Rämpskommentaarid ründavad internetikülgi, ka Vooremaad

Viimastel nädalatel on taas paljud internetileheküljed hädas rämpskommentaaride saatjatega. Küllap on märgatud, et need risustavad ka Vooremaa kodulehekülge ning on seganud Postimehe võrguväljaande tööd.
Võrgulehekülgi, mis on risustatud näiteks online-kasiinode või pornolehekülgede aadressidega, on Eestis tuhandeid. Libateadete saatjateks on enamjaolt välismaised arvutid, mis on omanike teadmata nakatatud vastavate viirusprogrammidega, kirjutab Postimees.
IT-spetsialist Peeter Marveti sõnul on rämpskommentaarid viimase aasta teema ning just sellel ajal on need aktiivsemalt levima hakanud. Marveti hinnangul on tegemist puhtalt tarkvaraküsimusega, sest oma kodulehe kaitsmine on eelkõige selle omaniku asi. “Turvalisusega tegeletakse liiga vähe, kuigi on mitu võimalust sellise kommentaarirahe alla sattumist vältida,” ütles Marvet Postimehele.
Probleem puudutab siiski eelkõige siinseid internetilehekülgede omanikke ning vähem tavalist inimest. Seni pole täheldatud, et kommentaariprogramme oleks istutatud Eestis asuvatesse arvutitesse ning ründed on tulnud just piiri tagant.
Mitme arvutiasjatundja hinnangul võiks osa tööd rämpsposti blokeerimisel siiski ära teha ka internetiteenuse pakkujad, sest aadressid, millelt need tuhandetele kodulehtedele tulevad, on samad. Elioni pressiesindaja Ain Parmase kinnitusel saavad nemad sekkuda ikkagi vaid siis, kui klient teatab neile kindla aadressi, kust kommentaarid tulevad.
Nii soovitatakse kommenteerimist võimaldavate lehekülgede puhul kasutada erinevaid tõkkeid, millest rämpskommentaarid automaatselt läbi murda ei saa. Samas on seaduste abil rämpspostitajate vastu võidelda  raske ning neid peetakse IT-maailma üheks paratamatuseks.
Vooremaa toimetus on libakommentaare küll pidevalt kustutanud, ent kunagi ei tea ette, millal järjekordne juhm üllitis saabub.

blog comments powered by Disqus