Rohutirtsu lasteaia remont viibib

 </span>

Rohutirtsu lapsed saavad oma majja heal juhul alles aprilli lõpus, sest remondi käigus on avastatud hallitusseene kahjustused ning praod nii esimese kui ka teise korruse laepaneelides.

Rohutirtsu renoveeriva Facio Ehituse projektijuhi Peeter Sooväli sõnul võeti lasteaialt vana katus maha septembris. Katus tuleb maha võtta terves ulatuses, panna soojustus ja seejärel uus katus. Vihmaste ilmadega sadas ilma katuseta majja piisavalt palju sisse,” ütles ta, nentides, et katus tulnuks maha võtta siis, kui ilmad külmaks läksid. 

Käib seenhallituse tõrje

Alates detsembrikuust on majas soe sees, lasteaeda köetakse läbi uue soojasõlme.

“Kui maja oli nädala jagu köetud, lõi välja seenhallitus,” rääkis Sooväli, kelle arvates võis seda majas olla ka varem. Probleemi uurivad praegu eksperdid.

“Lasteaeda pandi paar aastat tagasi uus soojustus ja kasutati krohvi, mis õhku läbi ei lase. Välja jäi ehitamata sundventilatsioon ning konstruktsioon jäi ummuksisse,” rääkis Sooväli.

Tema sõnul saab seenhallitusest lahti ruume kuivatades, sest siis kaob seentele soodne keskkond. Viiakse läbi ka keemiline tõrje. Seejärel võetakse proovid seinapindadelt ja kontrollitakse keemilise tõrje tulemuslikkust.

Seni pole ka tellijaga kokkuleppele jõutud, kes peaks kandma seenetõrje kulud ja kes tasuma ekspertide töö. Seenhallituse tõrjeks on Sooväli sõnul kulunud juba üle 200 000 krooni. 

Praod laepaneelides

Hoopis hullem on ehitusfirma projektijuhi sõnul aga lagede puhastamisel välja tulnud praod nii esimese kui ka teise korruse laepaneelides.

Praod on tekkinud ülekoormatusest ja paneelid võisid praguneda juba ehituse ajal, kui nõrgad sildkraanad materjali plokkide servadele tõstsid.

“Tänavu on katustel ka meeletult palju lund, meil oli 60-70 sentimeetrit siin kohati lund, lükkasime seda maha,” lisas Sooväli, kes on objektile toonud mitmeid eksperte, kelle arvamused on risti vastu käivad. “Üks ütleb, et pole midagi hullu, teine peab olukorda piiri peal olevaks; et lagesid niisama jätta ei saa ning neid tuleb tugevdada,” rääkis projektijuht.

Sooväli kui projektijuht peab otsuse langetama. Tegemist on lisaraha, lisaaja ning lisatööga. “Ma tunnen, et olen süüdi, sest kahtlen, kõhklen ja ei suuda otsustada. Üks Marja pood meil juba on (Tallinnas kukkus 1994. aastal sisse osa Marja kauplusest, sest vesi oli tunginud betoonplokkide vahele, see jäätus ja konstruktsioon ei pidanud vastu. Osa müügisaali laest kukkus alla, hukkus kuus ja vigastada sai 13 inimest – toim.), mina oma koju taolisi paneele ei jätaks,” tõdes Sooväli, kes tahaks probleemi arutada Tallinna Tehnikaülikooli õppejõu Karl Õigeriga. Kahjuks sõitis Õiger kaheks nädalaks ära. 

Linn pole rahul

Lõputute vaidluste ja ekspertiiside tõttu on tööd lasteaias Rohutirts sisuliselt seisnud juba kolm nädalat.

Jõgeva linn ei ole tööde tempoga lasteaias rahul. “Kui novembri teisel poolel ja detsembris käis objektil päris vilgas ehitustegevus ja see tekitas meis lootusi, siis paraku on jaanuaris edasiminek olnud minimaalne,” märkis Jõgeva linnavalitsuse arenduse peaspetsialist Erki Teder.

Tema sõnul toimuvad ehitaja, tellija ja omaniku järelevalve osalusel töökoosolekud iga nädal reedeti ja seal arutatakse üksipulgi kõik aspektid läbi. “Kõik koosolekud on ka protokollitud. Lisaks on toimunud vastavalt vajadusele kümneid muid kohtumisi objektil, et otsida koos lahendusi  tekkinud küsimustele ja probleemidele,” tõdes Teder.

“Ehitaja püüab tuua ettekäändeks mitmeid asjaolusid, peamiselt ehitusprojektis esinevaid ebatäpsusi ja konstruktsioonide avamisel selgunud ootamatuid puudusi. Jõgeva linna hinnangul ei ole need argumendid kindlasti piisavad, et põhjendada ehitustööde nõnda pikale venimist.

Tõsi on, et Jõgeva linnavalitsuse ametnikud, kes kõige otsesemalt vastutavad selle projekti elluviimise eest, on koostöös projekteerijaga alati leidnud kiired lahendused ette tulnud ootamatute probleemide lahendamiseks. Jaanuaris on palju aega kulunud ekspertiiside läbiviimisele, osapoolte eriarvamused on süvenenud,” nentis Teder. 

Probleeme on jagunud

Lepingu järgi pidi ehitaja AS Facio Ehitus Rohutirtsu remondi lõpetama 2010. aasta 8. jaanuariks. 2009. aasta 16. novembriks pidi üks korpus valmis saama, et lapsed sinna sisse tulla saaksid.

Facio lootis algul leida objektile kohalikku tööjõudu, kahjuks see ei õnnestunud. Lisaks tõusid suve lõpul ehituses oluliselt ka hinnad. Rohutirtsu renoveeriv Facio Ehitus tõi Jõgevale uue projektijuhi Peeter Sooväli, kes on ametis oktoobri lõpust. Rohutirtsu lasteaias töötasid ehitajad Tallinnast, Haapsalust ja kaugemaltki.

Lasteaia Rohutirts renoveerimise vähempakkumise võitis Facio Ehitus 8,1 miljoni krooniga, asjatundjate hinnangul oleks õige hind olnud 11-12 miljonit krooni.

Umbes kahekümne miljoni krooniga saaks juba ehitada täiesti uue lasteaia, vana ja nõukaaegse projektiga hoone renoveerimist peavad paljud juba üsna mõttetuks. Samasugune lasteaed lammutatakse Kuressaares täielikult ja ehitatakse uus, sest remonti alustades selgus, et majal polegi korralikku vundamenti. 

Rohutirtsus on tehtud

*Valatud uued põrandad

*Paigaldatud suurem osa küttetorustikku ja ventilatsioonitorustikku

*Paigaldatud uued sadeveepüstakud

*Tehtud uus väliterrass

*Peaaegu on lõpetatud  katuse rekonstrueerimine 

Pole jõutud

*Installeerida ventilatsiooniseadmeid

*Välja ehitada tulekahju- ja valvesignalisatsiooni ning videojälgimissüsteemi, lõpetamata on elektritööd

*Kevadeks jäävad kõik plaanitud välitööd

*Teostamata on kõik viimistlustööd, paigaldamata uued siseuksed

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus