Rahvas kingib presidendile päikese

Täna võtavad kõik Läti postkontorid inimestelt lilli vastu ja toimetavad need hilisõhtul tasuta Turaidasse. Selleks on korraldatud eraldi süsteem, millega on seotud 900 jaoskonda. Jelgava trükikoda on valmistanud plakatid, mis on jaoskondadesse üles pandud, Stora Enso on andnud lillede transportimiseks spetsiaalsed karttongkastid, firma ?Baltplasta? aga polüetüleenkotid.

Tegevust juhendavad tuntud näitlejad ja lilledega tegelevad vabatahtlikud. Tohutud lillekogused peavad keskööks jõudma muistsesse liivlaste linnusesse Turaidasse, kus asub Dainade (ehk rahvalaulude) mägi, mis on lätlastele kolmanda ärkamisaja pühapaik.

 Õied, mis tulevad südamest  

“Olgu need õied põllult või metsa alt korjatud, aias kasvatatud või ostetud, oluline, et nad tulevad südamest,? seisab interneti teel levivas ülekutses. Ettevõtmise algatajad on nimekad kultuuri- ja ühiskonnategelased, kes nimetavad ennast mõttekaaslaste grupiks.

Ornamendi tegemisel osaleb teiste hulgas ka Läti Maakaitse, kelle mehed teevad ära raskema füüsilise töö, kohal on loomulikult väliköök ja et talgulistel oleks lõbusam lilli seada, esinevad neile öösel mitmed folklooriansamblid. Lilledest päikest tehakse  prozektorite valgusel ja see saab valmis homme hommikul kell 4.39 ? just siis, kui Turaidas päike tõuseb.

Homme kell 12-16 saavad kõik soovijad, kes pole jõudnud oma lilli posti teel saata, ornamenti veel laulude saatel täiendada. Kontserdil osalevad Läti tuntumad laulukoorid ja solistid.

 Tänu koos veedetud aja eest

Kell 16 annab läti lahvas oma presidendile lilledest tehtud hiigelpäikese üle. Vaira Vike-Freibergale, kes on oma maad ja rahvast kaheksa aastat päikesena soojendanud, valgustanud ja julgustanud, on koos veedetud viljaka aja eest tänu avaldamas ka diplomaadid, ministrid ja parlamendi liikmed. Üritus lõpeb ühise laulmisega. 

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus