Rehvivahetuse hooaeg on käima läinud

Esimesed öökülmad on sõidukijuhtidele märguandeks, et oleks aeg hakata mõtlema talverehvidele. Ja kuigi sünoptikud tuleva nädala keskpaigaks taas soojemat ilma ennustavad, on nende kinnitusel nädalavahetusel tulemas esimene lörtsisadu. Kahtlemata on kindlam rehvid autol aegsasti ära vahetada, et mitte hiljem pikas järjekorras oodata.


Põltsamaa lähedal Pauastveres tegutseva Rail Auto OÜ juhataja Ilmar Jakobsoni sõnul jagunevad sõidukiomanikud laias laastus kaheks. Osad on hoolikad ja mõtlevad rehvivahetusele juba varakult, teised märkavad seda vajadust siis, kui lumi ja libedus selleks sunnib. „Kõige hilisemad rehvivahetajad tulevad siis, kui kõige kiirem aeg on möödas. Meil jätkub praegu tööd piisavalt,“ rääkis ta.

Rail Autos võetakse vanad rehvid vastu neilt klientidelt, kes sealt uued ostavad. Nende töökojale asub väga lähedal Põltsamaa jäätmejaam, kus oma valla elanikelt vanad rehvid tasuta vastu võetakse. Jakobsoni kinnitusel on neil pakkuda ka täiesti uusi rehve. „Tänapäeval on erinevaid rehvide hankimise võimalusi ja neid saab tellida internetistki. Seetõttu me siia suurt varu ei ole soetanud,“ nentis ta. Rail Autos vahetatakse päeva jooksul ära 8‒10 sõiduki rehvid. Ilmar Jakobson on tähele pannud, et nael- ja lamellrehvid jagunevad umbes pooleks, ehkki viimasel ajal on hakatud lamellrehve eelistama. Nii neil kui ka mujal tuleb rehvivahetuseks praegu aeg ette kinni panna.

Libedusega tuleb harjuda

Mustvees asuva Revan OÜ juhataja Mart Järve sõnul on nad spetsialiseerunud küll põllumajandusmasinate rehvide vahetusele ja remondile, kuid tegelevad ka väikeautodega.

„Tõsisem rehvivahetus algab esimese lumesaju järel. Meil siin on rahulikum, aga Tartus pidavat järjekord juba 6. novembrini ulatuma. Tööpäeva jooksul jõuame rehvid ära vahetada 15‒16 sõidukil. Tegutseme siin ainult kolme mehega ja seetõttu rohkem ei jõua,“ rääkis Mart Järv.

Sõidukiomanikud, kes algavaks talviseks hooajaks oma autole uued rehvid alla panevad, saavad vanad Mustvees kohapeal ära anda. Kui kellelgi on vanad rehvid kodus ning ta soovib need ära anda, võetakse ka need vastu.

Järve sõnul jagunevad lamell- ja naelrehvid umbes pooleks. Maapiirkonnas kasutatakse rohkem naelrehve, linnas enamasti lamelle. Mõned eelistavad pehmeid lamellrehve, mõned Euroopa lamellrehve. Viimased on mõeldud kasutamiseks Kesk-Euroopas ja meie kliimasse hästi ei sobi.

Revan OÜ juhataja sõnul panid paljud sõidukijuhid varem oma masinale alla kasutatud rehvid, nüüd ostetakse sagedamini uued. Ilmselt tuleneb see vahepeal langenud hindadest. „Esimesest libedusest põhjustatud avariid ei tule valedest rehvidest, vaid sellest, et libedusega pole veel harjutud,“ tõdes Järv.

Maapiirkonnas eelistatakse naastrehve

Jõgeval tegutseva Jorla Auto juhataja Aivar Tammsaar lausus, et nende töökojas on rehvivahetus juba hoogsalt käima läinud.

„Meil on järgmise kolmapäevani ajad broneeritud. Terve järgmine nädal läheb rehvide vahetusele ja siis tuleb paus esimese lumeni. Sellele järgneb uus kiirem periood enne detsembrit, kui talverehvide kasutamine muutub kohustuslikuks. Sellele järgneb veel üks periood detsembris, kui rahvas novembrikuu palga kätte on saanud,“ jagas Aivar Tammsaar kogemusi.

Ka Jorla autos tuleb rehvivahetus broneerida. Umbes kolm neljandikku nende klientidest eelistab naelrehve.

„Müüme ka uusi rehve ja nende hulgas on kindlalt naastrehvid eelistatumad. Paljud sõidukiomanikud ostavad rehvid internetist. Meil toimub rehvide müük tõusude ja mõõnadena. Kui paaril-kolmel järjestikusel aastal ostetakse rehve vähem, siis järgneval aastal läbimüük märgatavalt suureneb. Kusjuures rehvide läbimüük ei sõltu üldse ilmastikust,“ nentis Tammsaar. Maapiirkondades on tema hinnangul kasulikum naastrehvidega sõita. „Hommikuti on Jõgeva linnas teed libedad, Tartus mitte,“ tõi ta näite. Kui klient ostab uued rehvid Jorla Autost, siis saab ta vanad sinna ära anda.

Avinurmes asuva Metallix-Puit OÜ juhataja Kaive Suurväli lausus, et enamjaolt tegelevad nad veomasinate rehvidega, kuid võtavad vahele ka väikesõidukeid. Rehvivahetuse soovist tuleb klientidel ikka ette teada anda. Tema sõnul jagunevad naast- ja lamellrehvide kasutajad enam-vähem pooleks.

Meallix-Puit töökojast on võimalik ka uued rehvid osta. Mõistagi ei ole seal kaugeltki kõiki sobivaid mõõtusid, sest nii suurt rehvivaru ei ole mõtet soetada. Küll saab rehvid kliendi soovil tellida. Selleks kulub päev kuni poolteist. Uute rehvide ostjalt võetakse vanad vastu.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus