Ranna rahvamaja läbis noorenduskuuri

Mullu suvest kuni hilissügiseni kestnud sisemise uuenduskuuri läbinud Ranna rahvamaja tähistab kenamaks saamist laupäeval Assikvere külateatri etendusega.

Ranna rahvamaja perenaine Ljubov Raimla näitas külalisele kõigepealt uusi aknaid ja ahje ning välisuksi. Nüüd püsib vana maja ka talvel soe.

Rahvamaja uuendamist taotles mittetulundusühing Kaldapiäskesed. Projektiga saadi kokku 19 927,20 eurot, millest Leader-programmi osa oli 17 910 eurot ja omaosalus 2017,20 eurot. 

Toalilled jäid tänavu ümber kolimata

Kui varem pidi perenaine kõik rahvamaja toalilled talveks kööki tooma, sest see oli ainus ruum, kus külm neid ära ei võtnud, siis tänavu talvel polnud neid kolida vaja. “Vaat, mida tähendavad uued ahjud,” on Lubov Raimla õnnelik.

Saali põranda ja seinad tegid korda töökad isetegevuslased. “Põrandal oli ikka väga palju värvikihte, neid andis meestel maha lihvida,” rääkis juhataja. Puhtaks saanud lauad lakiti lõpuks kenasti üle. Saal on nüüd palju hubasem ja kodusem. Ka kardinad on uued.

Saali seinad värvisid naiste rahvatantsurühma liikmed. “Värvisime kaks korda üle. Naised nägid siin palju vaeva. Värvid aga saime oma Soome sõpradelt,” rääkis Raimla.

Ranna rahvamajal on nimelt  Soomes sõbrad, kes on neid  pidevalt mitmesuguste materjalidega toetanud. Samuti toovad nad Lümatisse kasutatud rõivaid ja jalatseid, mida huvilised sümboolse tasu eest osta saavad. Kogutud raha eest ostis Ljubov Raimla saali akende ette rulood ning WC põrandale uue linoleumi. Osa raha lisas veel ka Pala vald. Ka köögi on aidanud sisustada Soome sõbrad, nemad tõid köögimööbli ja pliidi. 

Hubane nagu kodus

Saali eesruumi põranda värvis juhataja. Kui ahjud valmis, tõi Pala vald ühe seina jaoks uued lauad, mis juhataja ise üle lakkis. Nüüd näeb saali eesruum palju parem välja.

Memmede käsitöötuppa pani juhataja Alatskivil restorani “Apollo Belvedre” pidava Marja Korpimäki toodud tapeedid ning värvis seinad lõpuks kollaseks. Tuba näeb nüüd rõõmsam välja. “Siin on nüüd nagu kodus,” tõdes naine.

Juhataja kabinetis on praegu töö pooleli, sest sügisel läks külmaks ja nüüd ootab Ljubov Raimla, millal saaks sealgi töö lõpetada.

Uus projekt on  juba kirjutatud, järgnevalt soovib MTÜ Kaldapiäskesed Ranna rahvamajja Leader-programi abiga uued lauad ja toolid soetada. 

Assikvere külateatril uus etendus

Tänavu talvel õppis Assikvere külateater Ülle Meose juhendamisel selgeks Imre Kalmani “Mariza” ainetel loodud näitemängu “Roosid krahvinnale”.

Assikvere külateatri eestvedaja Helgi Vaga sõnul pärineb idee Ülle Meoselt, kes töötab külateatriga juba viiendat aastat.

Osatäitjad on kõik omad inimesed.

“Oleme juba igasuguseid näitemänge selgeks õppinud. Vastavalt sellele, kuidas vaja on, täieneb ka meie trupp. Eks mõni langeb ka vahel välja, mõni ei saa alati kaasa lüüa. Kõikidele, kes on sellesse kampa sattunud, leitakse tavaliselt mingi osa, nii et passiivseid pealtvaatajaid meil pole,” rääkis Helgi Vaga.

Tema sõnul tuleb mõnikord naistel ka meeste osi mängida, aga see ei häiri kedagi. Lavastuses “Roosid krahvinnale” mängib seekord külalisena peaosa Pala vallavanem Jozsef Weinrauch.

Assikvere külateater tegi  “Marizast” sõnalavastuse, kus tegelasi rohkem.

Möödunud reedel anti Assikveres esimene täiskostüümides etendus, mida võib nimetada ka peaproov-etenduseks. Vaatama tulid kohalikud inimesed, osatäitjate abikaasad ja lähemad sõbrad. Saalis oli veidi üle kahekümne inimese. “Me ei julgenud ametlikult välja kuulutada, sest muidu oleksime jänni jäänud, saalis poleks kõikidele soovijatele istekohti jätkunud,” tunnistas Vaga, kinnitades, et etendus võeti hästi vastu.

Ta on seisukohal, et pole mõtet teha üht suurt etendust ainult oma kodus. “Mängime naabrite juures hea meelega. Kuhu  kutsutakse, sinna ka läheme,” lubas Helgi Vaga ja möönis, et  mõned kutsed on juba saadud.

Ranna rahvamajas on Assikvere külateater mänginud ka kunagi ammu ja siis tegid nad seda peamiselt n.ö oma “sisemise soojuse” arvelt, sest majas oli väga külm.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus