Riik toetab Palamuse vallamaja ehitamist

 

Valitsus otsustas üleeile eraldada Palamuse vallavalitsusele omandireformi reservfondist 1,6 miljonit krooni tagastamatut toetust, mis on ette nähtud vallavalitsuse õigusjärgsetele omanikele tagastatud hoonest ümberkolimisega seotud kulude katteks. Kõnealusest summast rahastab vallavalitsus osaliselt uue vallamaja ehitust.

Hoone, milles Palamuse külanõukogu kantselei aastakümneid oli asunud, tagastati õigusjärgsele omanikule juba 1990. aasta oktoobris. Sestpeale on 1991. aasta lõpus valla staatuse saanud omavalitsust juhitud hoonest, milles kunagi asus keskkooli internaat ja hiljem õpetajate korterid.

Kui 2006. aastal uue vallamaja ehitamise plaane pidama hakati, uuriti põhjalikult ka võimalust selleks riigi poolt toetust saada.

“Ega meil see toetuse saamise lootus, jah, oraste peale rajatud polnud. Pidasime toona ikka rahandusministeeriumiga ses osas põhjalikku kirjavahetust ja sõlmisime kindlad kokkulepped,” ütles Palamuse vallavanem Urmas Astel. “Au ja kiitus valitsusele selle eest, et need kokkulepped ka nüüd, majanduskriisist tingitud totaalsete eelarvekärbete ajal pidama jäid! Aga tegemist on muidugi ka sihtotstarbelisse erifondi kuuluva rahaga, mida teistmoodi kulutada ei saagi.”

Asteli sõnul oli nn kolimisraha eraldamise uudis üleeilse päeva muude uudiste taustal eriliselt positiivne: samal päeval sai ju teatavaks ka see, et valitsuskoalitsioon on otsustanud vähendada omavalitsustele laekuva tulumaksu määra seniselt 11,93 protsendilt 11,1 protsendile, ja see, et kärbitakse teede remondiks ette nähtud summasid.

“Kõige hullem, et me ei saagi nüüd aru, kas jutt käib sellestsamast teeraha kärpimisest, millest me juba teadlikud olime, või on valitsus otsustanud niigi kärbitud summasid veelgi vähendada.”

Vallamaja ehitusel on vallavanema sõnul praeguse külmaga suhteliselt vaiksed ajad, ent sügiseks peab vallamaja siiski valmis olema.

Riigi poolt saadav toetus katab siiski vaid kümnendiku ehituseks kuluvast summast: maja lepingujärgseks maksumuseks on 15,9 miljonit krooni. Suurem osa sellest tuleb kinni maksta valla enda rahakotist võetud ja pangalt laenatavate summadega.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus