Riigikogu liikmed toetavad Jõgevamaa arenguvisioone

Teisipäeval Jõgevamaad külastanud Riigikogu liikmete delegatsioon väljendas oma positiivset suhtumist maakonna arenguks käivitatud visioonidesse. Parlamendiliikmed erinevatest fraktsioonidest lubasid neid projekte ja ideid toetada ka 2007. aasta Riigieelarve menetlemisel ja vastuvõtmisel.

Riigikogu liikmetel on tavaks istungitest vabadel nädalatel Eestimaa erinevaid piirkondi külastada. Jõgevamaaga tutvusid üleeile Riigikogu aseesimees Ene Ergma, Marika Tuus Keskerakonna, Mati Kepp Eestimaa Rahvaliidu, Marko Pomerants Res Publica, Peeter Tulviste Isamaaliidu, Igor Gräzin Reformierakonna ja Jarmo Laur Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonist. Jõgevamaal teoksil olevatest arenguvisioonidest andis parlamendiliikmetele ülevaate maavanem Aivar Kokk. Tema sõnul suhtuvad Riigikogu liikmed toetavalt gaasitrassi ehitamisse Põltsamaale, rööbasbussiliikluse käivitamisse Tallinna ja Tartu vahel, Peipsi sadamate väljaehitamisse ning Peipsi järvel turistide sõidutamiseks mõeldud esindusliku laeva ostmisse. “Meie maakonnas võrsunud algatustega lubati arvestada ka järgmise aasta eelarve arutamisel ja kinnitamisel,” märkis Kokk.

“Riigikogu Majanduskomisjoni liikmena toetan kindlasti Peipsi sadamate väljaehitamist ja turismi arendamist Peipsi piirkonnas,” lausus parlamendisaadik Mati Kepp.

Et Jõgevamaal viibinud Riigikogu delegatsiooni kuulus kolm teadlast ? Ene Ergma, Peeter Tulviste ja Igor Gräzin ?, oli piisavalt palju juttu hariduse edendamisest. Aivar Kokk rääkis Tartu Ülikooli eksrektori akadeemik Peeter Tulvistega meie maakonna ja Tartu Ülikooli koostöösuhete jätkuvast arendamisest.

“Üheks lähema aja ettevõtmiseks koostöösuhetes võiks olla projekt, kus Jõgevamaalt pärit üliõpilased koostaksid oma kodumaakonnaga seotud uurimustöid, ” arvas maavanem.

Kasepää vallas tutvusid Riigikogu liikmed Omedusse rajatava Peipsi Kalasadama asukohaga ja Tiheda Lasteaed-Algkooliga. “Kui oleksin laps, siis sooviksin õppida just sellises väikses armas koolis, nagu on Tihedal,” avaldas arvamust parlamendi aseesimees Ene Ergma. Kasepää vallavanem Jüri Vooder rääkis ka vajadusest renoveerida kooli söökla köök.

Mustveega tutvustas külalisi linnapea Gennadi Kulkov. Laevasõidul Peipsil söödi ka lõunat ja nii saadi ülevaade ühest võimalusest Peipsi regioonis turiste teenindada.

Kohtumisel Mustvee Rahvamajas vastasid Riigikogu liikmed kohalike elanike küsimustele. Iseäranis põhjalikult käsitleti mõttevahetusel tervishoiuteemat nii Jõgevamaal kui ka Eestis tervikuna. “Ma ei pea õigeks olukorda, kus haiglate majandamiseks on moodustatud aktsiaseltsid, sest nii on alati võimalus aktsiad maha müüa. Eestile on kõige sobivam Põhjamaades rakendatud meditsiinisüsteem, kus haiglate omanikeks on riik ja omavalitsused,” avaldas arvamust Marika Tuus. Ta märkis, et Riigikogu Keskfraktsioon on teinud sotsiaalministrile ettepaneku kehtestada olukord, kus perearst ei pea tingimata olema ettevõtja, vaid tal on võimalus olla ka töövõtja. Sel juhul muretseb talle ruumid ja töövahendid omavalitsus. Igor Gräzini sõnul jääb Eestis vajaka perearsti ja patsiendi lähedastest suhetest, kus arst ei piirduks ravimisega, vaid oleks kursis ka inimese igapäevaelu rõõmude ja muredega.

“Hea, et Eestis ei käivitunud Rootsi ekspertide koostatud projekt, kus oli kavandatud maakonnakeskustes ja väiksemates linnades asuvate haiglate kaotamine. Positiivseks näiteks meditsiini arendamisest väikelinnas on ka hooldusravi ja taastusravi korraldamine sihtasutuses Mustvee Tervis, mis vajab ka uusi investeeringuid,” ütles Mati Kepp.

Maavanem Aivar Kokk märkis, et Jõgevamaa meditsiini tuleviku vaatevinklist on kõige olulisem uudis, et Jõgeva haigla, mis veel mõned aastad tagasi oli hääbumisohus, saab alates 2009. aastast maakonnahaiglaks.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus