Rohkem kui lihtsalt noorteühendus

“Tahame tõesti olla midagi enamat kui lihtsalt noorteühendus, kes diskosid korraldab,” kinnitab Club Extra eestvedaja Kirsti Kangur. Muidugi ei jää Maarja-Magdaleenas ka peod pidamata. Peetakse koguni nii, et rahvast on saal alati täis ning pidulisi tuleb Maarja-Magdaleena rahvamajja kokku mitte ainult oma külast, vaid ka Palamuselt, Saarelt, Tartust ja Tartumaalt ning mujaltki. Peoõhtud polegi alati mitte ainult noortele ja erilist reklaami need nüüd enam ei vajagi. Lisaks kõigele on Club Extra asunud kujundama külakeskust ning ümbruskonna ühisettevõtmistes on neil juba arvestatav osa.

Kõigepealt lastele mänguväljak

Noorteühenduse liikmeid on vanuses 17 – 27. Nooremad õpivad Palamuse Gümnaasiumis, kellest neli on abituriendid. On ka muude koolide õppureid ja tudengeid. Pisut vanemad töötavad kas kodukandis või kaugemal. Pigem küll kaugemal, enamasti Tartus, aga on ka nii Soomes ja Norras tööl käijaid. “Meil on meeste ülekaal. Tööd on nad peaaegu kõik leidnud kaugemal ja naised on enamasti “meeleheitel koduperenaised”,” võtab Club Extra juht Kirsti asja lühidalt kokku.

Nagu selgub, on seltsingus ühesuguse perekonnanimega inimesi tõepoolest päris palju. See tähendab, et sinna kuulutaksegi suuresti perekonniti. Kirsti abikaasa Margus oli varem olnud Maarja-Magdaleenas peamine noortepidude korraldaja. Siis aga elati mõned aastad mujal ja mis seal salata, siinkandis jäid asjad sestpeale üpriski soiku. Ehk nagu noored ise tunnistavad, elu oli üpris passiivseks muutunud. Peamiselt Kirsti ja Marguse ärgitusel hakatigi omakandi noori ärgitama, et küla saaks rohkem eluvaimu sisse ja midagi konkreetselt ära tehtud.

Kirsti ja Margus pole õnneks ainsad, kes tänaseks kodukülla tagasi on tulnud. Külakeskuses ühismajades peaaegu ei olegi enam tühje kortereid. Juba mitu noort peret on sinna korteri ostnud, valdavalt need, kes siit kunagi mujale elama läinud. See ajendaski noorteühenduse liikmeid plaani võtma külakeskusse suurte majade vahele laste mänguväljaku ehitamist samasse paika, kus see kunagi olnud oli. Koostati projekte ning toetada lubas ka Tabivere vallavalitsus. Kohaliku Omaalgatuse Programmist ongi nüüdseks juba rahaeraldus tulnud. Igatahes niipea, kui lumi läheb, hakatakse kohe tööle. ?Lapsevanemad soovivad meile edu. Lugesime kokku, et meie kandis on praegu kolmkümmend kaks last. 2004. aastal oli meil lausa titebuum ja ega sellega veel kõik ole,” räägivad Kirsti Kangur ning Aneka, Pille ja Piia Poolak. Oma lastele ja nende mängukaaslastele ning oma külale ju ehitatakse.

Eelkõige omakandi rahvale ja omakeskis olemiseks on ka kõik muud ettevõtmised. “Mis me ikka kodus televiisori ja arvuti taga passime. Parem teeme midagi,” arutavad noored. “Ei ütleks, et küla vahel lolluste tegijaid üldse ei oleks. Jätkub neidki, aga loodame, et kui me siin aktiivselt tegutseme ja õigeid asju ette võtame, ajendab see ehk neidki meie hulka tulema. Et me siin väikeses kohas üksteist kõik tunneme, siis on võib-olla pahandusi ka vähem. Oma rahvas hoiab ikka kokku.”

Huvitavat kõikidele

Nagu noored kinnitavad, on tänavuse aasta peamiste ettevõtmiste plaanid paigas, aga see ei tähenda, et lisaüritusi ei korraldata, eriti veel, kui kellelgi mingi hea mõte tuleb. Nii näiteks otsustati esialgu, et jaanuarikuus võetakse aeg maha ja midagi suuremat ette ei võeta. Tegelikult kujunes aga just siis välja, et tehti kolm ilusat pidu. Maarja-Magdaleena noorte organiseeritud peod on olnud alati mingil teemal, mitte niisama pidu peo pärast. “Graafiku järgi on nii piletite müüjad, muusika organiseerijad kui ka korra eest vastutajad, et kõik oleks viisakas, puhas ja keegi ei suitsetaks,” räägib Kirsti ning ühel meelel kinnitatakse, et klubisse lausa igaüht liikmeks ka ei võeta. “Eelistaksime enda sekka asjalikke ja korralikke inimesi, kes tahavad tõepoolest tegutseda,” arutlevad noored.

Club Extra korraldatud ettevõtmistel võivad aga osaleda kõik, kellel huvi, vanusest olenemata. Otsitakse kontakti ka teiste noorteühendustega. Viimatisele 80ndate aastate stiilipeole kutsuti näiteks Voore noored, kes kuuldavasti väga rahule jäid.

Omakandis on saadud heale koostööjärjele Maarja-Magdaleena Maarahva Seltsiga ja teistega, kellega koos on lähemas ja kaugemas tulevikus plaanitud mõndagi toredat. Kõige lähema ettevõtmisena on Club Exstral teoksil “Eesti pidu” 7. aprillil. “Ainult eesti lood ja laulud, midagi raadio Elmar tantsuõhtu laadis, loodame, et igav ei hakka vanematel inimestelgi,” kergitab Kirsti veidi saladusekatet ning kõigele edasisele mõeldes leiab: “Optimismi ja järjekindlust peab olema, küll siis asjad edenema hakkavad.”

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus