Ranna rahvamajas ealt ja hingelt noortele

Ametlikult on Pala kultuurimaja Ranna rahvamaja tegevuskoht Rannal ning Ljubov Raimla kirjade järgi viimases koristaja-kütja. Sisuliselt on aga selle ameti juurde ikka kuulunud kogu Ranna ümbruse seltsielu koordineerimine. “Ljubov Raimla oli Rannal õnnelik leid. Ta on ka kohalik külaliikumise aktivist, organiseerib sporditegevust ja noortetööd,” ütles Pala valla kultuuritöö spetsialist Margit Soieva.

Vastastikune usaldus

Ljubov Raimlale, keda kohalik rahvas on harjunud lihtsalt Ljubaks kutsuma, pakkus kõigepealt rahvamaja kohta selle endine perenaine Maimu Karv. Agar rahvamajas tegutseja ja tantsurühma liige on ju Ljuba olnud juba aastaid ning sporti samuti pidevalt teinud. Tema oli ka küla võrkpalliplatsi rajamise algataja oma talu maadele ning mitmete kohalike ettevõtmiste peamisi organiseerijaid. Pealegi elab Ljuba üsna rahvamaja lähedal. Seega käis tal rahvamaja töösse sisseelamine sujuvalt. Inimesed ja olud olid tuttavad ja tööjärg ees ootamas. Tulemas olid ju kahe rahvatantsurühma ümmargused sünnipäevad ning mitmed siitkandi traditsioonilised üritused. Selle kõige kõrval asus Ljuba kohe ka organiseerima noorteõhtuid ja tegevust lastele. Et ta ise on nelja lapse ema, siis oli asi talle eriti südamelähedane ja teada.

Ranna noorteõhtutele tullakse nüüd ka Palalt, Kadrinast ja mujalt. Seni pole pahandusi ja arusaamatusi olnud. “Eks nad teavad mind. Olen öelnud, et kui korrast üle astutakse, siis enam edaspidi ühtegi pidu ei tee,” naerab Ljuba.

Rahvamajas saavad lapsed ka vabalt lauatennist mängimas käia. Nädalavahetustel on rahvamaja perenaine usaldanud vahel maja võtme ka laste kätte ning on kindel, et usaldust kurjasti ei kasutata.

Koos heade abiliste ja toetajatega

Muidu on aga maja ikka iga päev soovijatele avatud. Esmaspäeviti käib harjutamas naisrahvatantsurühm, kus ka Ljuba kaasa tantsib. Teisipäeval tulevad memmed. Alguses käsitööringi, edasi tantsuproovi. Nende päev läheb tavaliselt pikemakski, eriti siis, kui juhtub kellelgi sünnipäev olema. Siis kaetakse ka tee- või kohvilaud. “Memmedega on tõeliselt mõnus ja nad on valmis kõigil üritustel ka kaasa lööma,” kiidab Ljuba. ?Üldse on selle kandi rahvas väga abivalmis.”

Üks suuremaid lähema aja ettevõtmisi on märtsikuu viimasel päeval, mil Ranna rahvamajja on oodata 30 inimest Soomest, kelle auks korraldatakse tänuõhtu. Need inimesed on aidanud nii Pala valla kui ka kaugemat rahvast palju humanitaarabiga. “Tahame neid tänada ühe ilusa ja mõnusa õhtuga. Katame eesti toitudega laua, pakume eeskava jne. Ülesanded on juba omavahel ära jagatud ja ettevalmistused käivad,” räägib Ljuba.

Nii humanitaarabi vahendamisel kui ka paljude toredate siinsete ettevõtmiste korraldamisel on ikka nõus ja abis olnud Marja Korpimäki. Eha Veskimets, Silvi Lepik ja veel väga paljud teised on olnud need, kellele toetuda. Noorteõhtutel teeb heameelega diskot kohalik noormees Kristo Koll, kes Põltsamaal koolis käib.

Maja, kus koos käiakse, vajab aga hädasti remonti, sest ei pea enam hästi soojagi. Lootust juba on, sest vastavad projektid on vallas ettevalmistamisel, teab Ljuba öelda.

Kuusteist aastat Eestis

Ljuba on pärit kaugelt Siberist, kus ta oma tulevase abikaasaga tema armeeteenistuse ajal tuttavaks sai. “Mu lapsed ei oska vene keelt ja ise ma mõtlen juba samuti eesti keeles,? tunnistab Ljuba. “Mind võeti siin küll kiiresti omaks. Eks ikka ise pead olema valmis suhtlema ja tahtma selle maa keelt ja kultuuri omandada,” leiab ta.

Veebruarikuus sai kuusteist aastat päevast, mil Ljuba Rannale elama asus. Õige varsti läks ta laulma Kodavere kirikukoori ning kohalikku rahvatantsurühma ja hakkas käima võrkpallitreeningus. Praeguseks on kirikukoor asendunud Pala segakooris käimisega. Ka spordiharrastusele on ta truuks jäänud ning ärgitanud kaasa tegema külarahvastki. Viimasel ajal võtab Ljuba teisipäeviti oma tütre ja veel mõned külalastest kaasa ning sõidab Pala kooli juurde võrkpallitreeningule. Et aga Raimlate Vabriku talu maadel aeg-ajalt külarahvas kokku saab ja suvel nii suured kui ka väikesed lisaks võrkpallimängudele ka jalgpalli löövad, see on juba päris tavaline asi.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus