Riigikogu hoones avati Rein Mägara näitus “Kohtumine valijatega”

Toompea lossi kunstisaalis avati eile Laiuselt pärit kunstniku Rein Mägara akvarellinäitus “Kohtumine valijatega”. Väljapanek koosneb paarikümnest portreest. Kujutatavate inimeste hulgas on poliitikuid, kunstnikke, teadlasi jne, ent kõigi kohta sobib ka määratlus “valija”.

“Näitus sobib juba oma nime poolest Riigikogu hoonesse,” tõdes Riigikogu esimees Eiki Nestor väljapanekut avades. “Inimese iseloomuliku näoilme ja hetke emotsiooni tabamine nõuab erilist oskust ja annet. Sellel näitusel tunnetame, et autori näol on tetemist oma ala meistriga.”

Rein Mägara lapsepõlvekodu oli Laiuse lähedal.

“Olen Tartus, Tallinnas ja Leipzigis omandatud kunstiharidusele vaatamata jäänud sisimas maapoisiks,” kinnitas Rein Mägar. Leipzigis õppis ta aastatel 1968-1971 kõrgemas graafika ja raamatukunsti koolis. Pärast seda töötas ta aastaid kirjastuse Valgus kunstilise toimetajana ning tegutses plakatikunstniku ja raamatuillustraatorina.

Kunstnike liitu astus ta 1977. aastal, ent juba enne seda oli ta aktiivselt näitustel osalenud. Taasiseseisvunud Eestis on ta pidanud ka kunstikaugeid ameteid, näiteks tõlk-autojuhi, veeinseneri ja remondimehe oma, ent pintslist ja värvidest päris võõrdunud pole ta kunagi.

Kapriisne ja võluv

Akvarellmaaliga hakkas Rein Mägar tõsisemalt tegelema 1996. aastal ning tasapisi jõudis ta arusaamisele, et tee selle kapriisse ja võluva tehnika väljendusvõimaluste omandamiseni on väga pikk ja huvitav.

“Ühtlasi pean oma õnneks seda, et maalimise juures pole mul kujunenud kindlat võtete kogu või kaugelt äratuntavat laadi. Oma tööde ainsaks siduvaks tunnusjooneks pean soovi kõike kujutatavat edasi anda heatahtlikult, realistlikus ja lüürilises võtmes,” ütles kunstnik.

Motiivi iseloom tingib tema sõnul maalimisviisi. Motiivid korjab ta üles pilvedest, tormisest või vaiksest merest või põhjaranniku kividest. Püüdest nähtu olemust paremini kujutada sünnivadki erinevad maalimisvõtted ja lahendused. Mõnikord, kui õnne on, sünnib paberil ka midagi uut.

“Olgugi et akvarelli põhireegel on lihtsamast lihtsam – tuleb ainult õigel hulgal vett koos õige värviga õigel ajal õigesse kohta panna —, on nende nelja tõrksa kokkusobitamiseks vaja, et kätt juhiks keegi, olgu ta nimeks siis ingel või inspiratsioon,” tunnistas Mägar.

Oma tõlgendus

1998. aastast Eesti akvarellistide ühendusse kuuluvat kunstnikku on viimasel ajal üha enam hakanud köitma akvarellitehnikas portreede maalimine. Kunstnik võtab appi valguse ja varju mängu ning annab selle abil portreteeritavale omapoolse, ühest mööduvast hetkest lähtuva tõlgenduse.

“Toompeale välja pandud piltidelt leiab näiteks soliidses eas akvarellisti Valli Lember-Bogatkina, metallikunstnik Tõnu Laugu, noore filosoofi Riin Sirkeli, jurist Aet Bergmanni ja teised toredad inimesed. Pressifotograaf Tairo Lutteri foto järgi maalisin Eiki Nestorit. Lisasin väljapanekusse ka oma autoportree,” ütles Rein Mägar.

Näitused Toompea lossi kunstisaalis toimuvad Riigikogu kantselei ja Eesti Kunstnike Liidu koostöös. Rein Mägara näitus jääb avatuks 16. oktoobrini. Toompea lossi pääsuks on vaja esitada isikut tõendav dokument.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus