Rõõmus laps, kelle armastus on klaver

Tabivere põhikooli 5. klassis õppiv Karina Agnes Raudkats  on tragi, rõõmsameelne ja asjalik tüdruk, kes soovib ja suudab lisaks koolitööle veel paljuga tulemuslikult tegelda. Sel sügisel on ta  eriti suure osa oma ajast pühendanud klaverile, sest osaleb noorte pianistide konkursil Leedus Jonavas.

Klaverit õpib Karina Agnes Tabivere valla huvikoolis kolmandat aastat. Jonavas just selle nädala lõpul toimuv noorte pianistide konkurss, kuhu tüdruk koos oma õpetaja Jelena Golubiga sõitis, kannab muide romantilist pealkirja “Klaver on minu armastus”. Nii võib Karina Agnes ka enda kohta öelda.

Huvi ja töötahet piisavalt

Kahtlemata on tegemist andeka lapsega, sest nii muusikas kui spordis on ta juba märkimisväärseid tulemusi saavutanud ja koolistki on igal kevadel vaid kiituskirju koju toodud, kuid on ju aabitsatõde, et andekus üksi ei vii kedagi edasi, kui huvi ja töötahet napib. Et Karina Agnesel nii üht kui teist piisavalt,  seda kinnitavad ka pedagoogid.

“Karina Agnes jõuab väga hästi edasi kõiges, millega tegeleb, ja seda pole vähe. Juba eelmisel aastal osales ta Ago Russaku nimelisel  Lõuna-Eesti regiooni pianistide konkursil, mida korraldab Tartu I muusikakool, ning valiti osalema Tuleviku muusikute programmi, milles on tegev sellel õppeaastal. See tähendab, et õpilane sai endale Tartu  Elleri-koolist mentorõpetaja, kelle juures nad koos oma erialaõpetaja Jelena Golubiga kord nädalas lisatunnis käivad. Programmis osalemine eeldab ka esinemist kõikidel Elleris toimuvatel kontsertidel, eksamitel ja arvestustel. See on suur koormus. Septembris võttis ta  juba osa meistrikursusest, mille viisid läbi Eesti tuntumad pianistid-õppejõud Kai Ratassepp ja Mati Mikalai ja mis lõppes suure kontserdiga, kus Karina Agnes esitas kaks pala. Russaku-nimelisel konkursil teeb ta kaasa ka tänavu, detsembris,” rääkis Tabivere valla huvikooli direktor Liia Koorts.

Pisikesest peale liikuv ja aktiivne

“Karina Agnes on väikesest peale elav ja liikuv olnud, laulda ja tantsida tahtnud. Tabivere huvikooli laulu- ja tantsustuudiosse läks ta juba lasteaialapsena, klaveri õppimist alustas aga alles kolmandas klassis käies. Me ei tabanud kodus kohe ära, et see tal nii kenasti edeneda võiks. Õpetaja Jelena kutsus küll juba enne mitu korda, ju märkas tema huvi. Me abikaasa Indrekuga oleme mõlemad omal ajal ainult koolikooris laulnud ega võtnud lapse suurt muusikahuvi esialgu tõsiselt. Mõtlesime, et ühele tavalisele lapsele peaks laulust ja tantsust piisama. Ka spordiga tegelemine oli juba päris intensiivne, palju üks väike tüdruk jaksab. Karina  klimberdas aga kodus pidevalt oma titepõlve pisikesel süntesaatoril koolilaulikutest lugusid ja hakkas kolmanda klassi sügisel väga klaverisse nuruma. Siis ikka tuligi õppima panna,” rääkis ema Laile. Tema sõnul on klaverist nüüdseks tütre  peamine huviala saanud. “Maja kajab iga päev, loodame, et naabrid kannatavad välja,” lisas ta naerdes.

Kahel korral on Karina Agnes kevadistel lauluvõistlustel Tabivere valla Laulupärlikeseks valitud ja ta on osalenud ka lauluvõistlusel Rannu Kuldnokk. Ave Lääne juhendatava tantsutrupiga on ta mitmed korral Koolitantsule pääsenud. “Nelja aasta eest saadi võimlemiskavaga koolinoorte laulu- ja tantsupeole ja seal osales ka mudilaskoor. Esimese klassi juntsule oli väsitav nädal pealinnas paras elukool, aga ta sai hakkama ega kurtnud. Tõsi, pühapäevasel laulupeokontserdil, kui laps lõpuks mudilaskooriga lavalt maha sai, oli ta omadega nii läbi, et puges pingi alla magama…,” meenutas ema.  

“Juba esimeses klassis hakkas Karina ka Toomas Rosenbergi juures kergejõustikutrennis käima. Neiltki võistlustelt on hulgaliselt diplomeid ja medaleid koju toodud. Möödunud aastal tuli Karina kaheksal korral  maakonna meistriks ning on eelnevatel aastatel kahel korral kooli aasta sportlaseks valitud. Tänavu sügisel vigastas ta kahjuks jalga, võistlused jäid pooleli ja vahele. Aga polegi lugu, kohvritäis kulda, hõbedat ja pronksi on juba välja teenitud.  Tänavu anname võimaluse teistele meie kooli tublidele kergejõustiklastele silma paista,”   rääkis ema, kinnitades, et uuesti treenima hakkab Karina alles siis, kui jalg täiesti korras. “Valuvaigistite toel sportimist mina ega isa kindlasti õigeks ei pea ja tippsporti  pürgimist tütrele ei soovita. Liikumine peab olema terviseks, mitte tervist viima,” rõhutas ta.

Kuu aega on Karina saanud olla ka vanem õde: just nii vana on tema õeke Laura Liisa. Ema sõnul lõbustab Karina väikeõde meelsasti ja laulab talle laulukesi. Aitab ka vannitada, mähkida ja riietada, aga kui gaasivalud tita kisadetsibellid viimase peale kruvivad, hiilib ema abiline targu oma tuppa.

“Tõeline pianist tuleb ilmselt hoopis titast, kes kasvab üles klaveri kõrval ja Bachi saatel. Karina lubas teda kohe koolitama hakata, kui käekesed koordineeritult liikuma hakkavad. Elame, näeme!” rääkis ema Laile.

Koos õpetajaga rahvusvahelisele  konkursile

“Karina on andekas laps, seejuures püüdlik ja töökas ning areneb tänu sellele õpingutes silmnähtavalt. Temaga on tore töötada, sest ta on alati positiivne ja rõõmsameelne. Ja ta tunneb muusika vastu  tõepoolest suurt huvi. Kui temaga õppima hakkasime, siis tuli välja, et ta oli juba iseseisvalt noodikirjagagi tutvust teinud. Karinal on väga toetav kodu, klavergi osteti kohe, kui tüdruk seda õppima hakkas. 

Russaku-nimelisel konkursil läks tal väga hästi juba möödunud aastal, kuigi õppis siis klaverit alles teist aastat ja tal tuli konkureerida 3. klassi õpilastega,” rääkis õpetaja Jelena Golub, kellega koos väike pianist Leetu konkursile sõitis.  

Jonava konkursil tuleb igal osalejal esitada kaks pala, kusjuures üks peab pärinema barokiajastust, teine aga 20. või 21. sajandist. Õpetaja valis koos Karinaga välja Bachi “Väikese prelüüdi” ja uuemaks looks Prokofjevi “Rohutirtsude rongkäigu”. Esimene, barokiajastut esindav teos tundus võhikukõrvale eriti keeruline ning õpetaja tunnistaski, et  julgeb valida Karinale suurematele õpilastele mõeldud palu, sest tüdruk on võimekas ja õpib kiiresti. Otsus Leedu konkursil osaleda sündis õpetajal ja õpilasel muide alles septembris ning palad, mida esitada, valiti välja umbes kuu aja eest. Tõsi, viimasel ajal harjutati sagedamini – nii Tabiveres kui Tartus Elleri-koolis, kus õpetaja Jelena samuti tunde annab. Koolivaheajalgi saadi mitu korda nii Tartus kui Tabiveres klaveri taga kokku. Karina Agnes tunnistas, et kuigi esinemise eel närv sees on, suudab ta sellest peagi jagu saada, kui klaver juba käte all laulab.

Arenemisvõimaluste eest tänulikud

Neljal kevadel on Karina koos klassitunnistusega ka kiituskirja koju toonud ning raskusi pole valmistanud humanitaar- ega reaalained. Vanematele teeb rõõmu tütre edukas osalemine matemaatikavõistlusel Känguru.

 “Ja möödunud aastal tuli talle Tabivere kooli aasta lugeja tiitel.  Sellega saab teda nüüd vahel nöögitud, kui kohustuslik kirjandus õigel ajal lugeda ununeb,” muigas ema.

Laile ja Indrek Raudkats rõhutasid, et hindavad kõrgelt Tabivere valla huvikooli juhi Liia Koortsi ja kõikide õpetajate panust lastele arenemisvõimaluste pakkumisel.

See, et kodu lähedal on nii head võimalused kultuurseks huvitegevuseks, on nende kinnitusel väga suur pluss.  

 “Kõik lapsed, olgu nad andekad või tagasihoidlikumate võimetega, saavad laulda, tantsida või mõnd pilli õppida, kui vaid soovi  ja töötahet on, ning väikeste õppurite areng on kontsertidel  kenasti näha,” kinnitasid Karina Agnese vanemad.

“Õpetaja Jelena meeldib Karinale väga. Me kohtume temaga harva, ainult kontsertidel, aga on näha, et meie klaveriõpetaja on väga soe, südamlik ja emalik pedagoog. Ta pole liiga range, vaid tal on ilmselt omad innustamisnipid, seepärast Karinal õppimine nii hästi edenebki.

Me pere jaoks on tütre konkursile pääs väga  tähtis. Oleme tänulikud, et õpetaja ja huvikool sellise võimaluse välja pakkusid ning valdki omalt poolt sõitu toetas,” lisas ema Laile.

Klaveriõpetaja Jelena Golub

“Karina on andekas laps, seejuures püüdlik, töökas ning areneb tänu sellele õpingutes silmnähtavalt. Temaga on tore töötada, sest ta on alati positiivne ja rõõmsameelne. Harjutamiseks julgen talle valida raskemad, vanematele klassidele mõeldud palad, sest ta õpib kiiresti.”

Klassiõde ja sõbranna Anete Koll

Karina on tore ja armas tüdruk. Talle meeldivad väikesed lapsed ja ta hoolib väga ka loomadest. Neil on kodus  ka vahva kass Joosep. Ja nüüd on Karinal väike õde.

Me käime Karinaga mõlemad laulustuudios ja ma õpin ka klaverit. Temaga on hea mängida või ka niisama juttu ajada, sest ta on heasüdamlik ja huumorimeelne. 

Klassiõde ja sõbranna Lisete Ehamaa

Karina on hea ja tore sõber, üks minu paremaid sõpru. Võib lausa öelda, et ta on suure südamega inimene, sest on väga hooliv. Kui Karina näeb, et teisel on halb tuju, küsib ta kohe, mis viga, ja pakub, et ehk saab aidata. Ta on tark ja ilus tüdruk ka!

i

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus