Reostus või ohutu vaht?

Pedja jõel on Härjanurme tammi all umbes kümne meetri pikkune ja pea sama lai vahuriba, mille tekkepõhjusi Vooremaal neljapäeva ja reede jooksul välja selgitada ei õnnestunud.

Et suur vahutav ala Härjanurme tammi all erineb nagu öö ja päev Painküla ja Jõgeva aleviku paisude juures nähtust, peaks küll neile selge olema, kes ise vaatamas käia vaevuvad.

Üsna raske on vahuriba suurveega seletada, sest varem suurvee ajal seal sarnaseid vahumütse näinud inimesed kinnitavad nagu ühest suust: midagi on viltu.

Kuni pole reostajat leitud, ei saa ka kellegi poole näpuga näidata. Võimaliku reostaja leidmine algab aga ikkagi reostuse kindlakstegemisega, st tuleb teha proovid. Veeproovid on kallis lõbu, kuid mitte nii kallis, et see täiesti üle jõu käiks ning rahapuudusel tegemata peaks jääma.

Sellepärast peavad Vooremaa tegijad õigeks, et keskkonnainspektsioon ikkagi telliksid need analüüsid ning selgitaksid välja, miks vesi just Härjanurme tammi taga nii vahutab.

Muidugi tulnuks proovid võtta juba neljapäeval, võimalik, et vahuriba ujub nädalavahetusel tükikaupa tasapisi minema. Siis ei saa me kunagi teada, mis seal tegelikult oli ja kust reostus ikkagi pärines.

Kahjuks ei jõudnud me reedel Tõrve paisu juurde sõita ning sealset olukorda uurida.

28. juuni 2008

blog comments powered by Disqus