogunesid koolilaste kõrval ka lasteaia jütsid koos õpetajatega.

Koguperepäeva „Jõulud maal“ korraldamisele kaasa aidanud päkapikke, lumememmesid, jõulutaati ja kõiki teisi tegelasi tunnustas Sadala Külade Seltsi esinaine Pille Tutt, kinkides tegijatele jõulude- ja aastavahetusehõngulised meened ja kalendri.

„Üheskoos andes ja tehes on tulemus alati parem ja suurem, aitäh tegijatele ja osalejatele,“ ütlesid seltsi juhatuse esinaine Pille Tutt ja liige Vilja-Mari Luhalaid.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus