Rekord, mis ametlikuna kirja ei läinud

Jõgeva alevikust pärit noor pikamaajooksja Laura Suur, kes õpib ja treenib praegu USA-s San Franciscos, sai ülemöödunud laupäeval Seattle’is toimunud sisekergejõustikuvõistlustel Husky Classic” 3000 meetri jooksus 13. koha ajaga 9.19,34. Kui jooksurada oleks olnud standardpikkusega, oleks see tähendanud 1979. aastast Ille Kuke nimel püsinud Eesti noorsooklassi siserekordi ületamist.

i

Paraku jäi enam kui kolmkümmend aastat vana rekord vähemasti ametlikes annaalides kehtima, ehkki Laura läbis 3000 meetrit Ille Kukest enam kui 11 sekundit kiiremini. Põhjuseks see, et standardse 200-meetrise halliraja asemel joosti Seattle’is 308 meetri pikkusel rajal. Juhul, kui Laura tulemus oleks saadud standardsetes tingimustes, oleks ta kõnealusel alal tõusnud Eesti kõigi aegade edetabelis neljandalt kohalt kolmandaks. 3000 m jooksus tegi Husky Classicul” kaasa 35 naist. Ala võitis Kim Conley ajaga 8.57,62.

“Minu jaoks on Seattle’is joostud 9.19,34 eelkõige indikaator, et oleme treeningutega õigel teel ning talvine mäestikulaager on oma ülesande täitnud,” kirjutas Laura e-kirja teel toimunud usutluses. “Üldiselt San Francisco Ülikooli kergejõustikuprogramm sisehooaega üle ei tähtsusta: paljud mu võistkonnakaaslased ei tee kaasa ühelgi sisevõistlusel. Minu ja teiste eurooplaste puhul arvestavad treenerid suvise võistlushooajaga ning vormi tõus ajastatakse suve algusele. Talvised ning varakevadised üksikud stardid on pigem enesekontrolliks ning võistlusolukorraga harjumiseks.”

Põnev kogemus

Mittestandardsel 308 m pikkusel ringil jooksmine oli Laura sõnul põnev kogemus: tunne oli umbes selline nagu neljasajameetrisel staadioniringil, ent Seattle’i halliringi tegid omapäraseks pikad lauged kurvid ja suhteliselt lühikesed sirged. Sellisel rajal jooksmine eeldab head olukorra hindamise oskust ning võimet kiiresti ja otsustavalt tegutseda.

“Loomulikult on mul hea meel, et jooksin teoreetiliselt uue omavanuste Eesti rekordi, kuid see ei olnud eesmärk omaette,” kirjutas Laura. “Kui peaksin aga USAs senini saavutatu kuidagi järjestama, siis kindlasti ei oleks kõnealune jooks esikohal. Tol päeval polnud kõik asjaolud kaugeltki ideaalsed ning ma ei astunud stardijoonele täie enesekindlusega, kuid suutsin siiski joosta targalt ja kontrollitult ning lõpetasin isikliku rekordiga.”


Järgmiste startide kohta ei osanud Laura veel midagi kindlat öelda. Otsused, kus ja millel startida, tehakse jooksvalt, hinnates hooaja edetabeleid ja stardinimekirju. Esimesed välistardid peaks jääma aprillikuusse.

“Kindlasti jooksen Stanfordis, kus ka Tiidrek Nurme kõigi eelduste kohaselt võistlema peaks,” ütles Laura.

Pärast veidi enam kui viis kuud kestnud USAs viibimist tunneb Laura, et on peaaegu täielikult sealsetesse oludesse sisse elanud. Tänu regulaarsele kooliskäimisele ja treeningutele on välja kujunenud mõnus igapäevaelu rutiin ning kindel suhtlusring. Tänu võistlusreisidele ja talvevaheaja mäestikulaagrile on Laura erinevates osariikides ringi reisida saanud ning võib nüüd mujal nähtut San Franciscoga võrrelda.

Pingutus ununeb

“California kliima ja mentaliteet soosivad igati aktiivset eluviisi ning sportimiseks on väga palju looduskauneid kohti,” kirjutas Laura. “Kõikide heade asjaolude kokkulangemisel (päikseline ilm ja hea enesetunne) ununeb mõnikord treeninguga seotud pingutus sootuks, sest ümbritsev on lihtsalt niivõrd inspireeriv. Sama võin öelda ka oma treeningurühma kohta: oleme üsna lähedased ning jagame rõõme ja muresid. Kaaslaste kordaminekud inspireerivad ja rasked ajad ühendavad.”

Kui Euroopas on Laura viimase viie kuu jooksul korra käinud (ta esindas Eestit Sloveenias Velenjes toimunud murdmaajooksu Euroopa meistrivõistlustel ja sai 6 km distantsil ajaga 19.57 U23 klassis 11. koha), siis koju Eestisse plaanitseb ta, kui midagi pakilist või erakordset vahele ei tule, tulla alles juunikuus. Viimased võistlused, millel ta USAs osalema peab, on eeldatavalt juuni esimesel nädalavahetusel.

“Selleks ajaks olen kümme kuud kodust eemal olnud,” kirjutas Laura.

Kellele tema tegemised USAs enam huvi pakuvad, võib neist lähemalt lugeda Laura blogist aadressil http://laurakirjutab.blogspot.com/.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus