Saarepera talu talvekartuli võtsid metssead

Tabivere valla Pataste külas asuv Saarepera talu jäi ilma talvekartulist – umbes 0,2 hektari suurusel põllulapil kasvanud kartuli  ning kolm vagu herneid sõid öösel ära metssead. Kapsad ja oad jäid õnneks puutumata.

Saarepera talu peremehe Enno Kingumetsa sõnul käisid sead eelmisel nädalal ka tema kodu lähedal põllul maiustamas, kuid piirdusid siis üsna tagasihoidliku röövretkega.

Möödunud nädalal kavatses Kingumets minna kodust pisut kaugemale jäävale põllule kartuleid muldama. Seda teha oli viimane aeg, enne kui kartul õitsema oleks hakanud. “Ei saanud kohe hommikul traktorit käima, natuke läks aega. Kui kohale jõudsin, selgus, et polegi enam midagi teha,” jutustas mees. 

Sead sagedased külalised

Kingumetsa sõnul pole see esimene kord, kui metssead tal kartulid üles võtavad. „Kolm aastat tagasi käisid nad ka, aga siis ei võtnud kogu põldu üles,” ütles ta.

Saarepera talus peab alati kolmekordne kartuliseemne tagavara olema, sest pärast esimest mahapanekut võtavad metsanotsud tavaliselt osa kartuleid üles ja siis tuleb see töö uuesti ette võtta.  Nii tulebki pererahval mitu korda kartuleid maha panna.

“Kolm aastat tagasi käisid emised põrsastega, väga palju oli väikseid jälgi. Siis oli mul pea pool hektarit maha pandud, alles jäi umbes veerand,” lisas Kingumets, kes peab talvekartuli nüüd ostma.  

Saarepera talus on metsloomad sagedased külalised. Et metskitsed talvel trepi peal käivad, on üsna tavaline.  

Karu lõhkus mesipuu, kull viis kanad

Kaks aastat tagasi lõhkus karu maja lähedal ära mesipuu. Mesitaru jäi majauksest kõigest viieteistkümne sammu kaugusele. Peremees kuulis ühel hommikul, kuidas karu mesipuude kallal toimetas. Mesilased olid omakorda karu kallal ja valu pani karu  inisema. Selle hääle järgi leidis peremees meevarga ning ajas ta minema. Järgmisel ööl tuli karu tagasi ja tegi puhta töö.

Kanakull on viinud Saarepera talust viimased kanad ja hiljuti sai rebase saagiks talu kass.

Keskkonnaameti Jõgeva-Tartu regiooni jahindusspetsialist Hettel Mets ütles, et praegu kompenseerib riik vaid kiskjate tekitatud kahju. Seega on lootust kompensatsiooni saada neil, kelle loomad karu, hundi või ilvese lõugade vahele satuvad. Metssigade tekitatud kahju riik ei kompenseeri.

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus