Ratturid müttasid Ehavere metsas

Eesti Jalgratturite Liidu ja jalgrattaklubi Vooremaa Centrum koostöös läbi viidud meistrivõistlustel osalesid 15 klubi esindused. 153 kuues eri kategoorias startinust said tulemuse kirja 134 võistlejat.

Kõige pikema, 27,5 kilomeetrise distantsi läbisid meesjuuniorid ehk kuni 18-aastased noormehed. Selleks tuli neil läbida viis 5,5 km pikkust ringi, millel tuli tükati ette üsna ekstreemseid lõike. Raskust lisas rajale hommikul sadanud vihm, mis libedad puujuured mulla alt välja tõi.

Tänu edukale stardile pääsesid Vooremaa Centrumi juuniorid Sander Maasing ja Martin Ilves alguses päris headele positsioonidele. Paraku tuli Sandril varsti jalakrampide tõttu sõit katki jätta: nagu selgus, polnud ta hiljutisest haigusest veel päriselt jagu saanud. Ka Martinil ei õnnestunud väga kaua eesotsas püsida.

“Ühel järsul tõusul pidin jala maha panema ja siis läks mitu sõitjat minust mööda,” ütles 11. ajaga lõpetanud Martin Ilves. “Pärast seda tõmbas jala, nagu ratturid ütlevad, paksuks. Päris tegu oli, et õige sõidurütm jälle tagasi saada.”

Distantsi lõpuks venisid vahed üsna pikaks, nii et võitja Martin Loo (Kalevi Jalgrattakool) võis fini?is käed rahulikult taeva poole tõsta. Võitja aeg ? 1.29,22 ? oli kaugelt parem kui asjatundjad enne starti eeldasid. Hõbedamees Silver Ao (JSK Tamme) lõpetas võitjast 2 minutit ja 34 sekundit ning pronksimees Taavi Klaos (Viljandi RK) 4 minutit ja 7 sekundit hiljem. Kolmas Vooremaa Centrumi juunior ? Heiki Lainevee ? lõpetas eelviimase ehk 28.-na.

Raske, aga sõidetav

“Rada oli raske, aga sõidetav,” ütles Martin Loo. “Algul tekkis väike tropp, aga pärast läks lahedamaks.”

Tallinna Õismäe Humanitaargümnaasiumi lõpuklassis õppiv Martin on jalgrattaspordiga tegelnud kolm aastat, enne seda mängis ta hoopis korvpalli. Lühikesele ajale vaatamata on noormees jalgrattaspordis päris kaugele jõudnud: oma vanuseklassi neljast tiitlivõistlusest on ta tänavu võitnud kolm. Halvasti ei läinud tal ka juunioride Euroopa ja maailmameistrivõistlustel.”

Naisjuuniorid ja kuni 16-aastased noormehed sõitsid 16,5 km. Esimestest oli kiireim Helen Schmidt (Viru SK) ja teistest Gabriel Leppik (TÜSK). Vooremaa Centrumi võistlejatest olid Enor Heinmaa ja Andres Joost kuni 16-aastaste noormeeste hulgas 12. ja 27., Allar Soo ja Rainer Vestel katkestasid. Kuni 16-aastastest neidudest (läbisid 9,4 km) tuli võitjaks Kairi Schmidt Viru SKst, Vooremaa Centrumi esindaja Ivika Lainevee oli neljas.

Kõige osalejaterohkem oli kuni 14-aastaste poiste võistlusklass: seal startis 63 ja lõpetas 62 võistlejat. Läbiti 9,4 km. Kuldmedali pälvis Henry Rebane (TÜSK), Vooremaa Centrumi sõitjad Kristian Neemela, Kristen Soo ja Hanno Lainevee olid vastavalt 13., 15. ja 20. Kuni 14-aastaste tüdrukute hulgas oli 4,7 km distantsil kiireim Liis-Grete Arro Kalevi Jalgrattakoolist.

Tähti tulemas

“Siinse raja profiil on väga põnev: on tasaseid lõike, aga ka järske tõuse ja laskumisi,” kiitis Eesti Jalgratturite Liidu peasekretär Urmas Karlson. “Aga eks selle raja ole ju teinud ka kohalikud tuntud profid.”

Kuna jalgrattaspordis verinoorelt veel ilma ei tehta, ei hakanud Urmas Karlson oletusi tegema, kes Ehaveres võistelnutest kunagi tõelise staari seisusse võiks tõusta.

“Aga umbes iga kahe aasta tagant on meil ikka mõni täht jalgrattataevasse tõusnud,” ütles Urmas Karlson. “Mis on meie rahvaarvu arvestades päris hea näitaja.”

Jalgrattaklubisid tegutseb Eestis praegu 36, noortega tegelevad neist umbes pooled. Kolmeks tugevamaks noorteklubiks hindas Karlson Kalevi Jalgrattakooli, CFCd ja Tartu Ülikooli Akadeemilist Spordiklubi. Ka Vooremaa Centrum kuulub tema arvates esiviisikusse. Eriti paistavad Jõgevamaa ratturid silma maanteesõidus. Üldises punktiarvestuses on siinsetel ratturitel siiski raske konkurentsis püsida, sest treki puudumise tõttu trekialasid siin ei harrastata. Seda, et noorteklassis veel kõiki alasid harrastatakse ega ühele kindlale ei spetsialiseeruta, pidas Karlson täiesti normaalseks: see, mis tõeliselt sobib, selgub ju alles hiljem ja pealegi jääks ühele alale spetsialiseerudes võistlemisvõimalusi väheks.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus