Rakveres tuleb teatri- ja filmifestival

Esimene üleriigiline kooliteatrite festival peeti nimelt Rakveres ja seega on igati loogiline, et Eesti pikima traditsiooniga teatrifestivali 25. aastapäeva sealsamas tähistatakse. Veerand sajandi jooksul on kooliteatrite festivali lavalaudadelt läbi käinud kümneid tuhandeid noori, kellest paljud on end ka hiljem teatriga sidunud.

Filmifestival Propaganda sündis samuti Rakveres, ent tänavu kevadel. Nii et tuleva-aastane Propaganda on alles teine. Festivalile kandideerimiseks tuleb korraldajatele saata oma VHS-ile, DVD-le, miniDV-le või videofailina CD-le või DVD-le salvestatud film, mis võib käsitleda mistahes teemat, ent mis ei tohi olla solvav ega vastuolus Eestis kehtivate seadustega, sh autorikaitse seadusega. Filmi autorid ei tohi olla aga vanemad kui 25 aastat.

Filmid tuleb saata 10. märtsiks 2006 aadressile Laada 14, Rakvere, 44310, märksõnaga “PROPAGANDA 2006.” Film ja selle autorid tuleb kindlasti registreerida ka internetis festivali koduleheküljel aadressil www.propaganda.ee. Registreerimine koduleheküljel algab veebruaris ja enne pole mõtet ka posti teel filme saata. Kui kõik filmid on kohale jõudnud, valitakse nende hulgast 25 paremat, mis osalevad filmipäevade võistlusprogrammis.

Lühifilm kohapeal

Uudse asjana toimub seekord festivalil filmitegemise mitmevõistlus: lisaks kodus valmistatud filmile saavad osalejad ülesande kohapeal valmis vändata lühifilm loosiga saadud stsenaariumi põhjal. Kuna Propaganda 2006 toimub koos üleriigilise kooliteatrite festivaliga, on noortel filmitegijatel oma lühifilmi tarbeks võimalik valida lisanäitlejaid mitmesaja noore kooliteatrinäitleja hulgast. Stsenaariumid, mille põhjal lühifilme tehakse, valitakse välja eelneval stsenaariumikonkursil.

Stsenaariumikonkursil, mis on teadaolevalt esimene lühifilmistsenaariumide konkurss Eestis, oodatakse samuti osalema kuni 25-aastaseid autoreid. 1. märtsiks e-posti aadressil festival@propaganda.ee konkursile saadetavate stsenaariumide järgi peab olema võimalik vändata kolme minuti pikkune film ning stsenaariumidki ei tohi õhutada vägivalda, rassidevahelist vaenu või rikkuda kehtivaid õigusnorme, sh autorikaitse seadust. Konkursi täpsemad reeglid leiab Propaganda koduleheküljelt. 25 paremat stsenaariumi pääsevad lõppvõistlusele ja saavad üksiti Propagandal osalejate poolt filmiks tehtud.

Töötoad

Filmifestivali ajal toimuvad töötoad ja loengud, kus nõu ja õpetust annavad festivali ?üriisse kuuluvad professionaalsed filmitegijad. Noored saavad ka asjalikku tagasisidet oma filmide kohta. Paremaid stsenariste ja filmitegijaid premeeritakse.

Seega tasuks kõigil teatri- ja filmihuvilistel ennast kokku võtta ning lavastusi, stsenaariume ja filme looma hakata. Loomulikult on aprillis Rakverre oodatud ka kõik need, kes tahavad näha Eesti teatri ja filmi tulevikulootuste loometee esimesi samme. Lisainfot festivalide kohta leiab internetist aadressilt www.propaganda.ee

LAURI KOOL,
Propaganda 2006 ja Kooliteater 2006 pressiesindaja

blog comments powered by Disqus