Raja Vabaajakeskuses avati ikoonimaalile pühendatud näitus

Möödunud nädalal avati Mustvee vallas asuvas Raja Vabaajakeskuses näitus Peipsimaalt Tiheda külast võrsunud maailmakuulsa ikoonimaalija Pimen Sofronovi (1898–1973) elust ja loomingust.


Näituse „Vaimne kultuuripärand. Ikoonimaalija Pimen Sofronov” koostas ajalehe Peipsirannik toimetaja ja kultuuriloolane Fjodor Maspanov. Ta on uurinud aastaid Sofronovi elukäiku ja loometeed, millest andis põhjaliku ülevaate ka väljapaneku pidulikul avamisel.

Nii saadi teada, et Peipsiäärsest vene vanausuliste kogukonnast pärit Pimen Sofronov asus 12-aastaselt õppima Raja külasse tuntud ikoonimaalija Gavriil Frolovi juurde ning tegutses tema juhendamisel seitseteist aastat. Aastast 1928 töötas Sofronov kolm aastat Riias, seejärel Pariisis ja Belgias, samuti Prahas. 1933. aastal saabus Pimen Sofronov Jugoslaavia kuningas Aleksander I kutsel Belgradi, kus töötas kuni 1939. aastani Rakovitsa kloostris. Siis kutsuti Sofronov aga Vatikani, seal maalis ta kirikuinterjööri ülemaailmse kristliku kunsti näituse jaoks. Viiekorruseline ikonostaas õigeusukirikus koosnes viiekümne kuuest ikoonist.

  1. aastal avati Roomas esimene Sofronovi isikunäitus, mille järel hakatigi teda pidama 20. sajandi suurimaks ikoonimaalijaks.

Aastast 1947 elas Pimen Sofronov Ameerika Ühendriikides ning maalis ikoone ja ikonostaase Brooklyni, Syracuse ja New Yorgi Vladimiri kirikus. 1968. aastal käis Sofronov kord ka Eestis ning arvestades nõukogude võimu kehtestatud liikumispiiranguid salaja ka oma sünnipaigas Peipsimaal.

Sofronov suri 1973. aastal New Yorgi osariigis Suffolki maakonnas, Melville’i linnas.

Näitusele, mida Fjodor Maspanov koostas koos fotograaf Johannes Haavaga, on tervele seinale üles seatud fotod Pimen Sofronovist erinevatel aegadel, fotod ikoonidest, ikoonide koopiad, samuti saab vaadata Sofronovist kirjutatud ajaleheartikleid.

„Siin näeb ka fotot majast, kus Sofronov sündis ja millele on pandud mälestustahvel,” ütles Raja Vabaajakeskuse juhataja Valentina Jazõkova. „Sofronov on maailmas kõige kuulsam inimene, kes on Raja külast võrsunud. Ta korraldas ka ikoonimaalimise kursusi maailma erinevates paikades ning tal oli palju õpilasi,” lisas ta.

„Raja Vabaajakeskusesse jääb näitus avatuks kuni Kasepääl Peipsimaa muuseumi avamiseni. Muuseumi avamine on planeeritud tänavu 25. maile. Kava kohaselt saabki hiljem näitusega tutvuda muuseumis,” märkis Jazõkova.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus