Saare mõisa ürdiaed ootab jätkuvalt külastajaid

</p>

Saare ürdiaed sai valmis 2000. aastal ning seetõttu on tänavu põhjust tähistada esimest juubelit.

Enne ürdiaeda oli sama koha peal metsistunud viljapuuaed, mis oli täielikult käest ära lastud ning uue aia rajamiseks tuli vanad puud välja juurida. Aias kasvab ligikaudu 150 erinevat taimeliiki, kuid aia perenaise Elo Limbaku sõnul on täpset taimede arvu raske määrata, sest siin on ka üheaastasi taimi ning seega arv suviti varieerub.

Varem olid peenrad taimi veel rohkem täis, kuid nüüd on majanduslik olukord siiagi jälje jätnud. “Kevadel ikka tuuakse uusi taimi, aga eks me ise püüame ka siin vaikselt arendada ja neid juurde istuda,” sõnas Elo Limbak.  

Ürdiaia teed on väga hinnatud

Aias kasvavatest taimedest valmistatakse  ka teesegusid, mida  külastajatel on võimalik kaasa osta.

Kõige populaarsemad taimed on külastajate seas punane päevakübar ja mitmesugused mündid. “Teesid tahetakse väga palju ja suurt huvi tuntakse ka taimede vastu. Keset suve ostavad külastajad neid kaasa. Päevakübarat kõige rohkem, see tugevdab immuunsüsteemi. Kuigi apteegis on päevakübarast valmistatud tabletid müügi, soovitakse ka teed,” rääkis aia perenaine.

Teesegusid valmistades katsetatakse kõigepealt, millised taimed teena kokku sobivad.  

Talvel taimed puhkavad, sügisel pügatakse need ära. Kuigi talv oli pikk ja külm, ei ole Limbaku sõnul suuri kadusid märgata. „Külm hakkas pisut külge mustale leedrile ja oblikad läksid välja, tuli uued taimed istutada,” ütles ta.    

Aia sõbrad ja vaenlased

Ürdiaias on perenaisele seltsiks ka metsloomad. “Sügisel lippavad siin ringi oravad, kes käivad pähkleid söömas. Hommikul vara, kui on vaikne, siis linnud laulavad ja oravad krõbistavad. Aga eelmisel aastal sõid jänesed osad porgandisordid ära. Piiravat tara meil ei ole ja nad pääsevad  taimede juurde,” jutustas ürdiaia perenaine.

Loomad oskavat aiaga siiski enamasti viisakalt ümber käia, muret tegevat aga just inimesed, kes käivad ürdiaias lõhkumas ja tööd segamas. “Ma ei tea, mis inimesed teise vaeva rikkumisest saavad,” ei leidnud Elo sõnu.  

Uudistajatest puudu ei ole

Külastajaid ürdiaial jätkub, käivad suuremad rühmad ja pered ning ka üksikud inimesed. Külastajatele tutvustatakse taimi ja pakutakse ka teed. On inimesi, kes igal suvel tagasi tulevad, sest teed on nii maitsvad.

“Inimestele meeldib see koht, et siin on vaikne. Kui aega on,  käiakse ikka läbi,” ei kurtnud perenaine huviliste vähesuse üle.

Kalevipoja tervisetee

Legend

Kalevipoeg oli põllu kündmisega  naha

märjaks ajanud ja tuult saanud.

Ta  tundis, et  kõige kiiremal põllutöö ajal

tuleb vist sängi minna.   Enne aga  otsustas ta end

ravida ja  turgutada  teega.

Järgmiseks päevaks oli tervis korras  ja  kündmine jätkus. 

Tee koostis

Naistenõges, valge sirel, saialill

i

GERTU VÕSU

blog comments powered by Disqus