Robert Suvi näitas oma loomingut Moskvas

 

Jõgeva alevikust pärit maalikunstnik ja kunstiõppejõud Robert Suvi esines hiljuti oma abstraktsetest ja poolabstraktsetest kompositsioonidest koosneva näitusega Moskvas. Tema tööd olid kahe nädala jooksul väljas Venemaa kultuuriministeeriumile kuuluvas uhkes juugendvillas ning pärast seda Eesti Vabariigi Moskva saatkonnas.

Robert Suvi on senini tuntud realistliku maalija ning vitraaži- ja mosaiigikunstnikuna. Abstraktsete ja poolabstraktsete kompositsioonide sarja maalimiseks sai Robert Suvi enda sõnul inspiratsiooni mitmest tähtpäevast.

“Tänavu möödus sada aastat eesti kunstiklassiku Elmar Kitse sünnist ja viiskümmend aastat sellest, kui ta tuli vaataja ette abstraktsete töödega,” ütles Robert Suvi. “Õppisin ise sel ajal Tartu kunstikoolis ja Kitse abstraktsed tööd mõjutasid mind päris tugevasti. Teine oluline tegelane, kellele ma oma abstraktseid kompositsioone luues mõtlesin, oli suur vene kunstnik Vassili Kandinsky, kellest sai umbes sada aastat tagasi abstraktsionismi teerajaja. Varem lõi ta impressionistlikke maale. Hariduselt oli ta aga hoopis jurist. Pärast Moskva ülikooli lõpetamist pidi ta tulema õppejõuks Tartu ülikooli, ent loobus õigusteadlase karjäärist ja pühendus täielikult kunstile.”

Robert Suvi 13 kompositsiooni, mis avavad teda kui kunstnikku uuest ja huvitavast küljest, olid tänavu juunikuus väljas Tartu Raekoja platsi äärses E-kunstisalongis. Tema näituse Moskvasse viimisel oli vahendajaks Eesti Moskva saatkonna kultuuriatašee Helene Tedre.

Robert Suvi esines oma näitusel loenguga, mida käis kuulamas nii kunstiteadlasi kui ka tavalisi kunstisõpru. Loengu illustreerimiseks olid tal kaasas slaidid Elmar Kitse ja Vassili Kandinsky loomingu näidetest.

Ajal, mil Robert Suvi tööd Eesti saatkonnas väljas olid, toimus seal Rene Eespere 60. sünnipäevale pühendatud autorikontsert, millel oli kohal ka Eespere ise. Tänu sellele kujunes ka saatkonnas toimunud näituse publik üsna arvukaks.

“Kavatsen needsamad Moskvas käinud tööd tuleva aasta juunis Jõgeva kultuurikeskusse välja panna. Selle näituse tarvis maalin abstraktseid kompositsioone veel juurdegi,” ütles Robert Suvi. “Abstraktsionism pole minu loomingus tegelikult sugugi päris uus nähtus. Eesti Riiklikust Kunstiinstituudist ehk praegusest Eesti Kunstiakadeemiast tahtis ainekomisjoni esimees Evald Okas mind abstraktsete kompositsioonide pärast välja visata, ent rektor Jaan Vares arvas, et mulle tuleks siiski teine võimalus anda.”

Tulevikus kavatseb Robert Suvi Moskvasse viia oma portreede näituse.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus