Rahvusvaheline ?ürii jagas Balti Assamblee kultuuriauhindu

Teadusauhind tuli Eestisse ja selle sai merefüüsik Tarmo Soomere kiirlaevalaineid ja nende mõju rannikualadele käsitleva uurimustetsükli eest. 2005. aastal Postimehe aasta inimeseks valitud TTÜ professor Tarmo Soomere sai tuntuks jaanuaritormiga kaasnenud Pärnu üleujutuste täpse ennustajana. Eesti Teaduste Akadeemia seadis üles Tarmo Soomere kandidatuuri 2004-2006 teostatud tööde tsükli ?Looduslikud ja inimtekkelised lained Läänemerel? põhjal. Kiirlaevalainete suurt intensiivsust avamere tingimustes ja nende kaugmõju ning merepõhja reaktsiooni neile kirjeldatakse nendes uurimustes maailmas esmakordselt.

Tähelepanuväärne ja Eesti teadusmaastikul üsna haruldane on, et tööde tsükli väljundiks on ühest küljest täiesti praktilised soovitused (laevaliikluse reguleerimiseks ja rannapiirkonna haldamiseks), kuid teisest küljest kaalukad fundamentaalset laadi teaduslikud tulemused. Et Tarmo Soomere uurimistulemustel on oluline tähendus Läänemere regioonile, otsustatigi teadusauhind anda temale. Auhinna pidulik üleandmine toimub 23. novembril Riias.

Balti Assamblee kultuuriauhindu antakse välja alates 1994. aastast ja selle eesmärgiks on ära märkida Balti regiooni silmapaistvamaid saavutusi kirjanduse, kunsti ja teaduse vallas. 2007. aasta kirjandusauhind määrati Leedu kirjanikule Marcelijus Martinaitisele tema viimaste aastate tööde eest. Kunstiauhinna sai Silvija Radzobele Lätist Balti riikide teatrilavastusi käsitleva kogumiku eest.

RIIGIKOGU PRESSITALITUS

blog comments powered by Disqus