Ranna rahvamajas peeti taas pillipidu

Laupäeval Pala vallas, Ranna rahvamajas toimunud traditsioonilisel Pillipeol esinesid mitme põlvkonna pillimängu- ja lauluharrastajad. Üks omalaadsemaid etteasteid oli sündmuse korraldaja Merle Müüri musitseerimine lehepillil.


Enamik pillimehi oli tänavu tulnud kohale Pala vallast ja selle ümbrusest. Esmalt musitseeris klaveril Anna Haava nimelise Pala kooli õpilane Imre Nõmm, kes õpib ka Heino Elleri nimelises muusikakoolis. Ta mängis I osa Beethoveni Kuupaistesonaadist ja pala Robert Schumanni loomingust.

Mängiti ka äraarvamismängu

“Mängin lõõtspilli. Harjutanud olen ise. Kõige paremini õnnestuvad mul valsitaktis lood,” ütles Kalev Tamm, kes osales pillipeol kolmandat korda. “Mõnikord aitab kehva tuju rõõmsamaks muuta just pillimäng,” lisas ta.

Kalevi ergutusel oli peole tulnud ka Rein Sirgo, kes algul kavatses tulla süntesaatoriga, kuid võttis kaasa siiski kitarri. Koos mängisid kitarri ja laulsid ka sõbrad Raivo Ojakivi ja Margus Värk. Ilmar Lamp esitas mitu lugu suupillil. Teenekas muusikamees, piirkonna eakate ansamblite juhendaja, Heino Sulger oli traditsiooniliselt kohal akordioniga. Tema esituses kuuldi mitme maa valsiviise.

Muusikahuviline matemaatikaõpetaja, Merle Müür laulis duetti koos klassiõe Merike Jaaniskiga. Üllatusena tuli Merle etteaste lehepilliga, millel ta mängis “Mets mühiseb”. “Lehepilli valmistamist õppisin emalt. Seekord tegin selle sirelilehest,” märkis ta.

Johannes Haav ja Virve Peterson Jõgevalt musitseerisid koos akordionidel. Haav oli publiku ees ka soolomuusikuna. Ta saatis akordionil Pala kultuurikeskuse direktori Margit Soieva väikest valikut telesaatest Horoskoop pärinevatest lauludest.

“Kui olin väike tüdruk, lubas ema minulgi Horoskoopi vaadata. Laulud jäid mulle hästi meelde. Kord hakkasin laulma “Korraks vaid…”. Kui vanaema seda kuulis, ehmatas ta väga ja ütles, et lapsed selliseid laule ei laula,” meenutas Margit seika oma lapsepõlvest.

Mängiti ka äraarvamismängu. Kolme lugu mängiti esmalt  moonutatud kujul. Pealtvaatajad-kuulajad pidid ära arvama, mis looga on tegemist, kiiremad mõistatajad said auhinnad. Seejärel lauldi neid laule koos.

Sarnaselt varasemate kordadega lauldi pillipeol ühislaule. Kõige enne kõlas “Vana viis”, lõpetuseks “Pillimehe leib”.

Pillimängija vajab esinemisvõimalusi

Pala vallavanem Jozef Weinrauch tänas Pillipeo korraldajaid kultuuriedendajatest kooliõpetajaid Marve Juursalu ja Merle Müüri, esinejaid ja publikut. Lauljad-pillimängijad said CD-d kodavere murrakus lugudega. “Mõnikord on Pillipeole musitseerima tulekuks vaja veidi ergutada ja julgustada. Kui aga juba kohal ollakse, tuntakse rõõmu, sest enamikule muusikaharrastajatest meeldib aeg-ajalt rohkearvulisema seltskonna ees olla,” märkisid organiseerijad. “Küllap meelitab pillimehi kohale siinne hea aura,” lisas Ranna rahvamaja perenaine Ljubov Raimla. “Olin Pillpeo publiku hulgas esimest korda. See on väga meeleolukas ja hingekosutav sündmus, ” ütles Anna Haava nimelise Pala kooli direktor Grete-Stina Haaristo. Tema sõnul on sügisel plaanis koolis avada mõned huviringid pillimängu õppimiseks.

Pillipeo läbi viimist toetasid Pala vald ja Anna Haava nimeline Pala kool.

Kõlama jäi sõnum, et traditsioonilise  muusikasündmuse korraldamist soovitakse jätkata.

Esinejad tänavusel pillipeol

Imre Nõmm, Heino Sulger, Raivo Ojakivi, Margus Värk, Johannes Haav, Virve Peterson, Ilmar Lamp, Kalev Tamm, Rein Sirgo, Merle Müür, Merike Jaanisk, Margit Soieva, Marve Juursalu

JAAN LUKAS

 

blog comments powered by Disqus