Rakvere Teatri Eesti-lood Jõgeval

2. oktoobril saab Jõgeva Kultuurikeskuses taas näha Rakvere Teatri külalisetendusi. Seekord toome kaasa oma uusima lastelavastuse „Kaval-Ants ja Vanapagan“ ning Rakvere oma näitekirjaniku Urmas Lennuki näidendi „Päeva lõpus“. 

Päeval kell 12 astuvad teatrikülastajate ette kaks eesti rahvajuttudest tuntud igipõlist kangelast: suure ja lihtsameelse Vanapagana ning nutikaid krutskeid täis Kaval-Antsu. Lugugi, mida need kaks kanget selli vestavad, on kõigile tuttav. Vanapagan palkab Kaval-Antsu endale sulaseks, aga millegipärast juhtub ikka nii, et ta ise kõik töö ära teeb ja selle eest sulasele veel palkagi maksab. Mis sellest kõigest aga saab ja kas peale jääb töökus ja tarkus või hoopis kavalus ja rahaahnus, see selgub juba teatrisaalis. Sest aja jooksul on Kaval-Antsust ja Vanapaganast kaasaegsed mehed saanud, ning tänapäeval on paljud asjad hoopis teistmoodi kui vanasti. Eks siis ole näha, kas rahvatarkus “ära tee teisele seda, mida enesele ei soovi” ikka veel paika peab või on juba iidamast-aadamast pärit kulunud vanasõnaks muutunud.

“Kaval-Antsu ja Vanapagana” lood kirjutas näidendiks ja lavastas Erki Aule, värvilise lavamaailma kujundas Erki Kasemets ning muusikalise kujunduse tegi Tarmo Kesküll. Mängivad Rakvere Teatri raudvara Volli Käro ja Velvo Väli.  

Samal õhtul kell 19 näeb Jõgeval aga Urmas Lennuki kirjutatud ja lavastatud lugu ühe väikese maakoha elust.  “Päeva lõpus” on lugu tänapäeva Eestist, elust väikeses maakohas koos kõigi sinna juurde kuuluvate prügivedude, koolisulgemiste ja inimlike naeratustega. See on lugu külast, mille pood, apteek, postipunkt ja kino on juba suletud, kooligi ootab kinnipanemine ning elanikke jääb järjest vähemaks. Aga need inimesed, kes veel on, on avatud. Avatud uuele, avatud otsimisele, avatud õnnele. Ja õnn, nagu me teame, peidab end alati sinna, kuhu otsija viimasena vaatab.

“Päeva lõpus” räägib kodust ja lapsepõlvest ja mälestustest — sellest, kuidas multikad lõppesid alati hästi ja kuidas ema tehtud kookide lõhn hõljus pühapäevahommikutel kogu majas.

Räägib tulemistest ja minemistest, mille keskmes üks küla, kaks venda ja meie ise — tänased eestlased. See on meie lugu. Ainult selle vahega, et meie elu on päris.

“Päeva lõpus” kujundas Liina Tepand ja muusikaliselt kujundas Tarmo Kesküll. Mängivad Velvo Väli, Erik Ruus, Tarvo Sõmer, Liisa Aibel ja Toomas Suuman.

blog comments powered by Disqus