Raja vanausuliste kirikus taastati põrand ja hauakamber

2003. aastal renoveeris Tartu firma Wunibald Ehitus Raja vanausuliste palvela.

Tänavuste ehitustööde käigus alustati vundamendi ja kiriku põranda taastamist puude eemaldamisest. ?Pärast 1944. aasta tulekahju kasvas kiriku põranda kohale ?mets?, mis tuli eemaldada. Puude juurestik lõhkus ära mosaiikplaatidega kaetud kirikupõranda. Tööde käigus eemaldati säilinud põrandaplaadid, mis anti kogudusele seniks hoiule, kuni need on võimalik kasutusele võtta. Seejärel lammutati lagunenud vundament ja ehitati uus, milleks kasutati olemasolevaid maakive. Osa kive tuli ka juurde tuua. Restaureeritud kirikupõranda suuruseks on 280 m2,? rääkis Kasepää vallavalitsuse ehitus – ja keskkonnaspetsialist Ilari Domaskin.

Cobra Grupp on taastanud ka hauakambri, kuhu vundamendi äärest viib trepp. Hauakamber ehitati kuulsale ikoonimaalijale ja Raja vanausuliste kiriku rajajale Gavriil Frolovile, kes hiljem kalmistule ümber maeti. Tänavu täitus 150 aastat Gavriil Frolovi sünnist. ?Hauakambri taastamiseks tuli teha lausa peent näputööd,” ütles ehitusmees Neeme.

Paralleelselt taastamistöödega haljastati ka kiriku ümbrus, kuhu istutati puid ja põõsaid. Palvela ette rajati lillepeenar. Samuti ehitati teerajad. Kujundusprojekti koostas firma ARC Projekt.

Raja vanausuliste kirikukompleksi tänavuste renoveerimistööde maksumus oli ligikaudu 1 miljon, millest 950 000 krooni saadi kultuuriministeeriumilt.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus