Saab inspiratsiooni loodusest

Jõgeval Suurel tänaval asuvas Kunsti Kodus, mis ühtaegu nii kunstipood kui galerii, saab mai lõpuni, aga võib-olla ka kauem, vaadata Liidi Kirsi õli- ja akrüülmaalide näitust “Loodus inspireerib”.

Jõgeval elav Liidi Kirss on päris kogenud harrastusmaalija. Omal ajal käis ta kunstitarkust ammutamas Jõgeva kunstikooli avatud stuudios, praegu kuulub Robert Suvi juhendatava maalistuudio seltskonda.

“Mulle meeldib koos teistega stuudios maalimas käia. Robert Suvi on hea õpetaja ja huvikaaslaste keskel tekivad head mõtted,” sõnas Liidi Kirss.

  1. aasta alguses oli tal Betti Alveri muuseumis üleval näitus “Öömaastikud”. Kunsti Kodus saab näha pärast seda valminud maaliloomingut. Osa näitusetöödest on maalitud kodus, osa stuudios.

Maalib külmal ajal

“Maalin rohkem talvisel ajal, suvel on prioriteediks aiatööd,” ütles Liidi Kirss ja lisas, et kui ta suvel siiski pintsli kätte võtab, siis eelkõige selleks, et jäädvustada mõnd oma aias kasvavat kaunist lille. Pojengid on tema lemmikud ja õnnestuvad ka vist hästi: pojengipildid on talt alati ära ostetud.

Eelkõige peab Liidi end siiski maastikumaalijaks. Osa tema maastikke on natuurist, osa foto järgi maalitud. Mõni loodusmotiiv on ka mõne teise kunstniku töölt laenatud, ent Liidi on selle “serveerinud” oma “kastmes”.

“Foto järgi on lihtsam maalida. Ja merd minu meelest ei saagi natuurist maalida, sest laine murdub ju kogu aeg,” sõnas Liidi.

Tema maastikupiltide hulgas on Vooremaa, Lõuna-Eesti, aga ka kaugemate paikade maastikke. Ühel Laiuse mäe vaatel on suisa oma sünnilugu. Kord juhtus Liidi Kunsti Kodus olema, kui uksest sisse astunud klient kurtis, et keegi pole maalinud sellist suviselt sumedat vaadet Laiuse mäelt, nagu tema näha tahaks. Liidi sai inspiratsiooni ja maalis sellise vaate, aga kahjuks pole Kunsti Kodu perenaine Piret Järv seda inimest enam rohkem näinud.

Helged talvepildid

Enamasti jäädvustab Liidi Kirss suviseid maastikke, ent näitusel on ka kaks talvepilti. Neis on täiesti olemas talvele omane kargus, aga samas ei puudu neis helgus ja värvirikkus.

“Mulle talvepildid üldiselt ei meeldi, sest kipuvad rusuvalt mõjuma, aga Liidi helgetes toonides talvemaastikke vaatan hea meelega,” kinnitas Piret Järv.

Liidi Kirsil on pika maalijastaaži jooksul välja kujunenud oma käekiri.

“Tuttavad ütlevad, et tunnevad minu tööd alati teiste hulgast ära,” ütles Liidi Kirss.

“Liidi Kirsi tööd on mõnusa vaba käega maalitud, neis on palju valgust ja toredaid erksaid toone,” tõdes üks näitusekülastaja.

Näituse autor on tänulik Piret Järvele näitusepinna võimaldamise eest, Jõgeva kunstikooli õpetajale Elita Järvelale abi eest näituse kujundamisel ning Tartus Laial tänaval tegutsevale raamimeister Rainerile asjatundlike raamisoovituste eest.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus