Riigikogulased toetavad 600-eurose alampalga kehtestamist

Riigikogu ametiühingute toetusrühm avaldab solidaarsust Eesti ametiühingutele võitluses kõrgema alampalga eest. Toetusrühm, kuhu kuuluvad  Oudekki Loone (esimees), Lauri Läänemets (aseesimees) Marika Tuus-Laul, Riina Sikkut, Siret Kotka-Repinski, Helmen Kütt, Jaanus Karilaid, Martin Repinski ja Jaak Valge, toetavad  600-eurose alampalga kehtestamist aastaks 2020.


Toetusrühma hinnangul on kahetsusväärne, et Eesti tööandjad on otsustanud taganeda tunamullusest kokkuleppest, mille kohaselt alampalga suhe keskmisesse prognoositavasse brutokuupalka ei lange alates 2019. aastast alla 40%. „Eesti eduloo mootoriks ei tohi olla Eestist ega väljastpoolt Eestit pärinev odavtööjõud, vaid meie töötajate kõrge professionaalsus. Hea professionaali tööd igal erialal, olgu ta koristaja või ettevõtte tegevjuht, müüja või raamatupidaja, automehhaanik või ettekandja, ei saa osta odava hinnaga,” öeldakse pressiteates, mille edastas Oudekki Loone.

Alampalk peab toetusrühma ühisavalduses tagama töötajale väärikama elu, see ei tohi olla peost suhu virelemine. „Kui inimene on sunnitud iga päev pärast tööd kombineerima, mõeldes, kuidas üür saab makstud ja lapsed toidetud, ilma meelelahutuse, puhkuse ja vabaduseta, iga päev millestki elutähtsast loobudes, siis ei saa ta arendada oma professionaalsust ega leida eneseteostust. Näljapalgaga inimestel ei ole võimalik elada täisväärtuslikku elu võrdselt kõigi teiste kodanikega.”

Rühma liikmed leiavad, et alampalk olgu inimväärse elu mõõtühik. Iga Eesti ettevõte peab oma töötajatele maksma palka, mis võimaldab reaalset äraelamist. Ühise pingutusega, tagades kõigile tööinimestele ausa sissetuleku, ehitame riigi, kus iga meie kõrge kvaliteediga toode või teenus leiab inimese, kes seda vajab, ehitame rikkuse, mis jõuab igaüheni, mitte ei ole üksikute omanike privileeg. „Ei tohi unustada, et madalate palkadega majanduses on ka vähe tarbijaid ning nii jäädakse alati kiduma,” leiavad riigikogulased.

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus