Ranna rahvamajas musitseerisid rahvamuusikud

 

Möödunud reedel sai Pala vallas Ranna Rahvamajas neljandat korda teoks Raatvere pillimeeste pidu, kus mängisid ja laulsid rahvamuusikud nii Jõgevamaalt kui ka naabermaakondadest.  Esinejaid oli erinevatest põlvkondadest alates eelkooliealistest lastest ja lõpetades hallipäiste memmede ja taatidega.

Raatvere pillimeeste peo avasõnad lausus kultuurisündmuse peakorraldaja Eha Veskimets. Sissejuhatuseks kõlas  isamaaline  laul “Noorus on ilus “, mida pillidel esitasid Marve Juursalu Assikvere ja Heino Õunap Sääritsa külast koos kodupaiga poiste ja tüdrukutega, kellel olid käes sini-must-valged lipud. Kaasa laulis kogu saalitäis rahvast. Muusikute esinemisjärjekord selgitati välja loosimisel. Nii musitseeris esimesena nelja-aastane Siim Raimla, kes esitas loo suupillil. Muusikariista kinkis talle külas elav soomlannast ettevõtja Marja Korpimäki. Mitmeid südamlikke laule laulis duo Merle Müür ja Merike Jaanisk, kes on klassiõed Pala kooli 1988. aasta lennust.

Merle Müür töötab Anna Haava nimelises Pala Koolis matemaatikaõpetajana ja lasteaias muusika- ja liikumisõpetajana. Merike Jaanisk on raamatupidaja. “Rahvamuusikute peol esinemine annab meile igati positiivse tõuke,” ütlesid muusikahuvilised noored daamid.

Külaelu eestvedaja Alatskivi vallast Kokoralt alustas akordionil mängimist Raimond Valgre looga “Ma loodan, et saan sellest üle “. “Möödunud aastal polnud mul veel julgust pillimeeste peole tulla, kuid tänavu otsustasin sellel vahval kokkusaamisel osaleda. Minu isa oli tubli pillimees ja ise olen lapsest saadik akordionit mänginud, ” ütles ta.

Mitmeid populaarseid ja lustakaid lugusid kuuldi ka harrastusmuusikutest vendade, jõgevlase  Mihkel Reino ja Mullaveres elava Jaan Reino esituses. “Me oleme kogu aeg ikka koos mänginud,” lausus akordionimees Mihkel Reino. Jaan Reino tõmbab lõõtsa.

Nii eesti kui ka välismaa heliloojate loomingut esitas ka nii Jõgevamaal kui kaugemal tuntud akordionist Johannes Haav. Erilised emotsioonid ja ovatsioonid tekkisid aga siis, kui laulma ja mängima hakkas ansambel Õmad Poesid, mille liikmeteks ennast lustakateks ja pealehakkajateks meesteks maskeerinud kunagise Kodavere kihelkonna naised. “Esmakordselt esinesime Raatvere pillimeeste peol möödunud aastal. Nüüd teatakse ja tuntakse meid juba sedavõrd palju, et saame kutseid esinemiseks igal nädalavahetusel,” märkis ansambli kunstiline juht ja mänedzer Rutt Pirk.

“Hea, et igal aastal on meie peole uusi pillimehi tulnud. Tänavu sisustasid meeleolukat õhtut  rahvamuusikud Jõgevamaalt, Tartumaalt ja Lääne-Virumaalt. Kultuuriürituse korraldamiseks olen saanud palju energiat nii osalejate kui ka publiku soojast ja südamlikust suhtumisest,” ütles peakorraldaja Eha Veskimets. Iga esineja sai temalt kingituseks ka pillimeeste peo rinnamärgi. Eha Veskimets ütles pillimeestele  edasi ka maavanem Aivar Koka kutse tulla esinema 16. augustil  Kasepääl toimuvale Kalevipoja kala- ja veefestivalile.

Tänavuse Raatvere pillimeeste peo korraldamist toetasid Pala vallavalitsus, Ranna Rahvamaja, Kultuurkapitali Jõgevamaa Ekspertgrupp ja Imre Veskimets.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus