Rakveres Teatris esietendus

Laupäeval esietendus Rakvere teatris “12 tooli “, mille Ilja Ilfi ja Jevgeni Petrovi samanimelise kultusromaani järgi lavastas Jaanika Juhanson. Peaosalisi Ostap Benderit ja Ippolit Matvejevitsh Vorobjaninovi mängivad Margus Grosnõi ja Peeter Jakobi.

Jaanika Juhansoni sõnul pole seekordses “12 tooli ” lavastuses naer suunatud otseselt elustiili ja kommete üle 1920. aastate Nõukogude Liidus, kuigi teose tegevus toimub 1927. aastal. “Oleme keskendunud üldinimlikele väärtustele, toonitame elurõõmu ja huumorit,” lisas ta.

“Kavalehel on “12 tooli” nimetatud ka muinasjutuks täiskasvanutele, samuti aga  nahaalseks komöödiaks,” ütles Juhanson. “Mulle on „12 tooli“ olnud alates lapsepõlvest  üheks lemmikraamatuks, mille lugemisest olen alati optimismilaengu saanud, ” märkis lavastaja.

Teosest on saanud tuntuks ütlused “Jää hakkab liikuma “, “Istung jätkub, austatud vandekohtunikud”, “Mis maksab oopium rahvale?” ja mitmete teised teravmeelsed tsitaadid. “Tsitaadid  on ka Rakvere teatri lavastuses olulised,” kinnitas Jaanika Juhanson ja lisas, et võrdlemisi palju tähelepanu on etenduses pööratud ka valguskujundusele.

Suurt kombinaatorit Ostap Benderit mängib noor näitleja Margus Grosnõi, endist aadlipealikku Ippolit Matvejevitsh Vorobjaninovi hüünimega Kiisu aga Rakvere teatri Grand Old Man Peeter Jakobi. “Margus Grosnõi  teeb oma esimesi edusamme, Peeter Jakobi on eriliselt kogenud näitleja vanemast põlvkonnast,” iseloomustas peaosatäitjaid lavastaja Jaanika Juhanson.

“Meie lavastuses pole nendes tegelastes kõige olulisem varanduse otsimine ja pettus. Ippolit Vorobjaninov on küllalt õnnetu inimene, kellele kohtumine Ostap Benderiga omajagu energiat annab. Benderi enda jaoks on aga kõige olulisem mäng, mida ta ise naudib.”

Teistes osades on Marin Mägi, Tiina Mälberg, Erni Kask, Peeter Rästas ja Eduard Salmistu.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus