Rannal koolitati Kooliteatrite näitlejaid ja juhendajaid

Kooliteatrite juhendajatele jagas nõuandeid staa?ikas lavastaja ja kauaaegne teatrijuht Jaak Allik.

Mitmed Ranna puhkebaasis õpetajatena tegutsenud Viljandi Kultuuriakadeemia  üliõpilased on varem  ise kooliteatrites mänginud.

“Püüdsin endast mõned aastad noorematele anda põgusa ülevaate teadmistest ja oskustest, mida praegu teatrikoolis ise omandan. Üritasin neile selgitada üldisi põhimõtteid, millele tugineda, kui olla laval näitleja, ning räägin, milleks üks või teine harjutus vajalik on, ” ütles Viljandi Kultuuriakadeemia näitlemise eriala kolmanda kursuse üliõpilane Maarius Pärn, kes oma esimesed lavakogemused saanud Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatrist “Liblikapüüdja “.

“Suvekoolitustel Rannal olen kokku olnud juba kuus või seitse aastat, varem õpilasena, nüüd siis pedagoogina, ” lausus ta.

Suhtlemisraskusi ei saanudki tekkida

Praegused liblikapüüdjalased Karl Sagrits ja Virgo Ernits peavad igati vahvaks, et suvekooli kutsuti õpetama üliõpilased.

“Nad on peaaegu sama vanad kui meie, mis võimaldab omavahel paremini suhelda,” avaldasid arvamust Jõgeva Gümnaasiumi noormehed.

Nende sõnul tehti laagris ka hääleharjutusi ja ühtlasi tuli üksteist tähelepanelikult jälgida, et järgmisel hommikul parodeerida.

“Liblikapüüdja ” näitlejannale Triinu Lehtsalule meeldis aga suvekoolitusel kõige rohkem grupietüüde teha. “Kooliteatris mängimine annab ka julgust tundides vastamiseks. Nii tunnen ma ennast klassi ees esinedes täiesti vabalt, ” ütles näitlemishuviline tüdruk.

Õpiti lugusid jutustama

Saaremaa Ühisgümnaasiumi kooliteatri liikmed  Marili Pärtel ja Hendri Kuusk kiitsid suvekooli õppekavast Viljandi Kultuuriakadeemia üliõpilase Taavi Lepiku juhendamisel toimunud plastikatunde. “Suvekoolis on kooliteatrite näitlejad omamoodi õpetajateks ka üksteisele. Kui kaasõpilaste esinemist hoolega vaatad, võid mõnegi väärt kogemuse saada, ” laususid nad.

Marili ja Hendri märkisid veel, et saarlastest kooliteatri tegijatele on ikka rõõmu pakkunud kohtumised “Liblikapüüdja” perega.   “Oleme alati sõbralikult läbi saanud ja tore oli koos olla kaunis Peipsi-äärses paigas Rannal. “

         Staa?ikatest teatripedagoogidest oli kooliteatrite näitlejaid koolitamas re?ii õppetooli juhataja, kõneõpetuse dotsent Toomas Lõhmuste, kes nimetas üheks olulisemaks õppetöövaldkonnaks erinevate lugude jutustamise harjutamist.

Oskus jääda iseendaks

Kooliteatrite juhendajaid oli Rannal koolitamas lavastaja Jaak Allik. “Eesti kultuurielus on kooliteatrite liikumine piisavalt avara pinnaga ja üheks kindlaks punktiks on selles kujunenud Rannal toimunud suvekoolid, mis saavad teoks Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri “Liblikapüüdja” eestvedamisel,” ütles teatrimees.

Suvekooli idee algataja, Jõgeva Gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja ning kooliteatri juhendaja Lianne  Saage-Vahuri sõnul on kooliteatreid vaja eelkõige selleks, et õpilased oskaksid olla isiksused, jääda ka tulevikus iseendaks ja suudaksid järjest rahakesksemaks muutuvas maailmas paremini hakkama saada.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus