Rehbinderi majas saab uudistada haruldusi

Rakvere Targast Majast, kuhu Rakvere linnavalitsus paar aastat tagasi kolis, on ajakirjanduses palju juttu olnud, sest maja ei osutunudki lõppkokkuvõttes nii targaks, kui kavandati. Tunduvalt vähem teatakse, mis sai Rakvere linnavalitsuse vanast hoonest. Seal avas möödunud aasta novembri lõpus uksed omapärane muuseum.


Tallinna tn 5 asuvat endist linnavalitsuse maja nimetatakse nüüd Rehbinderi majaks, sest selle laskis 1793. aastal ehitada Rakvere kreisiülem ja Udriku mõisnik Gustav Dietrich von Rehbinder. See on ainus peaaegu ümber ehitamata kujul säilinud varaklassitsistlik paekivist aadlielamu Rakveres. Linnale kuulus hoone juba 1826. aastast. Möödunud aasta aprillis sai aga hoone enda valdusse Sihtasutus Virumaa Muuseumid.

Kes Virumaa Muuseumide üht tuntumat üksust, Politseimuuseumi, teab, see leiab suurema vaevata üles ka Rehbinderi maja: see asub kohe Politseimuuseumi kõrval. Vastse muuseumi võib tinglikult kaheks jagada: ühes majapooles on püsinäitus, teises ajutised näitused. Püsinäitusel saavad külastajad näha Virumaa Muuseumide kogusse kuuluvaid haruldusi, mis senini fondiruumides varjul olid.

Uhmer ja rahakirst

Ühte saali on näiteks välja põnevad kirikuvarad. Eriti unikaalsed on Ilumäe kabeli originaalvitraažid, mis kolmkümmend aastat tagasi kabeli akende eest eemaldati, kuna need poleks ilmastikule vastu pidanud. Nüüd on kabeli akende ees klaastaieste koopiad, originaale saab aga uurida ja imetleda muuseumis.

Relvatoas saab näha eri ajastustest pärit mõõku, odaotsi ja tulirelvi, vähemalt kolmsada aastat vanade asjade toas püüavad aga pilku Siberist pärit mammutihammas, apteegis kasutusel olnud hiiduhmer ja panga keldrist pärit rahakirst.

  1. aastate toa uhke mööblikomplekt kuulus kunagi kinga- ja nahavabriku Union omanikule. Laual on Virumaa Teatajad ja Maretid ning kui tuppa astuda, hakkab raadiost kostma president Pätsi hääl: ta peab võidupüha kõnet.

Robotid ja toit

Rehbinderi maja ajutistest näitustest kõneleb üks robottehnoloogia arengust, teine otsib aga vastust küsimusele, kas ja kuidas suudab meie koduplaneet ära toita 9,5 miljardit inimest: just nii suureks Maa elanikkond ekspertide hinnangul 2050. aastaks kasvanud on. Robotinäituse “hittideks” on kindlasti humanoidrobot Pepper ja robotkassid, toiduteemalisel näitusel saavad julgemad külastajad aga proovida söödavaks töödeldud putukaid: just putukad võivad olla meie tulevikutoit. Lasksin ennastki ahvatleda barbeque-maitselist vakla ära sööma. Ja see oli maitselt mitmesuguste muude snäkkidega üpris sarnane.

Kes soovib Rehbinderi maja üksi või väikese seltskonnaga külastada, peaks sinna minema laupäevasel päeval. Giidituurid algavad kell 11 ja kell 13. Muul ajal muuseumi ei pääsegi. Eelregistreeritud gruppidele tehakse ekskursioone esmaspäevast reedeni.

Rehbinderi majas on käivitatud juba haridusprogrammid ning seoses toiduteemalise näitusega on seal alanud toitumisalaste loengute sari.  

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus