Saare rahvas meenutas muinasaega

“Siin meie kandis see Kalevipoeg õnnetukeselt surma ju sai ja need jutud, et ta veel Ida-Virusse välja roomas, on selgelt liialdatud,” selgitas SA Kalevipoja Koda projektijuht Andri Plato, kes korraldas Kalevipoja päeva tänavu juba kolmandat aastat.

Plato sõnul on selline traditsioon vallas aga palju pikem. “Siin meie rahvamaja taga on mägi, mis on Kalevipoja hauaküngas,” kinnitas projektijuht Vooremaale.

Kuidas kristlus maale toodi

Mõistagi ei puudunud Kalevipoja päevalt ka teemalised etteasted. Mati Tikk tõi kohaliku Saare Metsateatri harrastusnäitlejatega rahva ette  20-minutilise lõigu eeposest, mis rääkis Kalevipoja Soomes käimisest, kus ta ema otsimise käigus Tuuslari maha lõi.

Vallavanem Jüri Morozovi hinnangul olid soomlased seda vaadates pisut üllatunud, kuid rõõmsad ja rahul.

“Soomlased ise midagi oma eepose teemalist ei esitanud, vaid esinesid lauluga. Võib küll ütelda, et eestlased ja lätlased on ehk pisut enam oma minevikust ja pärimusest huvitatud,” tunnistas Morozov.

Lätlastel oli huvitav La?plesise-teemaline etteaste sellest, kuidas kristlust Lätimaale toodi. Sisu jutustati muidugi enne inglise keeles ära, et inimesed ikka aru saaksid, millega tegemist on.

Lapsed targemad kui vallajuhid

Sama päeva hommikul toimusid ka laste vahel saalihokivõistlused, millest võtsid osa Kuru, Dundaga, Saare, Mustvee ja Hämeenkyro lapsed. “Kuru vald Soomes ja   Dundaga vald Lätis on Saare valla sõprusvallad, kuid Mustvee ja Hämeenkyro pikaajaline koostöö oli vahepeal soikunud ja sai nüüd üles soojendatud,” selgitas Morozov.

Tulevikku vaadates näeb Saare vallavanem eeskätt Peipsi piirkonna arenduskoja koostööd ja usub, et mitmekesi ollakse tugevamad ja palju koostöövõimelisemad, kui Saare vald seda üksinda oleks.

“Saalihokis tuli seekord võitjaks Läti võistkond, meie lapsed sai teise koha, Mustvee jäi kolmandaks ja Kuru neljandaks,” rääkis Morozov. Vallavanem tunnistas muu hulgas, et kui vallajuhtide tasemel oli eestlastel, soomlastel ja lätlastel keelebarjääri tõttu pisut keeruline suhelda, siis lapsed said kõik inglise keeles vesteldes suurepäraselt hakkama.

Kaunis laul ja muinastuled

Vallapäevadel olid esindatud mitmed käsitöö õpitoad ja toimus ka rammumeeste võistlus, millel sel aastal küll vaid kuus osalejat oli. “See võistlus ongi meil mõeldud eeskätt kohalike külameeste jaoks, me ei korraldagi seda mingitele tippudele,” kinnitas Plato.

Samas sai publik proovida ka seda, kuidas hoida mõõka sirgetel kätel ning teha teisi põnevaid trikke. 

“Vallapäev lõppes kontserdiga Kääpa jõe ääres, kus Kadri Tegelmann laulis imeilusaid laule ja ööpimeduses süüdati muinastuled, lõkked ja küünlad, et kaunist laulu ilmestada,” rääkis Plato.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus