Säästueelarve ei säästa kedagi

Täna hommikul peaks 2009. aasta riigieelarve parlamendile üle antama. Tulud ja kulud olid veel eile õhtupoole tasakaalus, kas nii ka jääb, sõltub oludest.

Lehetegijate jaoks peaks selles säästueelarves siiski sisalduma üks positiivne sõnum – maakojukande dotatsioon jääb alles. Vooremaa tegijad ei saa aru, miks peab igal aastal valitsusele karmilt meelde tuletama, et maainimene on ka inimene ja tal on õigus lehti lugeda. Käibemaksu soodusmäära tõstmise viielt protsendilt üheksale alates tuleva aasta algusest puudutab lisaks ravimitele ka raamatuid, perioodikat. Hoopis hullusti läheb aga etenduste ja kontsertide piletitega – nende käibemaks kerkib 18 protsendini.

Eelarve koostamine oludes, kus iga nädal leiutati uus maks, mille kehtestamisega saaks käe aina sügavamale kodaniku rahakotti ajada, meenutas huupi tulistamist, et vaatame, kes ette jääb, selle maha niidame. Liig suureks paisunud kära sundis reserve mujalt otsima. Selge on, et maksudega ei mängita. Eriti just keerulistes majandusoludes.

25. september 2008

blog comments powered by Disqus