Riigigümnaasiumi ette tuleb taies

Jõgevamaa gümnaasiumi ees, umbes samas kohas, kus kunagi seisis Lenini kuju, on paaril viimasel nädalal tehtud väiksemaid kaevamis- ja ehitustöid ning praeguseks on  valminud vundament koolihoone ette peatselt püstitatavale monumentaaltaiesele. 

Uut Leninit mõistagi püsti ei panda, vaid kooliperele ja linnarahvale hakkab silmarõõmu pakkuma skulptor Vergo Verniku kavandatud abstraktne 2,5 meetri kõrgune valgest betoonist dekoratiivvorm. Skulptuur valmib Tallinnas Raja tänava monumentaalkunsti majas.

“Skulptuuri modelleerimine algas augustis,” ütles Vergo Vernik. “Nüüdseks on esialgselt savist ja kipsist mudelilt võetud vormid, mille sisse sel nädalal valatakse betoon. Seejärel tuleb ära oodata betooni kivistumine ja vormid lahti võtta.”

Skulptuuri vundamendi valas Jõgeva firma Adesse Ehitus. See on nüüdseks valmis ja ootab päeva, mil selle peale taies paigaldatakse.

“Taiese Jõgevale toomise täpne aeg pole veel teada, ent loodetavasti juhtub see veel selle aasta sees,” arvas Vergo Vernik.

Seadus kohustab

Tänavu märtsis kuulutas Riigi Kinnisvara AS (RKAS) välja ideekonkursid neljale riigigümnaasiumile, Jõgevamaa gümnaasiumile, Läänemaa ühisgümnaasiumile, Viljandi gümnaasiumile ja Nõo reaalgümnaasiumile kunstiteoste soetamiseks. Pärast ideekonkursside võitjate väljaselgitamist korraldas RKAS väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse, mille tagajärjel sõlmiti hankeleping auhinnatud kavandi alusel teose loomiseks. Jõgevamaa gümnaasiumi kunstiostu riigihanke eeldatav maksumus oli 35 302 eurot, ühtekokku oli plaanis riigigümnaasiumidele taieseid soetada umbes 191 000 euro eest.

Riigigümnaasiumidele taieseid tellides lähtus RKAS 2011. aastal jõustunud kunstiteoste tellimise seadusest, mille kohaselt tuleb vähemalt ühe protsendi eest avalike hoonete ehitustööde maksumusest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoseid tuleb hankida, kui ehitustöid teostatakse vähemalt 750 000 euro ulatuses. Kunstiteoste hanke ülempiir on 65 000 eurot.

Viljandis ja Nõos taiesed paigas

Kui Jõgevamaa gümnaasium alles ootab oma taiest, siis Viljandi gümnaasiumi peaukse ette paigaldati juba 4. novembril neli kera, mis on üks osa kunstnik Merike Estna sellele koolile pühendatud loomingust. Tuleval suvel antakse keradele ka erksad värvid –kollane, tumekollane, türkiissinine ja roosa. Kooli uue hooneosa alumise korruse trepistiku kohale on paigutatud neli Merike Estna  suuremõõtmelist maali.

6. detsembril avati pidulikult taies ka Nõo reaalgümnaasiumi hoone ees. See on pühendatud Nõo koolile ja Kalju Aigrole, kes oli 31 aastat Nõo Keskkooli direktor ning pani 1964. aastal aluse reaalainete süvaõppeklassidele Nõos. Kunstiteose autor on Peeter Leinbock.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus