Säärane mulk ehk sada vakka etteheiteid

Seederi karmi hukkamõistu pälvivad kõik koalitsioonierakonnad ning riivamisi saab oma laksu ka Keskerakond. Politolooge, sotsiolooge ja meediat peab Seeder valitsusest majanduslikult

ja poliitiliselt sõltuvateks, riiki üha enam tsentraliseeruvaks ning ebademokraatlikuks. On see siis nõnda?

Uuenemine võtab aega

Aastaga on suudetud suurendada pensione enam kui seni seitsmega. Haridusele eraldatud ning eeloleval eelarveaastal eraldatavad vahendid hüppeliselt kasvanud. Rakendumisel on korruptsioonivastane strateegia “Aus riik” – kas seda peab autor silmis, kui kartlikult uue riigi ehitamisest räägib?

Loomulikult peame uuenema nii rahva kui riigina. Otsustamise läbipaistvus, presidendi otsevalimised, avatud nimekirjad kõigil valimistel, valija hääle suurem kaalukus ? kõik see räägib koalitsioonivalitsuse uuenduskursist, mis tegelikult põhineb vanadel, traditsioonilistel väärtustel. Kodu ja perekonna väärtustamine, maksuvaba miinimumi tõstmine, hariduse kvaliteet ja kättesaadavus ? kõik see peab looma terve ja turvalise ühiskonna, kus inimesel on hea elada.

Võlukepikest keerutades muutusi ei saavutata

Loomulikult võtab uue poliitika realiseerumine aega. Loomulikult võtab aega iga uuenemine ja puhastumine. Seda ei ole võimalik saavutada ei võlukepikese ega luuaga keerutades. Tasakaalukas ja perspektiivitundega tehtud igapäevane töö ei jäta aga tulemusi andmata. Loomulikult oleme ka ise teinud rahmeldavaid otsuseid ja vigu, aga me oleme valmis nendest õppima.

Kindlasti on Res Publica õppinud ka eurovalimistega seonduvast ning vabanenud nii liigsest eufooriast kui ka kaotuskibedusest. Meil on väga palju teha Eestimaal. Ja me ei jäta seda tegemata.

Res Publica siseküsimustele (mida esitavad meie neokonservatiivid, sotsiaalkonservatiivid, ristiinimesed ja paljud teised) vastuseid välja pakkudes kuulutab kriitiline mulk erakonnale kadu.

Julgen väita, et see hirm ei ole põhjendatud. Oleme arenev ja õpihimuline erakond. Soovin omalt poolt Isamaaliidule kindlat selgroogu, arenemisvalmidust ja väärikust.

Isamaaliit on olnud oluline tegur eesti poliitikas. Euroopa Rahvaparteis esindab aus ja kindlameelne Tunne Kelam nüüd nii kristliku demokraatia kui konservatiivide paljuski kattuvaid põhimõtteid. Me soovime talle edu.

Ehk ei olegi nii kaugel aeg, mil tänased isamaaliitlased ja vabariiklased peavad ühiselt vastama neile nii vasakult kui paremalt esitatavatele olulistele küsimustele. Orienteeritus lahendustele on uue poliitika tunnus. Loodan uue poliitika realiseerumisele kõigi paremerakondade koostöös ning lugupidamises opositsiooni vastu. Ainult etteheidetega elu ei edendata.

Helir Valdor Seeder esitab ka ise ühe küsimuse: kas uus poliitika tähendab uut riiki? Vastus on selge: uus poliitika tähendab üldinimlike väärtuste taasväärtustamise kaudu pidevalt uuenevat riiki.

Avo Üprus
Riigikogu liige, Res Publica

blog comments powered by Disqus