Rulluisumaratonil kiireimad Keskpaik ja Radionik

Kui Kalevipoja rulluisumaratoni võit kipub meeste arvestuses järjekindlalt ühele võistlejale — tallinlasele Kert Keskpaigale — minema, siis naiste arvestuses vahetub isegi riik, kust võitja pärineb. Kui mullu oli kiireim naine lätlanna Katrina Kotello, siis tänavu võidutses Evgenia Radionik Sankt-Peterburgist. 

iii

Möödunud laupäeval Kasepääl peetud IV Kalevipoja rulluisumaratoni põhidistants oli 40,1 km pikkune ning Kert Keskpaigal kulus selle läbimiseks üks tund, kümme minutit ja 54,9 sekundit. Pärast tema finišeerimist tuli järgmisi võistlejaid oodata enam kui pool minutit. Teise ja kolmandana tuhisesid kolme sekundikümnendikuse vahega üle finišijoone tallinlane Jaanus Ritson (1:11.31,4) ja adaverelane Mart Markus (1:11.31,7).  Esimese Kalevipoja rulluisumaratoni võitja Tõnis Paalme jäi nende järel napilt neljandaks (1:11.32,4). Kert Keskpaigale oli see juba kolmas järjestikune võit Kalevipoja rulluisumaratonil.

Jevgenia Radionikul olid juba Kasepääle tulles võidumõtted peas. Ja niisama õhulosse ta ei ehitanud: kaks nädalat varem toimunud Tartu rulluisumaratonilt oli tal võit juba taskus. Sealt pärines ka teadmine, et kõige ohtlikumaks vastaseks on talle Enel Kõrva. Finišisse tulidki Radionik ja Kõrva õige napi vahega: esimene lõpetas ajaga 1:16.52,0, teine ajaga 1:16.52,2. Üldarvestuses said mõlemad väga kõrged kohad: üheksanda ja kümnenda. Naiste arvestuses kolmandaks tulnud Margit Avikson (Põlvamaa) lõpetas ajaga 1:21.38,0 ja üldjärjestuses 19. kohaga. Jõgevamaa kiireima naisena oli Sandra Alusalu ajaga 1:21.43,8 viies (üldjärjestuses 28.).

Selgitati ka Eesti meistrid

Kalevipoja rulluisumaratoni 21,9 km pikkusel rahvarulli distantsil oli meestest parim Raivo Laanemets (Harjumaa) ning naistest Saskia Alusalu (Adavere). Teise ja kolmanda koha said meeste konkurentsis Tõnu Koppel ja Sulev Lokk (mõlemad Harjumaa), naiste konkurentsis Marleen Sarap (Adavere) ja Anna Bondare (Läti).

40,1 km maratoni- ja 21,9 km poolmaratoni distantsil selgitati Kasepääl ka Eesti meistrid. Meeste maratoni esikolmiku moodustasid Kert Keskpaik, Jaanus Ritson ja Mart Markus, naistest pääsesid pjedestaalile Enel Kõrva, Margit Avikson ja Diana Kaareste. Poolmaratonil peeti arvestust mitmes eri vanuseklassis ning mitu meistritiitlit tuli ka Jõgevamaale. Need võitsid Saskia Alusalu T15 vanuseklassis, Marleen Sarap N17 vanuseklassis, Piret Saare N40 vanuseklassis ja Aleks Luik P15 vanuseklassis.

Hobi- ja lasterullil läbiti 7,3 km. Hobirullil paremusjärjestust ei selgitatud, lasterullil said esimestena lõpetanud Aleks Luik ja Marten Liiv kirja võrdse aja, ent võitjaks tunnistati viimane. Kohe nende selja taga finišeeris Saskia Alusalu. Kõik kolm on Väino Treimani õpilased Adaverest. Auhindu jagati lasterullil küll vanuserühmade kaupa, nii et neid jätkus õige paljudele, sealhulgas päris mitmele Jõgevamaa noorele.

Kalevpoja rulluisumaratoni põhidistantsile startis 91, rahvarullile 198, hobirullile 13 ja lasterullile 47 võistlejat. Osavõtjate üldarv on siiski pisut väiksem kui nende arvude liitmisel saadav 349, sest nii mõnigi lasterullil kaasa teinu läks pärast ka poolmaratoni sõitma.

Jalgsi üle piiri

„Minu jaoks on suvine rulluisutamine eelkõige viis, kuidas valmistuda talviseks uisuhooajaks ja trenni teen ma viis-kuus korda nädalas,“ ütles maratoniraja kiireim naine Evgenia Radionik. „Mu põhialaks on short-track ehk lühiraja uisutamine. Võrreldes jäähallis pisut enam kui saja meetri pikkusel ovaalil tiirutamisega on rulluisutamine muidugi palju vaheldusrikkam.“

Natuke nurises Radionik Kasepää raja kvaliteedi üle: asfalt polnud tema meelest piisavalt sile. Võistluste korraldust ta aga kiitis. Omaette ooperiks oli see, kuidas Radionik koos oma treeneri Aleksei Vlassoviga Kasepääle pääses. Selleks, et Ivangorodi/Narva piiripunktis järjekorras seismisele mitte aega raisata, jätsid Radionik ja Vlassov auto Ivangorodi ja ületasid piiri jalgsi. Narva tuli neile vastu aga Mustvee lähedal suvitav tuttav, kes nad ka Kasepääle tõi.

Seitse meest ja kaks naist tulid aga Kasepääle jahtima kõrget kohta mitte niivõrd rulluisumaratonil, kuivõrd Kalevipoja kolmevõistlusel. Kolme ala — Kalevipoja uisumaratoni, rattasõidu ja rulluisumaratoni koondarvestust peeti esimest aastat. Plaanis oli seda teha ka mullu, ent siis jäi uisumaraton ju pidamata.

„Mina tulin siia tõepoolest eelkõige Kalevipoja kolmevõistluse pärast,“ tunnistas märjamaalane Boriss Teder. „Minu teada on mehi, kes nii uisumaratoni kui ka rattasõidu kaasa teinud ning kes siis ka kolmevõistluse võidule kandideerida saavad, ainult üheksa.“

Kolmevõistluses osalemiseks tuli rulluisuvõistlusel valida poolmaratoni distants.

„Vanusegrupid on poolmaratonil küll hästi laia skaalaga tehtud: ühe vanuserühma alampiir on 40, järgmise oma aga alles 60 eluaasta peal,“ kurtis Boriss Teder. „Minul oma ligemale 56-aastase vanuse juures on päris „kirves“ neljakümnestega võistelda. Trenni teen küll päris kõvasti: vaat et iga päev sõidan kas ratta või rulluiskudega — vastavalt sellele, kuidas ilm ja tuju on. Vihmaga on targem ratta selga istuda, sest rulluiske on mõistlikum mitte märjaks teha: see lühendab oluliselt nende eluiga.“

<p class=”MsoNormal” style=”MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: justify” align=”justify”>Mehi jäi kolmevõistluse konkurentsi lõpuks vaid seitse ning Boriss Teder hõivas nende hulgas täpselt keskmise, st neljanda koha. Esikolmikusse pääsesid rulluisu poolmaratoni võitja Raivo Laanemäe, tartlane Jaagup Vähi ja jõgevlane Raivo Meitus. Naistest tegid kolm ala läbi vaid kaks jõgevlannat Ingrit Ernits ja Merle Sootla. Punkte kogunes rohkem esimesel.

Kalevipoja rulluisumaratoni protokollidega saab tutvuda Jõgevamaa Spordiliidu Kalju kodulehel (www.jslkalju.ee)  ja portaalis www. sportinfo.ee.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus