Rate.ee – tarvitada väikestes kogustes!

Rate.ee näidispoomist on kavandatud juba mitmes foorumis. Märkimisväärseid edusamme pole siiani tehtud. Miks jäävad sellised toredad suhtlemis-, tutvumis- ja hindamisportaalid inimestele jalgu? Üheks esimeseks põhjuseks on kindlasti sellele kulutatav aeg.

Kuhu läheb raha?

Uueks ja veelgi häirivamaks aspektiks mõju lapsevanemate rahakotile. Lihtsast “hängimiskohast” on saanud turg. EMT on lisanud lehele kellad ja viled ning ostlemine võib alata.

Rate.mobiil, sobivusmeeter, helinad, sms-id millega saab ennast või sõpru edetabeli tippu tõsta, taustapildid – skinnid, suletud konto omanikuga suhtlemine, suurem postkast, jututuba, VIP staatus, boonuspunktid – need kõik maksavad päris raha. Rate.ee-l on ka oma raha, ühikuks SOL. Kurss olenevalt vahetatavast summast -1,58 -1,63 krooni.

Kui lapsele imeline keskkond, feim ja virtuaalsed sõbrad pähe löövad, võibki tekkida olukord, kus 100- kroonise arve asemel tuleb tasuda üle kolme tuhande. Antud juhtum lahenes siiski õnnelikult, teistele kontodele saadetud SOL-id külmutati ning laps pääses vaid ehmatusega.

Seksikad kümneaastased

Kas inimesed on tõesti nii ebakindlad, et on vaja välist tunnustust? Või on nad hoopis ebaadekvaatse enesehinnanguga ja edevad? Noorus on ilus aeg. Kas selleks tulebki teha juba kümneselt “seksikaid” pilte, et “pärast oleks hea vaadata, kui ilus ma olin”?

            Lapsed on seda kuskilt õppinud. Kust tulevad meelalt läikivad ja paotatud huuled, poseerimine käsi puusas, väike top ja  kõrged kontsad? Lisaks veel ninnu-nännu jutt a`la “Oeh, ma siin niisama seisan. Te olete nii lahedad, kes leiab, et ma näen siin pildil ilus välja, pange seitse ja lisage mind sõbralisti”. Ja siis tulebki 47- aastane Aadu?

Rate on elu

Rate.ee üle on tõstetud palju lärmi. Tihti põhjendatult. Muutunud pole sellest peaaegu midagi. Lärm vaibub, uued teenused võetakse vastu lihtsalt peavangutusega. Mis sa ikka tuuleveskitega kakled.

Rate.ee pole ju ainus omalaadne. Eestis on ta aga vaieldamatult populaarseim. Kontosid on 20. juuli seisuga 326739. Viimase 24 tunniga on lisandunud üle kuuesaja kasutaja. Keskpäeval oli sisse logitud peaaegu 15 000 inimest. Need numbrid on suhteliselt kõnekad.

Keelumärk ei hoia kinni

Inglisekeelsetel lehtedel on tihti ebatsensuurset materjali, millest lapsi vähemalt teoorias eemale hoitakse. Kuidas see käib? Tuleb teha uhkele kodulehele värav, kus peal on vappuvad tissid ja kaks nuppu – olen üle 18/olen alla 18.

Keegi naiivne või lihtsalt JOKK-pritsiibi alusel mõtlev isik on ilmselt arvanud, et uudishimust pakatav mürsik eelistab tõde. Ta vajutab siivsalt nupule – OLEN ALLA 18-  ja siirdub tagasi Teletupsude ja Mängukoopa manu. I don’t think so. Kui raske on lahutada: 2007 – 18 ?

Lapsi võib-olla ei häiri, et lisaks uutele emotikonidele ja tähti pilduvale kursorile tuleb kaasa ka Adult Friend Finder, online-pokker, Greed Card-i taotlus ja XXX-reklaamid, viirustest rääkimata. Vanemaid aga küll.

Ära usalda, kontrolli

Just hiljuti leidis üks eestlane oma arvutist toreda plinkiva teate, mis lubas taevamannat ja ennenägematut rikkust. Ta oli 999 999. inimene, kes klikkis just õiges kohas. Või nii nad talle vähemalt väitsid.

Kui olla tähelepanelikum ja külastada seda lehte uuesti, võib veenduda, et see loendur on jäänud juba ammu üheksatele seisma ja ei kavatsegi enne edasi liikuda, kui võimalikult paljude naiivsete inimeste rahakotist on tibake saadud.

Loll saab kirikuski peksa. Antud juhul kaotati ligi veerand miljonit krooni. SMS-laen seda meest enam ei päästa.

IP-aadress ei ole saladus. Kui vaja, leitakse sind üles. Nii kaua, kui sa millegi kriminaalsega hakkama ei saa, on nendeks vaid poolpaljad naised, kes juhuslikult teavad, mis linnas sa paikned – “Tere, kas sa tahaksid leida sõpru Tartust/ Jõgevalt/ Tallinnast ?”.

Anonüümsus on petlik

Orkutit ja rate.ee-d vaatavad ka korrakaitsjad ja tööandjad. Kui sa ei suuda oma sõnu põhjendada ja nende eest seista, siis hoia parem suu kinni. Ära külva vihkamist, eriti veel usu või nahavärvi alusel. Juudid ja neegrid on võetud paljude tiibade alla, vaenuõhutajaid sallivad vähesed. Alasti pildid sobivad sahtlisse, mitte miljonitega jagamiseks. Kas sa tahad, et su ema teaks, mis juhtus Pariisis? Või kui hästi sa kamasutrat oskad?

Hoidke oma inbox puhas nagu südametunnistus. Ärge kirjutage asju, mis võivad valesse kohta sattudes tekitada piinlikkust või vähendada võimalust pääseda mingisse ametisse/kooli. Vaadake, kuhu te astute. Enne, kui vajutate automaatselt YES, YES, OK, lugege, millele te alla kirjutate. Hiljem on lihtsam.

Rate my ?
·         www.ratemymullet.com  – hinnatakse soenguid
·         www.ratemyprofessors.com – hinnatakse professoreid
·         www.ratemyteachers.com  -õpilased ja lapsevanemad hindavad õppejõude
·         www.ratemypicture.com – saab panna hindamisele pilte
·         rateyourmusic.com – kas sa kuulad head muusikat?
·         www.ratemybody.com – kuidas sulle mu keha meeldib?
·         www.ratemyboobies.com – valik erinevaid rinnapartiisid
·         www.ratemypuppy.com – kas on olemas koledaid kutsikaid?

Eesti suhtlusportaalid
·         www.feim.ee – rate.ee kloon
·         www.hey.ee – sarnane
·         www.noortele.ee – jagatakse seksikama poisi ja tüdruku medaleid
·         www.vipklubi.ee – “kui oled teistest natuke erilisem”
·         www.hullumaja.com– rubriigid nagu loomad, erootika jne

Berit-Bärbel Rebane

blog comments powered by Disqus