Roosa Tartu ja väärikad sirelid Jõgevamaa gümnaasiumis

Jõgevamaa gümnaasiumi raamatukogus, kohvikus ja 1. korruse koridoris näitab oma maale Merle Meitus ja kolmanda korruse koridor on Epp Katuse maalide päralt.


Renoveeritud Jõgevamaa Gümnaasiumi ruumid sobivad näituste korraldamiseks isegi väga hästi. Neis on palju valgust, tagasihoidlikes soojades toonides seinad ja on korralikud riputussüsteemid.

Kooli koridorides on varem korraldatud peamiselt õpilastööde näitusi ja mõned näitused on olnud ka kohvikus ja raamatukogus. Seekord siis suuremalt, sest miks head ruumi raisku lasta minna!

Maalib fotode järgi, mis teda kõnetavad

Merle Meitus on Jõgeva kunstnik. Õigupoolest küll harrastaja, aga pildid küll sedamoodi välja ei näe. Tegemist on peamiselt klassikaliste lillemaalidega, mõned figuurid ka sekka. Need on põhjalikult läbikomponeeritud ja “lõpunimaalitudˮ tundliku ja maitseka värvivalikuga. Hästi mõjuvad halli ja tumepunase kombinatsioonid. Kuigi motiivideks on sageli ka kevadel õitsevad lilled, on värvigamma kuidagi sügisene.

Autor on õigupoolest haruldaselt tundlik kolorist. Ja mitte ainult – piltide ülesehitus ja kompositsioon on täpne ja usutav, vorm on edasi antud kindlalt ja rahulikult ‒ ei midagi lopergust või lonkavat. Viimase viimistluse annab hoolikas raamivalik. Vaieldamatult hoolib autor oma teostest väga, kuid see ei ole eesmärk, vaid pigem teekonna loogiline tulemus. Merle pildimaailmas on tunda korrastatust ja hoolikalt otsitud ilu. Ta ei varjagi, et maalib sageli fotode järgi, aga ainult nende järgi, mis teda ennast kõnetavad.

Merle põhitöökoht on Jõgeva linnavalitsuses, maalib ta vabal ajal, nädalavahetuseti või peale tööd. Ja seda alles kuus aastat! Maalimine on Merle jaoks igapäevane tegevust, kuus aastat tagasi täiskasvanute koolitusel Jõgeva kunstikoolis alustanud seltskonnast on tema ainuke, kes nii palju maalib. Sest oluline on maalimine kui tegevus ise, protsess, meditatsioon, kui nii võib öelda. Aeg iseendale, oma veranda, värvid, lõuend ja väga põhjalik süvenemine.

Merle ei varja, et sellel on kindlasti ka teraapiline efekt: “Kui uni ei tule, hakkan mõtlema pildile, mis pooleli on, kuidas ma edasi teen, mis värvi ma kasutan, mis sinna sobiks! Igapäevase närvitsemine on ära jäänud, ma tean kogu aeg, et mul on midagi ilusat pooleli, mida edasi teha.”

Veia motiivid pildivalikus esindatud

Umbes sama vana on ka Epp, kes kolmandal korrusel oma pilte näitab. Mõnes mõttes sarnane, aga oi kui palju erinev! Ka Epp on teinud pöörde kunsti poole täiskasvanueas, peale aastaid algklasside õpetajana tegutsemist. Epp on valinud veidi teise tee, tema on täiskasvanuna lõpetanud Tartu kõrgema kunstikooli tekstiili erialal. Põhitööna õpetab ta Tartu lastekunstikoolis. Gümnaasiumis näitab Epp Katus oma maale. Üks oluline tegevusvaldkond on tema elus veel – ta on ka väljaõppinud psühhodraama lavastaja ja seda ei saa tema pilte vaadates ära unustada.

Epu jaoks on olnud suurim tunnustus “Pildis on süda sees!ˮ

Eks ta nii olegi! Epu maalide koloriit lähtub kahtlemata autori meeleolust või tunnetest. Palju kasutab ta suhteliselt puhtaid toone, eriti sinist või roosat. Ka kollane on aukohal. Palju on Tartu motiive, nii klassikalisi – ülikool ja kaarsild ‒ kuid olemas on ka täiesti tänapäevane Tartu siluett. Pole ime, Epp elab ja töötab Tartus. Kuid pärit on ta Jõgevamaalt, Veialt.

Veia maastikud, põllulilled ja taluõued on motiivivalikus täiesti esindatud. Kui teha tagasivaade kunstiajalukku, on talumotiivid meil traditsiooniliselt pruunides, rohekates, porisevõitu toonides. Epp maalib ka maaelu helesinise või roosana, Tartust rääkimata!

Epul pole lemmikformaati, tema raamimata pildid on värsked, õrnad ja äärmiselt ajalised. On hetk ja tunne ja kui see on möödas on töö lõpetatud. Epp maalib portreesid ja maastikke, otsides mõlemis meeleolu. Need ei ole realistlikud, vaid pigem unenäo või muinasloo mõõtu.

Mõlemad gümnaasiumis novembrini oma pilte näitavad kunstnikud esindavad, kumbki omal moel, kunsti tunnete ja ilumeele poole pööratud poolt. Jääb oodata, millal jõuab kooli kontseptuaalne või mõtlemisvõimele orienteeritud kunst.

Kuigi Jõgevamaa gümnaasium ei ole kunstigalerii ja ei müü oma näitustelt pilte, on olemas kunstnike kontaktandmed, et ostu- või tellimise soovi korral ühendust võtta.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus