Saarlase ülekaalukas võit

 

RIINA MÄGI

 

 

Kasepääl nädal tagasi peetud Kalevipoja kala- ja veefestivali publikul oli taas võimalus laadal ostlemise ja kultuurilise meelelahutuse kõrvalt jälgida ka tugevate meeste maadlemist suurte raskustega. Festivali raames sai teoks Eesti amatöörrammumeeste karikasarja Murumets Challenge kolmas osavõistlus, mille võitis saarlane Rainer Raaper.

 

 

Rammumeeste võistlust on Kalevipoja kala- ja veefestivali raames peetud üsna mitmel aastal. Peipsi lähedus ja arvukas publik on rammumeestele ikka meeldinud, paraku olid seekord nende read siiski üsna hõredad: võistlema tuli vaid viis meest. Karikasarja korraldava Eesti Professionaalsete Rammumeeste Ühingu projektijuhi Elviira Jakobsoni sõnul mõjutas osavõtjate hulka arvatavasti asjaolu, et samal päeval toimus Saaremaal võistlus Kaarma Rammumehe tiitlile. See ei takistanud aga saarlast Rainer Raaperit Kasepääle tulemast. Ega selles midagi imelikku polnudki, sest tal oli vaja hoida sarja Murumets Challenge liidrikohta.

Raaperile olid konkurentideks tulnud Markko Ratas, Mihkel Raadik, Argo Sibul ja Jaanus Köst. Jõgevamaalasi nende hulgas kahjuks polnud. Viiel mehel tuli läbi teha viis harjutust. Esimene nägi ette kohvreid meenutavate raskuste (kokku 110 kg) kandmist ühtekokku 30 m jagu ja suure traktorirehvi kantimist (4 korda). Kõige kiiremini suutis harjutuse sooritada Markko Ratas, ent Rainer Raaper kaotas talle vaid mõne sekundikümnendikuga, andes märku, et on tulnud Kasepääle tõsiste kavatsustega.

Tundus algul liiga raske

Järgmise ala — jõutõmbe 230 kg tõstekangiga — võitiski Raaper ning asus napilt võistlust juhtima. Ehkki ka kolmandal alal, “palgi” tõstmises tuli Raaperil jälle esikoht loovutada (sedakorda Argo Sibulale), ei andnud ta üldarvestuses siiski juhtpositsiooni käest.

Kahes viimases harjutuses oli Rainer Raaper jälle võitmatu. Eelviimane harjutus kandis karusselli nime ja seda sooritades tuli võistlejatel käima vedada karusselli meenutav seade. Viimane harjutus oli kombinatsioon “meremehest” ja “pardist”. Õlgadel kantav nn meremehekonstruktsioon on oma nime saanud selle järgi, et seda tassides hakkab võistleja tahes-tahtmata meremehe moodi kõikuval sammul kõndima. Teine, tünni meenutav raskus on aga “pardi” nime saanud sellepärast, et sunnib kandjale peale pardikõnnaku.

300 kg kaaluvat meremehekonstruktsiooni tuli tassida edasi-tagasi ühtekokku 20 meetrit ja pärast seda tuli veel 15 meetrit “pardikõndi” teha. Esialgu tundus nii vaatajatele kui ka mõnele võistlejale, et korraldajad on harjutuse liiga raskeks “tuuninud”. Kahel võistlejal, Jaanus Köstil ja Argo Sibulal, jäi see tõesti pooleli, ent Kösti oligi teistest meestest ilmselgelt nõrgem ning Sibul oli end kolm nädalat varem Aravetel toimunud paaris-rammumehe turniiril vigastanud ning haiget saanud koht andis nüüd tunda. Kolm ülejäänut said aga pealtnäha hullu harjutusega hakkama. Mitte just mängeldes, aga igati normaalselt.

Kolme esikoha ja kahe teise koha punktid (kokku 23 ) andsid Rainer Raaperile üldkokkuvõttes ülekaaluka esikoha. Teiseks tulnud Markko Ratas kaotas talle 5 ja Argo Sibul 8,5 punktiga.

Võit ei tulnud kergelt

Küsimusele, kas võit tuli kergelt, vastas Rainer Raaper:

Kergelt ei tulnud siin küll midagi. Omaette katsumuseks oli juba palav ilm. Mis aladesse puutub, siis neist oli minu jaoks raskeimaks “palgi” tõstmine. See ei kuulu ka muidu mu lemmikalade hulka.”

Rainer Raaper on olnud edukas ka jõutõstmisvõistlustel. Leiba teenib ta aga Soomes hoonetele katuseid pannes. Üksnes tööl saadavast “mahvist” tema sõnul rammumeeste võistluste võitmiseks ei piisa, õhtuti tuleb ikka trenni ka teha.

Nüüd on siis Rainer Raaperil taskus Murumets Challenge’i kolme osavõistluse võidud. Kaks esimest etappi toimusid 4. mail Tallinnas ja 20. juulil Sutlemas. Viimane, neljas osavõistlus peetakse 14. septembril Maardus. Kui Raaperil sealgi kõik õnnestub, omandab ta amatöörsarja võitjana tulevaks aastaks õiguse osaleda profisarjas Strongman GP. Sedagi korraldab Eesti Professionaalsete Rammumeeste Ühing.

“Ma pole veel päris kindel, kas ma üldse profisarja minna tahan,” ütles Rainer Raaper.

Kasepää võistlusel said aga end proovile panna ka pealtvaatajad. Nende jaoks oli kaasa võetud kergemaid “kohvreid”, mida hoida või tassida. Julgematele ja tugevamatele olid välja pandud auhinnad.

 

Murumets Challenge’i Kasepää etapi paremad

1. Rainer Raaper (Saaremaa) 23 p

2. Markko Ratas (Viljandimaa) 18 p

3. Argo Sibul (Võrumaa) 14,5 p

Alavõitjad:

“Kohvrid” + rehv — Markko Ratas

Jõutõmme — Rainer Raaper

Palk” — Argo Sibul

Karussell” — Rainer Raaper

Meremees” + part” — Rainer Raaper

 

blog comments powered by Disqus