Rehabilitatsioon aitab kodunt välja

?Selle valdkonna kõige suurem probleem on mõistagi rahapuudus,? ütles Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja esimees Luule Palmiste. “Näiteks tänavused rehabilitatsioonirahad lõppesid otsa juba märtsikuus. Lisaeelarvega anti raha küll juurde, aga kasutama sai seda hakata alles detsembrikuus. Nii et praegu võib rääkida ikkagi rohkem rehabilitatsiooniplaanide tegemisest kui reaalsest teenuse pakkumisest.?

Teine probleem on Palmiste sõnul see, et rehabilitatsioonimeeskonnad on moodustatud meditsiinipõhised, st tegutsevad haiglates ja koosnevad meditsiinispetsialistidest, rehabilitatsiooniteenust peaks aga samal ajal osutama hoopis kui sotsiaalteenust, sest lõppkokkuvõttes peab see tagama sotsiaalse ja kutsealase toimetuleku.

Nendest ja teistest rehabilitatsiooniga seotud probleemidest kõneles puuetega inimeste päeval Külli Roht, kes oli rehabilitatsioonisüsteemi käivitamise ajal tööl sotsiaalministeeriumis, nüüd aga juhib Eesti Afaasialiitu. Sellele, millise “kännu? taha rehabilitatsioonirahad toppama on jäänud, heitis oma sõnavõtus mõningast valgust Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Mai Treial, kelle peateemaks oli siiski puuetega inimestele teistega võrdsete võimaluste loomine. Jõgeva haigla rehabilitatsioonimeeskonna koordinaator-sotsiaaltöötaja Piret Pihkanen andis ülevaate sellest, missuguseid rehabilitatsiooniteenuseid on pakkuda Jõgeva haiglal.

“Selle üle, et ainus meie maakonnas rehabilitatsiooniteenuseid pakkuv asutus ? Jõgeva haigla ? pakub päris head teenust, võime küll rõõmsad olla,? lisas Luule Palmiste. “Rehabilitatsioon on puudega inimesele äärmiselt vajalik, kuna aitab tal oma eluga paremini toime tulla ja kodu nelja seina vahelt välja pääseda.?

Tunnustust vabatahtlikele

Puudega inimeste jaoks on tihtipeale oluline ka tervislik toitumine. Sestap tutvuti puuetega inimeste päeval tervislike sojatoodetega. Sojatoodete kasulikkusest kõneles Soya Foods Baltic OÜ tootearendusjuht Merike Tärk. Kohvipausi ajal võisid kõik aga sojapiimatooteid ? jogurtit, võideid jne ? ise proovida.

Kuna kokku tuldi siiski rahvusvahelist puuetega inimeste päeva tähistama, oli üritusel ka pidulikum pool. Tänukirjade ja meenetega peeti meeles neid, kes puuetega inimeste organisatsioonide heale käekäigule ühel või teisel viisil kaasa aidanud. Tunnustatute hulgas olid Puuetega Inimeste Koja iga-aastased sponsorid Mai Treial ja maavanem Aivar Kokk, ettevõtja Raul Orav, kes hooldab koja arvutivõrku, sotsiaalkeskuse Elukaar abivalmis invataksojuht Kaido Laredei, Jõgevamaa Diabeetikute Seltsi toimekas eestvedaja Aavo Aru ja paljud teised.

Tunnustuse pälvisid ka Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja tänavuses projektis “Puudetemaatika laiendamine regionaalpoliitikasse? osalenud. Projekti raames vaatasid puuetega inimeste ja omavalitsuste esindajad nimelt ühiselt läbi viie Jõgevamaa omavalitsuse arengukavad ning hindasid nende vastavust rahvusvaheliselt tunnustatud puuetega inimeste standardreeglitele. Neid reegleid on ühtekokku 22 ja need peaksid tagama puuetega inimestele teiste kodanikega võrdsed võimalused ühiskonnaelus osaleda.

Kättesaamatud hooned

?Kõige suuremad puudujäägid on meil endiselt üldkasutatavate hoonete ligipääsetavuse osas,? ütles Luule Palmiste. ?Ikka veel on nende hulgas palju selliseid, kuhu ratastooliinimene ei pääse.?

Mingeid utoopilisi soovitusi tema sõnul raportitesse kirja ei pandud, kas aga omavalitsused tehtud ettepanekuid arvestavad, näitab aeg.

“Just kohalik omavalitsus peab seaduse järgi tagama puudega inimese toimetuleku, aga tegelikus elus ei ole see omavalitsustele alati veel jõukohane,? ütles Luule Palmiste.

Puuetega inimeste päeva meelelahutusliku külje eest hoolitsesid Karikakra lasteaia lapsed ja ansambel Laisad Poisid. Kohvi kõrvale söödud tort oli, nagu varasematel aastatelgi, maavanema kingitus. Päeva juhtis maavalitsuse projektinõunik Tiina Loorand.

Puuetega inimeste päeva, millest seekord võttis osa tublisti üle saja inimese, läbiviimist toetasid Jõgeva maavalitsus, Jõgevamaa Omavalitsuste Liit, Jõgeva kultuurikeskus, ajalehed Vooremaa ja Vali Uudised, ASid Jõgeva Ehitus, Woodwell ja Kaltsiit, ASi Eraküte Jõgeva osakond, Jõgeva Majandusühistu, OÜd Põltsamaa Graniit, Moreen, Jõgeva Metsatareke, Eltor, Jõgeva Apteegid, Estem Tehnikakaubad, Juta & Kaido ja A-Trükk, Eestimaa Rahvaliit ning Mai Treial, Aivar Kokk, Terje Trei ja Aito Juhani Siekkinen. Tänu kõigile neile saab ülehomme peetud ka maakonna puuetega laste jõulupidu.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus