Roosipealinn nime vääriline

Põltsamaad on lisaks veinipealinnale ka rooside pealinnaks nimetatud. Justkui roosipealinna nime rõhutamiseks said nädalavahetusel Põltsamaa roosiaias teoks roosipäevad. Sellel ajal oli roosiaias liikumas ja lilleilu nautimas tavapärasest rohkem külastajaid.

Põltsamaa roosiaia juhataja Annela Orasi sõnul tuldi nendel päevadel roosiaeda tervete bussitäite kaupa. Soovijatele korraldati roosiaias ekskursioone. Roosiaia perenaise sõnul olid külalised moodustanud paarikümneliikmelisi seltskondi, et sel kombel ennast roosiaias toimuvatele ekskursioonidele registreerida. Samal ajal valiti ka suve kauneimat roosi. Oma hinnangu andis 150 inimest. Kui kokkuvõtted tehtud, selgus, et tänavuse suve kauneimaks roosiks osutus Flammentanz, mis on särav punane  ja sellel suvel eriti rikkalikult õitsev roniroos. Kaunima roosi valijate hulgast selgitati välja ka mõned õnnelikud roosiaia kinkekaardi võitjad, kelleks osutusid Anne Viljandist, Salme Põltsamaalt ja Häldi Raplamaalt. 

Külalisi tuli kõikjalt

Laupäeva hommikul liikus roosiaias ringi hulgaliselt läti keelt kõnelevaid inimesi. Lätlannast proua Inta lausus, et Põltsamaale sõitnud seltskond koosneb Cesise ja Valmiera elanikest. Proua Inta lausus, et tema on Eestis varem korduvalt viibinud, ent Põltsamaale ja sealsesse roosiaega sattus ta esimest korda. Lätlanna sõnul tutvusid nad enne roosiaeda tulekut ka Põltsamaa linnaga ja talle jättis linn väga hea mulje. Eriti meeldis Intale Põltsamaa kesklinnas asuv roosisaar. Samuti meeldis talle väga roosiaed. Ise ta sealt lilli kaasa ei ostnud, sest elab korteris ja oma aeda tal pole. Põltsamaa roosiaias meeldisid Intale kõige enam kollased roosid.

Põltsamaale roosipäevadele oli teiste seas sõitnud ka vanapaar Milvi ja Mati Pärnumaalt Koonga vallast Kalli külast. Peremehe sõnul on nende koduaias kasvamas umbes 75 roosi, mille hulgas on umbes 60 erinevat roosisorti. Pererahva sõnul elavad nad maakodus, kus jätkub piisavalt ruumi lisaks aiaviljadele, kartulimaale ja murule ka lillede jaoks. “Meil on praegu aia suuruseks 4000 ruutmeetrit, kui tarvis, võime kohe 10 hektarit juurde võtta,” lausus peremees muhedalt. Vanapaari sõnul vaatavad nad esmalt kogu roosiaia üle ja alles seejärel langetavad otsuse, mida põnevat koju kaasa osta. “Oleme siin olnud alles pool tundi ja kogu siinse kollektsiooniga tutvumisele kulub veel tükk aega,” rääkis perenaine. Küsimusele kas neid kui tuntud kuurortlinna lähistelt pärit inimesi randa ei tõmba, vastas vanapaar, et rannas käimine on ikka rohkem linnainimeste tegevus.

Põltsamaa linnaga tutvumiseks Milvil ja Matil seni aega polnud, ent peremehe sõnul märkasid nad juba Võhmast Põltsamaa poole sõites, et Esku küla ja samuti Põltsamaa linn on varasemaga võrreldes tunduvalt kaunimaks muutunud.  Peremees Mati on endise kutselise autojuhina Eestimaal palju ringi sõitnud ning tema sõnul muutuvad Eesti kodud, aga ka tootmishoonete ümbrused järjest ilusamaks. Pererahval roosikasvatajatena on hea meel selle üle, et Põltsamaa roosiaed avas Pärnus oma müügipunkti. Sealtki on nad oma koduaeda roosiistikuid kaasa ostnud.

  palusid nädalavahetusel mitmed mujalt Põltsamaale sõitnud inimesed tal juhatada teed Põltsamaa roosiaeda. Põltsamaa roosiaia juhataja sõnul loodavad nad ka järgmisel aastal samasugused roosipäevad korraldada.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus