Rahulik meel ennekõike

Möödunud päevad on pannud kohalikke omavalitsusi kiireid otsuseid tegema. Kui Peipsiääre vald otsustas kehtestada eriolukorraga võrreldavad piirangud, jagunesid inimesed kaheks. Ühed arvasid, et piirangud, mis sundisid näiteks valla sauna uksi sulgema või keelasid staadioni kasutamise, on praegust olukorda arvestades õiged. Teised aga küsisid, millistel alustel vald selliseid otsuseid teeb.
Õiguskantsler Ülle Madise tegi selgeks, et tegelikult võib valda otsustavate sammude eest ühelt poolt kiita, teisalt aga rikuvad nii mõnedki piirangud põhiõigusi ja on kehtestatud seaduslikku pädevust ületades.
Jõgevamaal otsustas Põltsamaa vald kehtestada täiendavaid ohutusmeetmeid, millega peaksid vallaametnikud eelistama kaugtööd ja kodanikud hakkama aega ette broneerima.
Ühelt poolt on sellisted meetmed kasulikud ka siis, kui koroonaviirust parajasti ei ole. Sest möödunud kuud on näidanud, et töö korraldamises on ettevõtetel ja omavalitsustel kõvasti arenguruumi. Ja kaugtöö ning aegade broneerimine on tänapäeval juba mõistlik.
Hoopis teine on inimeste mugavamaks muutumine. Paraku peab leppima, et aega enne koroonaviirust me tagasi ei saa. Ja lähiajal, mil vaktsiini veel ei ole, seda loota ei tasugi. Oma käimised ja tegemised tuleb pigem paremini ette planeerida ja endiselt siiski pigem pikivahet hoida. Ja mis kõige tähtsam, ei tasu mõelda, et minuga ei juhtu. Kui hetkel käib viirus rohkem mööda noori, siis oma eakamate lähedaste pärast tuleb ikkagi muretseda.

blog comments powered by Disqus