Ramm kogub raha uute heitekottide tarvis

Jõgeva raskejõustikuklubi Ramm algatas kaks nädalat tagasi annetuste kogumise klubile uute heitekottide ostmiseks. Praegused on kasutusel olnud juba 35 aastat ning vajavad väljavahetamist, klubil endal selleks aga raha napib.

Inimest meenutav heitekott ehk maadlusnukk on maadlejate, eriti noormaadlejate treeningutel ülioluline abivahend.

“Kaht algajat maadlejat ei saa kohe alguses teineteist heitma panna, sest üks ei oska veel heita ega teine kukkuda,” ütles raskejõustikuklubi Ramm eestvedaja ja maadlustreener Aimur Säärits. “Alles siis, kui treener on heite koti abil selgeks õpetanud, võib sama võtet ka trennikaaslase peal harjutama hakata.”

Et maadlejad on eri kasvu, tehakse ka heitekotte eri suuruses. Parematel aegadel on Jõgeva maadlejate käsutuses olnud üheksa kotti: kolm väikest, kolm keskmist ja kolm suurt. Ajapikku on suurem osa neist paraku kasutusest välja langenud. Ning paremate puudumisel ikka veel käigus hoitavate kottide välimus ei kannata enam mingit kriitikat. Ükskõik kui palju neid nõela-niidi või teibiga parandada, ikka rebenevad need kohe uuesti. Ning iga heite järel pudeneb kotist matile poroloonipuru, mida koristaja pärast kokku pühkima peab.

Rammu kolmes treeningurühmas harjutab praegu umbes 60 noort maadlejat. Kui aegade jooksul on maadlus Jõgevale päris palju sportlikku kuulsust toonud, siis viimasel seitsmel aastal pole vähemasti esikohti Eesti meistrivõistlustelt enam saadud. Aimur Sääritsa sõnul on selle üheks põhjuseks ka see, et treeningutel on üks väike, aga oluline element — heite õppimine maadlusnuku abil — vajaka. Samas saab maadlusnuku abil ka käitumist õpetada. Mõned värskelt trenni tulnud poisid kipuvad algul maadlusnukku lüües oma agressiivsust välja elama. Treener seletab siis neile, et maadlusnukk on samasugune trennipoiss nagu nemadki. Seega ei tule teda lüüa, vaid hoopis heita.

Käib üle jõu

Klubi Ramm on püüdnud leida Eestist tegijaid, kes vanu kotte parandaksid või uued valmistaksid, aga tulutult. Proovijaid on olnud, rahuldavaid tulemusi mitte. Nüüd on leitud Poolast maadlusvarustuse tootmisele spetsialiseerunud firma, kus tehtud heitekotid on sobiva hinna ja kvaliteedi suhtega.

“Olen selle firma täisnahast kotte Tallinnas näinud: nad olid ühe võistluse ajal oma toodangut tutvustamas,” ütles Aimur Säärits. “Ja Valga klubi, kes endale sama firma kotid soetas, on nendega pärast mõnenädalast kasutamist väga rahul.”

Kui kunagi oli Rammul, nagu öeldud, üheksa maadlusnukku, siis praegu nii suurest kogusest ei unistatagi. Hea, kui esialgu kolmgi saaks. Kolm eri pikkuse ja kaaluga heitekotti (120 cm/15 kg; 150 cm/23 kg; 165 cm/35 kg) lähevad koos saatmiskuluga maksma 1262 eurot.

“Võin võrdluseks öelda, et ühelt Rootsi firmalt saaksime tuhande euroga vaid ühe koti,” sõnas Aimur Säärits.

Ehkki poolakate küsitav hind on soodne, käib heitekottide ostmine klubile endale siiski üle jõu. Toetust saadakse küll nii Jõgeva linnalt kui ka vallalt, aga suuremate asjade soetamiseks sellest ei piisa. Ülemöödunud aastal pani linn uue maadlusmati ostmisele (see maksis ligemale 6000 eurot) tugevasti õla alla, heitekottide jaoks otsustas klubi aga annetusi koguda. Selleks andis julgust samuti ülemöödunud aastal korraldatud edukas värvimisaktsioon: et maadlussaali ilmet värskendada, koguti toona maadlusest hoolivate inimeste abiga raha värvide ostmiseks ning kutsuti vabatahtlikke appi pintslitööd tegema.

Annavad ka võõrad

Kui klubi Ramm heitekottide osturaha annetama innustava üleskutse oma Facebook’i kontole postitas, loodeti leida toetust eelkõige endistelt maadluspoistelt, ent raha on annetanud ka paljud teised, sealhulgas Tallinna ja muude paikade inimesed, kellel Jõgevaga sidet ei näi olevatki. Praeguseks on umbes pool heitekottide ostusummast koos.

“Aitäh kõigile, kes juba annetuse teinud! Kellel see veel plaanis, olgu öeldud, et annetada võib just nii palju, kui südametunnistus lubab. Ka viis või kümme eurot on meile abiks,” sõnas Aimur Säärits. “Ning loomulikult pole me üldse kurvad, kui raha üle 1262 euro koguneb. Siis saame kotte osta rohkem. Kui aga mõni firma raatsib terve heitekoti raha välja käia, siis paneme nende nime kotile peale.”

Annetused heitekottide ostuks on oodatud Jõgeva raskejõustikuklubi Ramm arveldusarvele EE161010102021950001. Selgitusse palub klubi kirjutada märksõna “heitekott”. Uusi kotte tahtetakse esitleda 30. mail linna päevadel, kui korraldatakse avatud matt kõigile soovijaile ning võistlus “Jõgeva matikunn”.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus