Ranna rahvamajas nauditi rahvalikku laulu ja pillimängu

Kõige rohkem osales järjest populaarsemaks muutunud kultuurisündmusel akordionimängijad. Üllatusesinejatena esitasid laule ja pillilugusid Saare Kratiküla vokaal-instrumentaalkollektiiv “Kääpa  ööbikud ”  ning MTÜ Kaldapiäskesed ansambel “Omad  Poisid”. Turismiettevõtja Marja Korpimäki kutsus kokkutulekule oma külalistemajja majutatud Soome ajakirjanikud ja kirjanikud, kes samuti muusikalise elamuse pakkusid. Pillimeeste pidu algas tervituskõnedega. “Kõige enne suur kummardus Eha Veskimetsa ees, kes selle peo kokku kutsunud on. Ehat teataksegi kõige rohkem selle peo järgi, see on justkui tema visiitkaart, ” lausus Pala vallavolikogu esimees Taavi Pirk. “Esinejad, korraldajad ja kaasaelajad saavad sellisest peost tõsise annuse rõõmu. Mõistagi tugevdab kokkusaamine ka paikkonna ühtekuuluvustunnet,” märkis Riigikogu Rahvaliidu fraktsiooni aseesimees Mai Treial Eha Veskimetsale lilli üle andes.

Muusikalised etteasted juhatas sisse Omedu puhkpilliorkester. “Kui külainimestel tegutsemistahet, on tarvis ikka midagi huvitavat välja mõelda ja nii meie kandi naistest koosnev orkester loodigi. Pillidega varustas meid Avinurme puhkpilliorkester,” rääkis orkestrijuht  Lea Mangulson. “Tegelikult on meid märksa rohkem, kuid täna saime kohale tulla neljakesi ja nii mängimegi kvartetina,” selgitas ta.

Tõeline naerupuhang vallandus saalis siis, kui sisse marssis koomiliselt riietatud seltskond, kelles paljud tundsid ära Saare valla Kratiküla põlisasukad.

“Me oleme vokaal-instrumentaalkollektiiv “Kääpa ööbikud”, kus muusikariistadeks tromboon, metsasarv ja balalaika. Mis puutub krati muusikalisse kuulmisse, siis on see hea, sest kratt saab kohe aru, kui muusika mängib,” tutvustas kollektiivi  selle kunstiline juht Taavi Pirk.

Akordionistid ülekaalus

Kokkutulekule saabunud pillimeestest ja -naistest olid ülekaalus akordionimängijad. Iga muusik pani oma pilli lava äärde ning jäi ootama esinemisjärge, mis loosiga välja selgitati. “Kui esimest korda Rannal pillimeeste peol käisin mängisin Raimond Valgre loomingut. Seekord esitasin aga reilenderi, mida tuntakse külapoiste ehalkäimise loona, ja Boriss Kõrveri kirjutatud tantsuloo “Uus labajalg?,” ütles rahvamuusik Peeter Põllu Lääne-Virumaalt Roelast. “Kui avaneb võimalus kokku tulla ja mängida, ei lase pillimehed ennast kaks korda kutsuda ja jõudu mängimiseks jätkub sageli öötundideni,” kinnitas ta.

    Piibumäe külast Ranna Rahvamaja “lõõtsa tõmbama” tulnud  Enn Maasing ütles, et pillimeeste pidu on igati tore üritus, kus harrastusmuusikutel võimalik oma mängimisoskust näidata.  Kui Heino Õunap mängis akordionil laulu “Sõduri kutse”, kutsus peo eestvedaja Eha Veskimets kõiki kaasa laulma.

Akordionist Johannes Haav Jõgevalt mängis soome valssi “Metsalilled”, millele eriti tugeva aplausiga reageerisid peoõhtule saabunud põhjanaabrid. Turismiettevõtja Marja Korpimäki külalistemajas puhkust veetvad Soome literaadid ei jäänud aga ainult publiku rolli. Nad laulsid Soome lahe mõlemal kaldal populaarset “Saaremaa valssi?.

          Teist aastat sisustas pidu meeleoluka lauluga trio, mille liikmeteks kolm õde neiupõlvenimega Elken: Helgi Sild ja Meeli Utsar Tartust ning Eha Uusen Nõva külast. Helgi Silla tütar, muusikaõpetaja ja dirigent Ave-Maria Sild toetas lauljaid ja juhatas neile hääletoonid kätte.

Ühiselt esitamiseks oli Eha Veskimets välja valinud aga “Läänemere lained”, mis on  tuntud pala nii Soomes kui ka Eestis.

Omad Poisid

Kooviibimise lõpetuseks lõi laulu ja pilliloo lahti üllatusesineja MTÜ Kaldapiäskesed ansambel Omad Poisid, mille liikmed   Rutt Pirk, Marve Juursalu, Ljubov Raimla,  Merle Müür, Ülle Veider, Inna Lamp, Urve Vadi, Virma Unt ning Julia Tross olid end eri vanuses meesteks kostümeerinud. Nad alustasid  lühikontserti “Seelikuküttide” poolt kuulsaks lauldud looga Robertist.

“Vastavalt pillimeeste peo stiilile esitasime seekord rahvalikku muusikat, aga kui vaja, saame  hakkama kasvõi rokiga,” kinnitas ansambli mäned?er Rutt Pirk. Üks Omadest Poistest, Ranna rahvamaja perenaine Ljubov Raimla aitas tõhusalt kaasa ka koosviibimise korraldamisele.

“Pillimeeste pidu on sündmus, mida alati oodatakse ja millest palju jõudu ja energiat ammutan. Kindlasti peab selline pidu toimuma ka tuleval aastal,” ütles peakorraldaja ja õhtujuht Eha Veskimets, kellelt iga esineja sai kingituseks võtmehoidja.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus