Reedel algab “Tähetund”

Reede keskpäeval avatakse Jõgeva kultuurikeskuses traditsioonilised Betti Alverile pühendatud luulepäevad “Tähetund”, mis tänavu kannavad alapealkirja “Tartu vaim”.

Eestimaa koolide gümnaasiumiastme luuletrupid kogunevad Jõgevale juba kuueteistkümnendat korda ning seekord esitavad nad Tartust pärit või muul viisil Tartuga seotud luuletajate loomingu põhjal kokku pandud lavastusi.

“Hando Runneli lähenevale 70. sünnipäevale mõeldes kavatsesime algselt keskenduda tema luulele, ent siis leidsime, et see teema võib jääda liiga kitsaks ning kutsuda esile liiga sagedasi tekstikordusi ja lavastuste kaldumist kahte äärmusse: ühtedel oleks tekkinud kiusatus pilapedaal põhja vajutada, teised oleksid rõhunud jälle rahvustundele,” ütles “Tähetunni” peakorraldaja, Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur. “Et neid karisid vältida, võtsime teemaks Tartu vaimu: on ju Runnelgi üks selle kandjaid.”

Tartuga on paraku seotud enamik eesti luuletajaid: kes pole seal sündinud või elanud, on seal vähemasti õppinud. Nii et lõppkokkuvõttes kujunes tänavune teema pigem vabateemaks. Mis tulemuse see annab, selgub homse ja ülehomse päeva jooksul, mil kulutuurikeskuse laval astub üles veerandsada truppi. Osalejate arv tõestab, et noorte luulehuvi raugemismärke küll ei näita. Luulelavastusi hindavasse Akadeemiasse on seekord oodata teatrikriitik Jaak Allikut, kirjanikke-luuletajaid Lehte Hainsalut, Jüri Leesmenti ja Indrek Hirve, Eesti Harrastusteatrite Liidu tegevjuhti Kristiina Oomerit, näitlejaid Andrus Vaarikut ja Heino Seljamaad, kauaaegset kirjandusõpetajat Karmen Asot, valguskunstnik Villu Konradit ja produtsent Viljar Pohhomovit.

Jõgevamaalt osaleb seekordsel “Tähetunnil” kolm truppi: Jõgeva Gümnaasiumi kooliteater Liblikapüüdja (juhendaja Lianne Saage-Vahur), Jõgeva Ühisgümnaasiumi trupp Dramatöörid (juhendaja Janek Varblas) ja Põltsamaa kultuurikeskuse noorte näitering Viribus Unitis (juhendaja Keiu Kess). Liblikapüüdja astub üles homme kell 16.15 algavas etendusteplokis, Dramatöörid samal päeval kell 18.15 algavas etendusteplokis ja Viribus Unitis laupäeval kell 10 algavas etendusteplokis.

Homme kell 17.30 leiab Betti Alveri pargis aset mälestushetk, mis on oodatud sündmus nii “Tähetunnil” osalejate kui ka linnarahva jaoks.

Luulepäevad lõpetatakse ja “Tähetunni” laureaadid kuulutatakse välja laupäeval kell 17. Betti Alveri 102. sünniaastapäeva tähistamine pole sellega aga lõppenud. Pühapäeval võtab bussitäis Jõgeva luulesõpru ette sõidu Betti Alveri hauale, mis asub Tartus Raadi kalmistul, esmaspäeval kell 10 algab aga Betti Alveri Muuseumis kirjanduspäev “Luuletaja Heiti Talvik”.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus