Riia Balttouril tutvustati ka Jõgevamaad

Riias Kipsala messikeskuses möödunud nädalavahetusel toimunud rahvusvahelisel turismimessil Balttour 2013 olid Sihtasutuse Lõuna-Eesti Turism esinduse koosseisus väljas ka kolm Jõgevamaa turismiarendajat: Sihtasutus Põltsamaa Lossi Arendus, Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum ja Vudila mängumaa.

Sihtasutusse Lõuna-Eesti Turism on teatavasti koondunud kuue maakonna — Jõgeva-, Tartu-, Põlva-, Võru-, Valga- ja Viljandimaa — turismiarendajad. Tänavu 20. toimumiskorrani jõudnud Balttour on kõigi nende jaoks väga oluline mess, sest Läti on Lõuna-Eesti turismisektorile üks tähtsamatest sihtturgudest.

Sihtasutusele eraldatud 27 ruutmeetri suurusel ekspositsioonipinnal tegutses kolme messipäeva jooksul üsna kirju ja osaliselt vahetuv seltskond. Väljas oldi siiski ühise asja eest, mis tähendas seda, et n-ö oma asja ajamise kõrval reklaamisid kõik tervet Lõuna-Eestit kui atraktiivset turismipiirkonda. Hoolitseti ka selle eest, et messikülastajatel Lõuna-Eesti boksis midagi huvitavat teha oleks. Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi esindus õpetas krihvliga vanaaegsele käsitahvlile kirjutamist, Vudila mängumaal olid kaasas vahendid vahvate puidust medaljonide valmistamiseks, Põltsamaa lossiarendajad pakkusid aga Põltsamaa Felixi veine ja E-Piima Põltsamaa juustutööstuses valmistatud juustu.

Sihikul Leedu ja Valgevene

“Põltsamaa esindus oli Balttouril väljas juba kolmandat korda,” ütles Põltsamaa muuseumi juhataja (muuseum on üks SA Põltsamaa Lossi Arendus osanikke) Rutt Tänav. “Võib öelda, et meil läks hästi, sest huvitundjaid oli palju ning Jõgevamaad tutvustavad trükised jagasime üsna ruttu laiali.”

Esimesel päeval liikusid messihallides eelkõige reisikorraldajad. Rutt Tänaval oli hea meel selle üle, et seekord leidsid tee nende juurde mitte ainult Läti, vaid ka mõnede Leedu reisibüroode esindajad.

“Leedu on alati olnud meie silmis ihaldusväärne sihtturg, ent senini pole leedulased hästi “vedu võtnud”. Loodame, et nüüd hakkavad asjad paranema,” ütles Rutt Tänav ja lisas, et kontakti saadi ka mõnede Valgevene reisikorraldajatega.

Laupäeval ja pühapäeval olid messihallid n-ö lõpptarbijate ehk tavaliste reisihuviliste päralt.

“Perereisi planeerivatele inimestele joonistasin lausa kaardi peale lihtsa ja loogilise, aga väga sisuka marsruudi, mis läbib Häädemeestet, Kilingi-Nõmmet, Viljandit, Põltsamaad ja Tartut,” ütles Rutt Tänav. “Palju tunti huvi ka Peipsi järve ja järveääre vastu ning huvitundjad polnud sugugi ainult kalamehed. Eesti on Läti õpetajate ja õpilaste silmis ka atraktiivne klassiekskursioonide sihtkoht. Selliste väljasõitude kavandajatele oli hea “ette sööta” Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi ja Vudila mängumaa esindajad.”

Sõpradega koos

“Meie tutvustasime Riia messil nii oma muuseumi kui ka Palamuse iga-aastast suursündmust, Suurt Paunvere Väljanäitust ja Laata, mille korraldamisel on eestvedajaks vallavalitsus,” ütles Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi direktor Arne Tegelmann. “Tegimegi koos vallavalitsusega ühised flaierid, mida oli hea messil jagada.”

Palamuse muuseumi esindusel käis messil külas ka Läti sõprusmuuseumi, Kubala koolmuuseumi direktor Ivars Abajs. Pole võimatu, et tuleval aastal lähevad kaks sõprusmuuseumi Balttourile ühise väljapanekuga.

Vudila mängumaa esindus oli Balttouril esimest korda.

“Jagasime mängumaad tutvustavaid flaiereid ja näitasime lauaarvutist slaidiprogrammi meie üritustest,” ütles Vudila projektijuht Anžela Lember. “Tutvustasime ka oma head koostööpartnerit Elistvere loomaparki. See, kes Lätist Eestisse huvireisile tuleb, tahab oma aja ju võimalikult otstarbekalt sisustada ning võimalikult mitmekülgseid elamusi saada.”

Nii Rutt Tänav, Anžela Lember kui ka Arne Tegelmann pidasid Balttouril käimist väga kasulikuks ettevõtmiseks mitte ainult levitatud info ja leitud kontaktide, vaid ka silmaringi laiendamise ja kogemuste omandamise seisukohalt.

“Messihallides liikudes avastasin vahvaid turismiobjekte, mida peaks ise külastama,” ütles Rutt Tänav. “Jälgisin ka, kuidas teistes boksides ekspositsioonitehnikat kasutati ja kuidas see publiku, sealhulgas minu enda peal töötas. Messile minnes mõtled ju tavaliselt alati, kas tasub kaasa võtta ainult arvuti või ka projektor ning kas näidata ainult slaidiprogramme või ka filme.”

Rutt Tänava sõnul külastab Põltsamaad aastas üle tuhande lätlase. Palamuse muuseumi külastavate välisturistide hulgas on lätlased samuti soomlaste järel teisel kohal, nii et Riias messil viibides kulutatud aeg pole tõesti maha visatud.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus