Raske sulalumi jättis pere peavarjuta

Esmaspäeval varisesid Põltsamaa vallas Tõrenurme külas asunud elumajal sisse katus ja vahelagi ning maja elanikud jäid koduta. Vald leidis neile asenduspinna Lustiveres, perenaine on praegu veel Tartus haiglas.

Esmaspäeva õhtupoolikul sai päästeteenistus teate, et Põltsamaa vallas Tõrenurme külas on sisse varisenud osa elumaja katusest. Appi sõitsid päästemeeskonnad Põltsamaalt,  Jõgevalt ja Tabiverest.

Päästjate saabudes oli mansardkorrusega vanema puumaja keskosa katus sisse kukkunud ja vahelaest läbi vajunud. Varingu hetkel oli majas kaks inimest. Meesterahvas pääses vigastusteta majast välja, toas maganud naine jäi varingu alla. Päästjad selgitasid välja kannatanu asukoha ning hakkasid konstruktsioone ettevaatlikult pneumaatiliste tõstepatjadega tõstes ja toestades kannatanuni liikuma. Kõigepealt eemaldati kannatanule peale kukkunud vahelae jäänused, et inimene vabamalt hingama saaks hakata. Kell 19.02 saadi teadvusel olev ja kontaktivõimeline naine rusudest kätte ning anti kiirabi hoole alla.  

Ka korsten vajus viltu

Lõuna-Eesti Päästekeskuse Põltsamaa päästekomando meeskonna vanema Rainis Punga sõnul pääsesid nad masinatega majale lähedale. Naise asukoha suutsid päästjad kohe selgeks teha, sest tema käsi oli voodi ja vahelae vahelt välja jäänud. Õnneks oli naine võimeline rääkima ja andis teada, mis talle kõige rohkem valu teeb. Voodile langenud vahelagi takistas naise hingamist ja seetõttu tõsteti see veidi ülespoole. Hoone konstruktsioonid stabiliseeriti  ja voodis olnud naine saadi rusude alt kätte. Päästemeeskonna vanema sõnul oli kõige keerulisem eemaldada kannatanu jalgadele surunud laetala.

Naise elu päästsid kõrged voodiservad, mis takistasid lae täielikku pealevajumist. Olukorra muutis ohtlikuks ka viltu vajunud korsten, mis tuli eelnevalt toestada. “Kui korsten oleks täielikult alla varisenud, poleks meil sealt enam kedagi päästa olnud,” nentis Pung. Päästjate tegevuse muutis keerulisemaks ka asjaolu, et väljas oli juba pime. Rainis Punga sõnul polnud ta  kümne päästeteenistuses töötatud aasta jooksul taolise õnnetusega kokku puutunud ja see oli õpetlik kogemus kõigile sündmuspaigal viibinutele.    

Vald on valmis kannatanuid abistama

Põltsamaa vallavanema Toivo Tõnsoni sõnul elasid kannatada saanud hoones viiekümnendates aastates inimesed  Hoone oli mehele elupaigaks viimase neljakümne aasta vältel, perenaine asus sinna elama hiljem. Praegu on mees toimetatud Lustiveres asuvasse varjupaika ja naine viibib Tartu haiglas. Kui ta haiglast koju lubatakse, saab temagi ajutiseks elamispaigaks Lustivere.

“Ega me kuuse alla inimesi ei jäta,” kinnitas Toivo Tõnson. Loomi kannatada saanud majapidamises õnneks polnud. Vallavanema sõnul tuleb kannatanutel viibida varjupaigas ilmselt lumeminekuni, siis otsustatakse, mis edasi saab.

“Elumaja taastama hakata pole mõtet, kuid krundil asub saun, mille võib eluhooneks remontida. Kahest 10-12 ruutmeetrisest ruumist peaks kahele inimesele piisama. Lisaks on olemas eraldi ruum, kus saab näiteks küttepuid hoida,” rääkis Tõnson, lisades, et kui inimesed tahavad oma koju tagasi minna, siis aitab vald neid sauna remontimisel.

Põltsamaa vallavanem  soovitab kõigil oma hoonete katuseid  võimalusel lumest puhastada, et õnnetusi ära hoida.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus