Rammumehed rassisid Peipsi ääres

 

Möödunud laupäeval Kalevipoja kala- ja veefestivali ajal Mustvees ja Kasepääl peetud rammumeeste võistlus oli seekord osavõtjaterohke ja kõrgetasemeline. Võidukarika viis koju Viljandi mees Urmas Saimre, kelle esikohale tõusu naljalt keegi ette ennustada ei osanud.

Kui kahel varasemal kala- ja veefestivalil heitlesid rammumehed Kalevipoja tiitlile, siis seekordne võistlus oli sel kevadel Eesti Professionaalsete Rammumeeste Ühenduse poolt käivitatud sarja Estonian Strongman Grand Prix kolmas osavõistlus. Sarja esimene etapp toimus 7. juunil Valgas ja teine 5. juulil Tartus, finaalvõistlus peetakse 4. oktoobril Tallinnas Kalevi spordihallis. Sarja üheks eripäraks on see, et võistlustele pääsevad ainult n-ö kutsetega rammumehed ehk need, kes on oma head taset mullustel Eesti rammumeeste meistrivõistlustel ja tänavustel vahevõistlustel saavutatud tulemustega tõestanud.

Laupäevasel jõukatsumisel tõi suurt elevust juba esimene, Mustvee sadamas peetud ala: kui rahvast täis paati on rammumehed ühel varasemal, Palmses peetud võistlusel juba vett mööda sikutama pidanud, siis suure laeva kallal katsusid nad jõudu esmakordselt. Laev oli kõigile mustveelastele ja selle paiga külalistele tuttav Limnoloog ja vedada tuli teda paarkümmend meetrit. Natuke sekeldamist selle harjumatu asjaga algul oli ja pärast esimese võistleja sooritust tekkis hirm, et kaist ei jää just palju järele, aga vigadest õpiti kähku ja ala sujus päris ladusalt. Kümnest mehest sai laeva kõige kiiremini — 29,41 sekundiga — kai äärde sikutatud Antsla mees Gert Goršanov, teiseks tuli Erik Kuningas Tallinnast (29,47) ja kolmandaks võrulane Markus Männik (29,94).

Mustvees peeti teinegi ala — nn meremehekõnd. Ega teistmoodi kui meremehe moodi kõikuval kõnnakul 350-kilose raskusega seljas liikuda pole võimalikki. Astuda oli aga vaja tervelt 20 meetrit. See ala tõi üllatusvõidu noorimale osalejale, vaid 20-aastasele Gunnar Gimbutasele (18,69) Elvast, järgnesid Janek Tobi Murastest (19,78) ja viljandlane Urmas Saimre (20,53). Erik Kuningale ja Vastseliina jõumehele Meelis Pungitsale jäi teine ala kahjuks viimaseks: teine vigastas ala käigus põlve ja teine tundis end pärast teist ala liiga halvasti, et jätkata.

Oli õnne

Jätkati aga juba teises kohas: Kasepää rannas, kus võistlejad pidid hiiglaslikku rehvi kantima, eri raskusega kive poodiumile tõstma ja 125-kilost raskust sirgetele kätele suruma (seda ala nimetatakse rammumeeste keeles viikingpressiks). Rehvi kantimisega sai kõige paremini hakkama Gert Goršanov (32,06), teise ja kolmanda koha punktid kirjutasid oma kontosse Markus Männik (34,97) ja Urmas Saimre (36,04). Samad mehed, ainult pisut teises järjekorras (Goršanov, Saimre ja Männik) moodustasid ka kivide tõstmise esikolmiku. Viikingpressis oli 16 tõstekorraga parim Janek Tobi, järgnesid Mario Sild (Ida-Virumaa) ja Urmas Saimre 15 korraga.

Viimane ala — raudsete kohvrite (225, 250 ja 275 kg) kuueastmelisest trepist üles tõstmine — peeti kala- ja veefestivali rohkearvulise publiku ees laadaplatsil ja see kujunes üsna dramaatiliseks, sest üldkokkuvõttes esikolmikusse tõusmise võimalus oli säilinud veel õige mitmel võistlejal. Kõigist kolmest kohvrist käis jõud üle vaid Tobil ja Goršanovil. Et Tobi sai kohvrid üles kiiremini, kuulus võit talle. Kolmandaks tuli kaks kohvrit päris üles ja kolmanda, raskeima poolele teele vinnanud Saimre. Kes osutus punkte kokku liites ka üldvõitjaks — Gert Goršanovi ja Janek Tobi ees.

Saimrel oli pärast lõppjärjestuse väljakuulutamist suu kõrvuni: varasematel võistlustel on ta selles seltskonnas rohkem kuuenda kuni kaheksanda koha mees olnud.

“Võitu väärisid kõik, aga mul oli seekord ilmselt natuke rohkem õnne,” ütles Saimre. “Tänastest aladest tulid mul paremini välja kivide tõstmine ja viikingpress. Viimases sain tavalisega võrreldes vaat et poole parema tulemuse. Aga eks trenni ole ka kõvasti tehtud, vigastusi on mul viimasel aja aga vähe olnud.

 Mis võistlusse puutub, siis see on super! Rahvast on palju ja koht ilus.”

Goršanov juhtima

Võistluspaika ja publikut kiitis ka võistluste peakohtunik Peeter Aan. Ilma mitte nii väga.

“Tuul ja vihm tegid esimese ala läbiviimise üsna keeruliseks: laeva oli raske kümme korda järjest täpselt samasse kohta paika saada. Kartsime, et pärast tuleb ütlemist, nagu poleks kõigil päris võrdsed tingimused olnud. Õnneks möödus uus ala siiski protestideta,” ütles Peeter Aan. “Keeruliseks tegi võistluse läbiviimise ka see, et alad toimusid kolmes eri paigas. Õnneks oli korraldusmeeskond tubli ja võistlejad leplikud, nii et saime kõigega kenasti toime.”

Kahju oli peakohtunikul sellest, et kaks meest katkestama pidid. Aga kui praktiliselt iga nädalavahetus võistlused on, on vigastuste oht päris suur.

“Hea etteastega üllatas Markus Männik, kes lõpuks neljandaks jäi. Saimre võit oli samuti üllatus. Senini on ta tavaliselt mingil konkreetsel alal hiilanud, aga nüüd tegi stabiilse seeria ja sai teenitud võidu. Rammumeeste võistlusel ongi tähtsaim stabiilsus: siin võib esikoha saada ka ühtegi üksikala võitmata,” ütles Peeter Aan. “Janek Tobi kolmanda koha üle on ka hea meel: ta on varem mitu koda napilt esikolmikust välja jäänud. Ja kahekümneaastase Gunnar Gimbutase võit meremehekõnnis annab tunnistust sellest, et praegustele tugevamatele on vääriline järelkasv tulemas.”

 “Pole midagi öelda: Jõgevamaa sai jälle hakkama!” ütles võistluste Jõgevamaa-poolne korraldaja Sulev Märss. Publiku jaoks tegid võistluse kindlasti atraktiivsemaks ja paremini jälgitavaks Margus Aderi kommentaarid: kunagine laskesuusataja on end rammumeeste tegemistega hästi kurssi viinud ja kommenteerib nüüd kõiki Estonian Strongman GP võistlusi.

Et sarja senine liider ning kahe varasema Kasepääl peetud rammumeeste võistluse võitja Rauno Heinla seekord osaleda ei saanud ning teist kohta hoidnud Meelis Pungits võistluse katkestas, omandas hoopis uue näo ka sarja edetabel. 19 punktiga tõusis esikohale Gert Goršanov, Saimre hõivas 17 punktiga teise koha ja Heinla langes 16 punktiga kolmandaks.

 RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus