Roller ? ohutu sõiduvahend?

Kogu Eestis toimus rolleriõnnetusi 108, seega leidis  Lõuna-Eestis aset 30% kõikidest avariidest.

Lõuna Politseiprefektuuri analüütilisest ülevaatest selgub, et avariide peamisteks põhjusteks olid sõidukiiruse ebaõige valik ning ristmikel ?anna teed? või ?stopp? märkide eiramine ja peateele ettesõitmine, mis näitab, et rollerijuhid ei tunne liikluseeskirja. 

Vähemalt neli juhti, kes õnnetuse põhjustasid, olid alkoholijoobes. “Miskipärast on laialt levinud arvamus, et kui autot ei või juhtida joobeseisundis, siis jalgratast ja mopeedi võib. Tegelikult see aga nii ei ole, seaduses räägitakse kõikidest juhtidest,” ütles Jõgeva Liiklusjärelvalvegrupi komissar Künter Pedosk. “Kui istutakse joobes juhtima, siis kaldun arvama et selgitustöö ei ole olnud piisav või mõni lihtsalt ei saagi sellest aru,” lisas ta.

Peamised õnnetuste põhjustajad on noored vanusevahemikus 16-17 aastat, kes põhjustasid 12 õnnetust. Kõige enam kannatada said veelgi nooremad, 13-15 aastased, kes said viga seitsmel korral.

Palju ka väärtegusid

2006. aastal panid rollerijuhid Lõuna-Eestis toime 623 väärtegu, mis on ligi 3,4 korda rohkem kui aastal 2005. Jõgevamaal oli rikkumiste vahe võrreldes aastaga 2005 lausa 3,7 kordne.

Peamiste eksimustena nimetati 2006. aasta ülevaates kiivrita sõitmist ja joobeseisundis juhtimist. Samuti toodi välja, et oluliselt on kasvanud noorte liiklejate arv, kellel puudub sõitmisoskust tõendav tunnistus. Tunnistus, mis kinnitab liikluseeskirja ja ohutu sõidu võtete tundmist, peab igal 14-15 aastasel juhil olema väljaspool õueala sõites kaasas. Üle 16- aastastelt praegu veel juhiluba ei nõuta, uue jõustuva Liiklusseaduse järgi peavad aga kõik rollerijuhid, hoolimata vanusest, luba omama.

Arv suureneb

“Kui palju rollereid Jõgevamaal on, ei oska täpselt öelda, kuid kaldun arvama, et meil on neid veel vähe võrreldes suuremate linnadega,” rääkis Pedosk. Noorte rolleriomanike arv suureneb aga jõudsalt ning rollereid tuleb teedele aina juurde. Põhjusi  on Pedoski sõnul mitmeid. Esiteks on rollerid üsna odavad ning nende ostmine ei valmista paljudele vanematel raskusi. Teiseks põhjuseks peab Pedosk lapsevanemate mugavust, kes oma võsukesele rollerit ostes pääseb tema ringisõidutamisest.

LIIS ROHTMETS

blog comments powered by Disqus