Rohelised aknad saab tellida Põltsamaalt

Sellise nime sai ASi Sakala Saeveski Põltsamaa tootmisüksus omanike soovil möödunud aasta oktoobris. Nii Sakala Saeveski kui ka Green Window kuuluvad Transcom guppi, mille omanike ringi tuntuim persoon on Rein Kilk.

Green Window tegevjuhi Ole Hüti sõnul asus praeguse aknatehase ruumides kunagi saekaater, hiljem on seal tehtud puitmaju ning uksi-aknaid. Kui eelmine selles hoones tegutsenud firma pankrotti läks, ostis Sakala Saeveski hoone ära, tegi korda ja ostis sinna sisse aknatootmisliini.

 ?Hoone sai uue katuse ja põranda. Välja vahetati ka elektrisüsteemid,? ütles Ole Hütt. ?Ka aknatootmisliin on ostetud pankrotti läinud ettevõttelt. Nii läks see vähem maksma kui päris uut ostes.?

Põltsamaa aknatehases valmistatakse nn saksa tüüpi ehk sissepoole avanevaid aknaid. Raamid valmistatakse kuivast kolmelamellilisest sõrmjätkatud oksavabast liim-männipuidust.

?Liimprussi ostame sisse ASist Põlva Liimpuit ja teistest ettevõtetest,? ütles Ole Hütt. ?Liimpuit ei hakka ?mängima?, st sellest materjalist aknad käivad lahti-kinni niisama hästi kui plastaknad, samas on puitaken palju soojema väljanägemisega ja eestlasele hingelähedasem. Eriti vanale majale sobib puitaken paremini. Tõsi: hinnas me plastaknaga võistelda veel ei suuda.?

Vajaliku profiili ja tappidega aknadetailid lõikab välja programmjuhtimisega pink. Detailidest kokku liimitud raamid immutatakse, lihvitakse üle ning krunditakse ja värvitakse ? just niisugust värvi, nagu tellija soovib.

?Kui vaja, võime akna värvida seestpoolt üht- ja väljastpoolt teist värvi,? ütles Ole Hütt. ?Näiteks kortermajas peavad aknad ju väljast kõik sama värvi olema. Seesmise poole värvi saab aga iga korteriomanik ise valida. Üle värvimise asemel võib raamid ka lakkida.?

Lõpuks saab aken külge sulused, lingid ja klaasid ning läheb silikoonimisele. Aknaraami ja lengi alumine välimine osa, mis kõige rohkem veega kokku puutub, saab aga peale alumiiniumliistust katte.

Aknatsehhi seitse töötajat, kellest enamik firma enda koolitatud kohalikud inimesed, suudavad päevas valmistada umbes 30 akent. Sõltub muidugi akende suurusest. Akende paigaldusmeeskonda Green Windowl veel pole, seepärast tehakse koostööd mitmete ehitusfirmadega. Jõgeval esindab seda firmat näiteks OÜ OjAken. Küll aga saab Green Windows tisleriosakonnast tellida aknalaudu ning mittestandardsete mõõtudega välis- ja siseuksi. Veel pakutakse tellijatele saematerjali splittimise või lahkusaagimise ning puidukuivatamisteenust. Mitmekülgsus aitab, teadagi, end paremini vee peal hoida.

 Küsimusele, kas uuele aknatehasele tööd jätkub, vastas Ole Hütt, et seda võiks alati rohkem olla.

?Samas oleme alles paar kuud tegutsenud ja turgu kombanud ega ole ennast veel kuigi aktiivselt reklaaminud. Muuhulgas sellepärast, et meil polnud veel hinnapakkumiste koostamist lihtsustavat arvutiprogrammi. Nende n-ö põlve otsas koostamine võttis aga liiga palju aega. Hinnapakkumisi küsitakse tavaliselt ju mitu korda rohkem kui lõpuks tellijaid tuleb.?

Kui möödunud nädalal Põltsamaal käisime, oligi Green Windows parasjagu uue arvutiprogrammi installeerimisest tingitud tootmispaus. Nimetatud programm on võimeline sisestatud lähtetingimuste alusel vaid viie minuti jooksul hinnapakkumise koostama.Sama programm koostab ka töölehedja edastab hinnapakkumises fikseeritud info tootmisliini juhtivale arvutile. See aitab vältida inimlikke eksitusi, näiteks akna mõõtudega möödapanemist.

Küsitud sai Ole Hütilt sedagi, kas nad aknatehase käivitamisega pisut hiljaks ei jäänud: suurem ehitusbuum on ju sedakorda möödas.

?Natuke hiljaks jäime tõesti,? tunnistas Ole Hütt. ?Samas usun, et puitaknale on praegugi veel turgu: nende tootjaid pole ülearu palju. Peale Eesti turu kompame tasakesi ka välismaa oma. Ainult et välisturule sissesöömine võtab aega.?

Kui aga kodumaises ehituses paremad ajad tulevad või välismaalt ostjaid leitakse, on firmal laienemise võimalus olemas: firma territoorium on nelja hektari suurune ja sinna annab veel nii mõndagi ehitada. Ka energiahindade pärast ei pea firma palju muretsema: nende katlamaja köetakse sealsamas aknatehases tekkivate puidujääkidega.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus